ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდებისთვის ორენოვანი მასწავლებლების კონკურსი გამოცხადდა
11 ივლისი 2017
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის განკუთვნილი, ორენოვანი დამხმარე მასწავლებლების შესარჩევი კონკურსის დეტალები ახალგაზრდებს ვიცე პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავამ და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გააცნეს.
„ეს კონკურსი, ისევე როგორც ყველა ნაბიჯი, რომელსაც ჩვენ გადავდგამთ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა განათლების ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით, არის ძალიან მნიშვნელოვანი. პედაგოგები არიან განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ძირითადი ინსტრუმენტი და ამიტომ ძალიან სასიხარულოა ამ კონკურსის გამოცხადება. დარწმუნებული ვარ, ბევრ ნიჭიერ ახალგაზრდას მოვიზიდავთ და გაუმჯობესებულ ხარისხს მივიღებთ“ - განაცხადა ალექსანდრე ჯეჯელავამ.
კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის, "1+4" ბაკალავრიატის კურსდამთავრებულებს. შერჩეული დამხმარე მასწავლებლები გადანაწილდებიან ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების არაქართულენოვან სკოლებში, სადაც სახელმწიფო ენის სწავლება განსაკუთრებულ წახალისებას საჭიროებს. ისინი ადგილობრივ მასწავლებლებს დაეხმარებიან ენისა და საგნის ინტეგრირებული გაკვეთილების დაგეგმვასა და ჩატარებაში.
დამხმარე მასწავლებლები სკოლებში გადანაწილებამდე გაივლიან ინტენსიურ მომზადებას. მათ ორი წლის განმავლობაში დაენიშნებათ 750 ლარამდე ხელფასი, ხოლო პროგრამის წარმატებულ მონაწილეებს მაგისტრატურაში სწავლა დაუფინანსდებათ.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, „განვითარებული, დემოკრატიული ქვეყნის ასაშენებლად, აუცილებელია ყველა ჩვენი თანამოქალაქის თანასწორობა და მაქსიმალური ჩართულობა საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში. ამის მიღწევის ერთ-ერთი გზა არის სახელმწიფო ენის ჯეროვნად ფლობა და ამ მიზანს ემსახურება მასწავლებელთა შესარჩევი კონკურსიც, რომელიც პროგრამა „1+4“ მონაწილე ახალგაზრდებს აძლევს შესაძლებლობას, თავად გახდნენ ქართული ენისა და შესაბამისი საგნის მასწავლებლები სკოლებში“.
კონკურსი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი პროგრამის “არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარება“ ფარგლებში ჩატარდება.

Вице-премьер, Министр образования и науки Грузии Александр Джеджелава и Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили ознакомили молодёжь с деталями конкурса объявленного для отбора ассистентов- преподавателей. «Этот конкурс, также как и все шаги, которые мы предпринимаем для улучшения качества образования этнических меньшинств, является важным. Учителя являются основным инструментом обеспечения качественного образования, и следовательно объявление этого конкурса является важным. Я уверен, мы сможем привлечь много талантливых молодых людей и, таким образом, получим повышенное качество образования», - заявил Александр Джеджелава. В отборочном конкурсе смогут принять участие выпускники бакалавриата программы «1+4». Отобранные ассистенты-преподавателей будут распределены в негрузиноязычные школы регионов, где компактно проживают этнические меньшинства и изучение государственного языка требует особого поощрения. Они помогут местным учителям в планировании и проведении интегрированных уроков языка и предмета. Ассистенты-преподавателей пройдут интенсивное обучение до их распределения в школах. В течение двух лет им будет назначена зарплата до 750 лари, а успешным участникам программы окажут финансовую поддержку во время учёбы в магистратуре. Как заявила Кетеван Цихелашвили, «для строительства развитого, демократического государства необходимо равноправие всех наших граждан и максимальное вовлечение в разные сферы общественной жизни. Одним из способов достижения этой цели является знание государственного языка и этой цели служит отборочный конкурс учителей, который даёт возможность молодым участникам программы «1+4» самим стать учителями грузинского языка или других предметов в школах».
Конкурс проводится в рамках программы «Профессионального развития учителей негрузиноязычных школ» ЮЛПП Национального центра профессионального развития учителей. Заявку необходимо отправить на веб-сайт Бюро гражданской службы до 21 июля текущего года.