საფრანგეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი
ექვსპუნქტიანი შეთანხმების მეხუთე პუნქტთან დაკავშირებით, რომელსაც თქვენ – პრეზიდენტ მედვედევის შემდეგ, ხელი მოაწერეთ 12 აგვისტოს, ჩვენი შეხვედრის დროს, თბილისში და რომლის თანახმად : « რუსეთის საჯარისო ფორმირებები უნდა დაბრუნდნენ კონფლიქტამდე არსებულ პოზიციებზე » და რომ « საერთაშორისო მექანიზმის ჩამოყალიბებამდე, რუსეთის სამშვიდობო ძალები მიიღებენ უსაფრთხოების დამატებით ზომებს », მსურს გავაკეთო შემდეგი დაზუსტებები :
- როგორც მე ავღნიშნე ჩვენი ერთობლივი პრესკონფენერციის დროს თბილისში, ეს « უსაფრთხოების დამატებითი ზომები » მიღებულ უნდა იქნას მხოლოდ სამხრეთ ოსეთის უახლოეს, მიმდებარე ტერიტორიაზე და არავითარ შემთხვევაში საქართველოს ტერიტორიის სხვა მონაკვეთზე ;
- უფრო კონკრეტულად, ეს « ზომები » მიღებულ უნდა იქნას მხოლოდ და მხოლოდ სამხრეთ ოსეთისა და საქართველოს ადმინისტრაციული საზღვრიდან რამდენიმე კილომეტრში ისე, რომ არცერთი ურბანული ცენტრი არ მოხვდეს მასში, მხედველობაში მაქვს ქალაქი გორი, მიღებულ უნდა იქნას სპეციალური ზომები იმისათვის, რომ გარანტირებულ იქნას გადაადგილების თავისუფლება საგზაო და სარკინიგზო მაგისტრალებზე.
- ეს « უსაფრთხოების დამატებითი ზომები » გამოიხატება რუსეთის სამშვიდობო ძალების მიერ განხორციელებულ პატრულირებაში შეთანხმებით ნებადართულ ზონაში. რუსეთის დანარჩენი საჯარისო შენაერთები უნდა დაბრუნდნენ 7 აგვისტომდე არსებულ პოზიციებზე.
- ამ « ზომებს » ექნება დროებითი ხასიათი, ვიდრე, მაქსიმალურად მოკლე ვადებში, არ მოხდება « საერთაშორისო მექანიზმის » ჩამოყალიბება, რომლის ხასიათი და მანდატი უკვე არის განხილვის საგანი საერთაშორისო ორგანიზაციებში, განსაკუთრებით ეუთო-ში, ევროკავშირსა და გაერო-ში.
ზემოაღნიშნული განმარტებებიდან გამომდინარე, გთხოვთ, დაადასტუროთ თქვენი თანხმობა, რომელიც გამოხატეთ საჯაროდ, თბილისში, ექვსპუნქტიან შეთანხმებაზე ხელმოწერით და რომელზეც არის ჩემი, როგორც გარანტის, ევროკავშირის სახელით გაკეთებული ხელმოწერა. გუშინ, პრეზიდენტმა მედვედევმა აღმითქვა, რომ თქვენი ხელმოწერა იქნება რუსული ჯარების გასვლის წინაპირობა.
საფრანგეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ გააკეთა რამდენიმე დამატებითი შენიშვნა აღნიშნულ წერილთან დაკავშირებით :
- წერილში მოხსენიებული ტერიტორია გაგებულ უნდა იქნას, როგორც კონფლიქტის ზონის მიმდებარე (მომიჯნავე) ტერიტორია, როგორც ეს განსაზღვრულია ადრე არსებული შეთანხმებებით, საქართველოს ტერიტორიის ყველა სხვა ნაწილის გამოკლებით. წერილში ნახსენები « ზომები » გატარებულ იქნება კონფლიქტის ზონაში, რამდენიმე კილომეტრიან სიღრმეში, ცხინვალის გარშემო.
- წერილში ნახსენებმა ზომებმა არავითარ შემთხვევაში არ უნდა შეუქმნას საფრთხე მოძრაობის თავისუფლებას საქართველოს საგზაო და სარკინიგზო მაგისტრალებზე.

Regarding point 5 of the six-point accord to which you – after President Medvedev – gave your approval 12 August during our meeting in Tbilisi, and which states that “Russian military forces should withdraw to positions prior to the outbreak of hostilities” and that “while waiting for an international mechanism, Russian forces will implement additional security measures,” I wish to share with you the following points for the sake of precision:
- As I made clear at our joint press conference in Tbilisi, these “additional security measures” may only be implemented in the immediate proximity of South Ossetia to the exclusion of any other part of Georgian territory.
- More precisely, these “measures” may only be implemented inside a zone of a depth of a few kilometers from the administrative limit between South Ossetia and the rest of Georgia in a manner such that no significant urban zone would be included – I am thinking in particular of the city of Gori. Special arrangements must be defined to guarantee the liberty of movement and traffic along the length of the major highways and railways of Georgia.
- These “additional security measures” will take the form of patrols undertaken solely by Russian peacekeeping forces at a level authorized by existing agreements, with other Russian forces withdrawing to their positions prior to 7 August in conformity with the agreed protocol;
- These “measures” will have a provisional character while awaiting the establishment as quickly as possible of the “international mechanism” whose nature and mandate are still the subject of discussion by different international entities, in particular the OSCE, the European Union, and the United Nations.
Armed with these points of precision, I ask that you confirm the agreement that you gave me and that you announced publicly in Tbilisi while affixing your signature at the bottom of the six-point agreed protocol that I had myself signed as a witness and guarantor in the name of the European Union. President Medvedev yesterday assured me that your signature would lead to the withdrawal of Russian forces pursuant to the accord concluded.
I ask that you accept, Mister President, the assurance of my highest consideration.
s/s
Nicolas Sarkozy
Administration of the President of France would like to make three additional clarifications
- In the letter accompanying the cease-fire document, the mentioned territory is defined as in the immediate proximity of the zone of conflict, as defined by previous agreements, to the exclusion of any other part of Georgian territory. Any measure referred to in this document shall be implemented within an area not further than a few kilometers, around Tskhinvali within the zone of conflict.
- In no way can these measures limit or jeopardize freedom of movement and traffic along the length of the major highways and railways of Georgia.