საფრანგეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი
ექვსპუნქტიანი შეთანხმების მეხუთე პუნქტთან დაკავშირებით, რომელსაც თქვენ – პრეზიდენტ მედვედევის შემდეგ, ხელი მოაწერეთ 12 აგვისტოს, ჩვენი შეხვედრის დროს, თბილისში და რომლის თანახმად : « რუსეთის საჯარისო ფორმირებები უნდა დაბრუნდნენ კონფლიქტამდე არსებულ პოზიციებზე » და რომ « საერთაშორისო მექანიზმის ჩამოყალიბებამდე, რუსეთის სამშვიდობო ძალები მიიღებენ უსაფრთხოების დამატებით ზომებს », მსურს გავაკეთო შემდეგი დაზუსტებები :
- როგორც მე ავღნიშნე ჩვენი ერთობლივი პრესკონფენერციის დროს თბილისში, ეს « უსაფრთხოების დამატებითი ზომები » მიღებულ უნდა იქნას მხოლოდ სამხრეთ ოსეთის უახლოეს, მიმდებარე ტერიტორიაზე და არავითარ შემთხვევაში საქართველოს ტერიტორიის სხვა მონაკვეთზე ;
- უფრო კონკრეტულად, ეს « ზომები » მიღებულ უნდა იქნას მხოლოდ და მხოლოდ სამხრეთ ოსეთისა და საქართველოს ადმინისტრაციული საზღვრიდან რამდენიმე კილომეტრში ისე, რომ არცერთი ურბანული ცენტრი არ მოხვდეს მასში, მხედველობაში მაქვს ქალაქი გორი, მიღებულ უნდა იქნას სპეციალური ზომები იმისათვის, რომ გარანტირებულ იქნას გადაადგილების თავისუფლება საგზაო და სარკინიგზო მაგისტრალებზე.
- ეს « უსაფრთხოების დამატებითი ზომები » გამოიხატება რუსეთის სამშვიდობო ძალების მიერ განხორციელებულ პატრულირებაში შეთანხმებით ნებადართულ ზონაში. რუსეთის დანარჩენი საჯარისო შენაერთები უნდა დაბრუნდნენ 7 აგვისტომდე არსებულ პოზიციებზე.
- ამ « ზომებს » ექნება დროებითი ხასიათი, ვიდრე, მაქსიმალურად მოკლე ვადებში, არ მოხდება « საერთაშორისო მექანიზმის » ჩამოყალიბება, რომლის ხასიათი და მანდატი უკვე არის განხილვის საგანი საერთაშორისო ორგანიზაციებში, განსაკუთრებით ეუთო-ში, ევროკავშირსა და გაერო-ში.
ზემოაღნიშნული განმარტებებიდან გამომდინარე, გთხოვთ, დაადასტუროთ თქვენი თანხმობა, რომელიც გამოხატეთ საჯაროდ, თბილისში, ექვსპუნქტიან შეთანხმებაზე ხელმოწერით და რომელზეც არის ჩემი, როგორც გარანტის, ევროკავშირის სახელით გაკეთებული ხელმოწერა. გუშინ, პრეზიდენტმა მედვედევმა აღმითქვა, რომ თქვენი ხელმოწერა იქნება რუსული ჯარების გასვლის წინაპირობა.
საფრანგეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ გააკეთა რამდენიმე დამატებითი შენიშვნა აღნიშნულ წერილთან დაკავშირებით :
- წერილში მოხსენიებული ტერიტორია გაგებულ უნდა იქნას, როგორც კონფლიქტის ზონის მიმდებარე (მომიჯნავე) ტერიტორია, როგორც ეს განსაზღვრულია ადრე არსებული შეთანხმებებით, საქართველოს ტერიტორიის ყველა სხვა ნაწილის გამოკლებით. წერილში ნახსენები « ზომები » გატარებულ იქნება კონფლიქტის ზონაში, რამდენიმე კილომეტრიან სიღრმეში, ცხინვალის გარშემო.
- წერილში ნახსენებმა ზომებმა არავითარ შემთხვევაში არ უნდა შეუქმნას საფრთხე მოძრაობის თავისუფლებას საქართველოს საგზაო და სარკინიგზო მაგისტრალებზე.

Президент Республики Франция
В связи с пятым пунктом Шестипунктного Соглашения, которое Вы подписали после Президента Медведева, во время нашей встречи 12 августа, в Тбилиси и в соответствии с которым: "Российские вооруженные силы должны вернуться на позиции, существующие до начала конфликта" и что "до формирования международного механизма, российские миротворческие силы примут дополнительные меры безопасности", хочу уточнить следующее:
- Как я отметил во время нашей совместной пресс-конференции в Тбилиси, эти "дополнительные меры безопасности" будут приняты исключительно по отношению к территориям близлежащим и прилегающим к Южной Осетии и ни в коем случае не относятся к другим отрезкам территории Грузии;
- Более конкретно, эти "меры" должны быть приняты исключительно в Южной Осетии и в нескольких километрах от административной границы Грузии, таким образом, чтобы туда не попал ни один урбанизированный центр, я имею в виду город Гори, специальные меры должны быть приняты для того, чтобы гарантировать свободное передвижение по железной дороге и автомобильным магистралям.
- Эти "дополнительный меры безопасности" выражаются в патрулировании российскими миротворческими силами оговоренных в соглашении зон. Остальные войсковые соединения вернуться на позиции, существующие 7-го августа.
- Эти "меры" будут иметь временный характер, до тех пор, пока, в максимально кратчайшие сроки, не произойдет формирование "международного механизма", характер и мандат которого уже стал предметом рассмотрения в международных организациях, особенно в ОБСЕ, Евросоюзе и ООН.
Исходя из вышеприведенных разъяснений, просим Вас, подтвердить Ваше согласие, которое Вы выразили в Тбилиси публично, подписанием шестипунктного соглашения на котором стоит моя подпись, как гаранта, подписавшего соглашение от имени Евросоюза. Вчера, Президент Медведев отметил, что Ваша подпись станет предпосылкой для вывода российских войск.
Администрация Президента Франции сделала несколько дополнительных разъяснений по поводу данного письма:
- Территория, упомянутая в письме, должна быть понята, как территория, прилегающая (смежная) к территории конфликта, в соответствии с ранее существующим соглашением, и не включает в себя все остальные части территории Грузии. Упомянутые в письме "меры" будут проведены в зоне конфликта, на глубине нескольких километров, вокруг Цхинвали.
- Меры, упомянутые в письме, ни в коем случае не должны препятствовать свободному передвижению по автомобильным и железнодорожным магистралям Грузии.