შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე, პეტრე კანკავა დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში „1+4“ სტაჟირების პროგრამის მონაწილეების გაცილების ღონისძიებას დაესწრო.
ორხან ზეინალოვმა, ნოვრასტა მუსტაფაევა, იასინ ბედიევმა და ნარეკ კურღიანიანმა სტაჟირება თავდაცვის ეროვნულ აკადემიაში, სამი თვის განმავლობაში სხვადასხვა განყოფილებებში გაიარეს.
„ძალიან ბედნიერი ვარ, რომ მომეცა შესაძლებლობა ჩავრთულიყო ამ პროგრამაში. სტაჟირება გავიარე თავდაცვის ეროვნულ აკადემიაში და მიუხედავად დროის მოკლე პერიოდისა, ძალიან ბევრი რამ ვისწავლე, რაც ვფიქრობ, გამომადგება მომავალში. მადლობას ვუხდი პროგრამის ინიციატორებს და თავდაცვის აკადემიას ასეთი მიღებისთვის და იმ გამოცდილებისთვის, რაც აქ შევიძინე“.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის ინიციატივით, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდებისათვის სტაჟირების საპილოტე პროგრამა „1+4“ 2017 წლის მაისში დაიწყო. სტაჟირება, 20-მდე საჯარო უწყებაში 65-მა ახალგაზრდამ გაიარა.
„ჩვენი ამოცანაა, ყველა ჩვენი თანამოქალაქე ეთნიკური კუთვნილების მიუხედავად, იყოს თანასწორი ჩვენს საერთო სამშობლოში და ჰქონდეს შესაძლებლობა, დასაქმდეს და ჩაერთოს საზოგადოებრივი ცხოვრების ნებისმიერ სფეროში. ამ მიზნით, საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ჩვენი აპარატის ინიციატივით შეიქმნა სტაჟირების საპილოტე პროგრამა, რომელიც წარმატებით განხორციელდა“ - განაცხადა პეტრე კანკავამ.
მან ასევე მადლობა გადაუხადა თავდაცვის ეროვნულ აკადემიას სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ინიცირებულ პროექტში მონაწილეობისთვის.
თავდაცვის ეროვნული აკადემიის რექტორი პოლკოვნიკი ზაზა ჯაფარიძე სტაჟიორებს პირადად გამოემშვიდობა და წარმატებები უსურვა მომავალ საქმიანობაში.

Петре Канкава присутствовал на выпускном мероприятии заключения проекта стажирования в национальной академии обороны Грузии
4 August 2017
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Петре Канкава присутствовал на выпускном мероприятии проекта стажирования ,,1+4” в национальной академии обороны Грузии.
Орхан Зеиналов, Новраст Мустафаев, Ясин Бедиев и Нарек Курганян проходили стажировку в течение трех месяцев в национальной академии обороны Грузии.
,,Я очень счастлив, что мне дали возможность принять участие в этой программе. Я прошел стажировку в национальной академии обороны Грузии и несмотря на такой маленький срок, я многому научился. Я благодарю инициаторам программы и национальной академии обороны Грузии за такой прием, за приобренный опыт.”
По инициативе госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кеткван Цихелашвили в мае 2017 года началась пилотная программа стажирования ,,1+4” для представителей национальных меньшеств; в рамках этой программы 65 человек прошли стажировку в государственных учреждениях.
,,Наша задача состоит в том, что все наши граждане, независимо от их этнической принадлежности, имели равные права на нашей общей Родине, возможность участвовать в общественной жизни, в любой области. С этой целью, в тесном сотрудничестве с организацией ассоциация ООН, наш Аппарат разработал пилотную программу стажирования, которая осуществилась с большим успехом” - объявил Петре Канкава.
Первый заместитель госминистра Петре Канкава поблагодарил национальную академию обороны Грузии за участие в этом проекте.