„ჩვენ ოკუპაციას ვპასუხობთ განვითარებით, მშვიდობით, თანმიმდევრულობით და სიმტკიცით“, - ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალუბანშ განაცხადა.
უფასო სამედიცინო აქცია, რომელშიც სახელმწიფო მინისტრმა მიიღო მონაწილეობა, ახალუბნის საბავშვო ბაღში ჩატარდა. ახალუბნის, ჯარიაშენის, აძვისა და მუმლაანთკარის მოსახლეობას სამედიცინო ცენტრის „გორმედის“ სხვადასხვა პროფილის 10 ექიმმა უფასო გამოკვლევები ჩაუტარა. საჭიროების შემთხვევაში, დამატებითი კვლევებისთვის პაციენტების „გორმედში“ ასევე უფასოდ გადაყვანის და გამოკვლების მიზნით ადგილზე მობილიზებული იყო სასწრაფო დახმარების ბრიგადა და რეანომობილი.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის დახმარება. მავთულხლართების პირისპირ მცხოვრებ ადამიანებს განსაკუთრებული ზრუნვა სჭირდებათ, რადგან მათ განსაკუთრებული საჭიროებები აქვთ. ჩვენ ვაგრძელებთ მათთვის უფასო სამედიცინო აქციების განხორციელებას. ვფიქრობ, ადგილზე სამედიცინო მომსახურების მიღება ადგილობრივებისთვის მნიშვნელოვანი შეღავათია. ამჯერად ამ საქმეში გვერდით ადგილობრივ ხელისუფლებასთან ერთად სამედიცინო ცენტრი „გორმედი“ დაგვიდგა და მინდა, მადლობა გადავუხადო მათ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრი ადგილობრივებსაც ესაუბრა და განაცხადა, რომ სახელმწიფო აგრძელებს მათი საჭიროებების მოგვარებაზე მუშაობას. ქეთევან ციხელაშვილმა. მოკლედ შეაჯამა ის სამუშაოებიც, რომლებიც გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის საქმიანობის ფარგლებში განხორციელდა.
„კომისიის ოთხწლიანი მუშაობის შედეგად მნიშვნელოვანი პოექტები განხორციელდა. კერძოდ, გაზიფიცირდა ყველა სოფელი, მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა წყლის მიწოდება. მიმდინარე თვეში ჩატარებული ტენდერის შედეგად აშენდება დამატებით კიდევ 17 ჭაბურღილი და ამ სოფლებში წყლით მომარაგების პრობლემა თითქმის, სრულად მოგვარდება, რაც მოსახლეობისთვის სასიცოცხლო ინტერესია. ასევე, ამ სოფლებიდან ყველა სტუდენტის უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლას სახელმწიფო აფინანსებს. ხორციელდება არაერთი პროგრამა სოფლის მეურნეობის სფეროში, მოეწყო და აშენდა 20 ამბულატორია. ჩვენი ამოცანაა, ეს რეგიონი განსაკუთრებით განვითარდეს, რადგან სწორედ ამ მოსახლეობის გვერდით დგომა, მათი საკუთარ მიწაზე დამაგრება, ცხოვრების ღირსეული პირობების შექმნა არის ჩვენი ერთ-ერთი პასუხი 9 წლის განმავლობაში მიმდინარე პროვოკაციებზე. ჩვენ ოკუპაციას ვუპირისპირდებით განვითარებით, მშვიდობით, თანმიმდევრულობით და სიმტკიცით, პირველ რიგში, სწორედ ამ ადამიანების სიმტკიცით“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სამედიცინო აქცია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და სამედიცინო ცენტრის „გორმედის“ ორგანიზებით, შიდა ქართლის გუბერნიისა და გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მხარდაჭერით გაიმართა.
17 ივნისს, უფასო სამედიცინო აქცია სახელმწიფო მინისტრის აპარატის და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ორგანიზებით, კომპანია „ავერსის“ მხარდაჭერით ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ავლევში სოფლების - ავლევის, ცერონისის, თამარაშენის და კნოლევის მოსახლეობისთვის გაიმართა.

,, Мы отвечаем на оккупацию миром, развитием, последовательностью и прочностью,” - об этом заявила государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвил в селе Ахалубани (горийский муниципалитет).
Госминистр приняла участие в бесплатной медицинской акции, проходящей в детском саду, в селе Ахалубани. Врачи медицинского центра ,,Гормеди” провели бесплатное обследование для жителей сел Ахалубани, Джариашени, Адзви и Мумлаанткари. В случае необходимости, на основании дальнейшего наблюдения за пациентами было мобилизовано бригада скорой помощи и реанимобиль.
,, Для нас очень важно помочь жителям сел вдоль разделительной линии. Люди, живущие прямо у колючих заграждений, нуждаются в особой заботе, так как у них особенные потребности.
Мы продолжим для них акцию бесплатной медицинской помощи. Я считаю, что бесплатный прием медицинских услуг является важным облегчением для местных жителей. Я хочу, поблагодарить местную власть и медицинский центр ,,Гормеди” за поддержку, ''- об этом заявила государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвил.
Госминистр побеседовала с местными жителями и заявила, что государство продолжает работу над их проблемами. Кетеван Цикелашвили в кратце резюмировала те работы, которые были проведены в рамках временной государственной комиссии по реагированию на потребности жителей сел вдоль разделительной линии.
,,В результате четырёхлетней работы комиссии было осуществлено много проектов.
Уже газифицированы все села; значительно улучшилось водоснабжение.
После тендера в текущем месяце будут построены еще 17 водяных скважин, что окончательно решит проблему водоснабжения.
А также, все студенты из этих сел получают финансирование на образование в университетах. Осуществляются множество проектов в области сельского хозяйства, построено 20 амбулаторий.
Наша задача – развитие этого региона, поддержка этих людей. Это наш один из ответов на 9- етней провокации.
Мы отвечаем на оккупацию миром, развитием, последовательностью и прочностью,” - об этом заявила государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
Бесплатная медицинская акция было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и медицинским центром «Гормеди» при поддержке местной власти.
17 июля, государственный Аппарат министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерство здравоохранения, труда и социальных дел Грузии, при поддержке компании ,,Аверси”, организовали бесплатную медицинскую акцию для жителей сел карельского муниципалитета Авлеви, Церониси, Тамарашени и Кнолеви.