30 აგვისტო, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღე
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ, პეტრე კანკავამ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, მზიურის პარკში გამართულ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
„დღეს ჩვენ შევიკრიბეთ, რათა კიდევ ერთხელ გავიხსენოთ და პატივი მივაგოთ საქართველოში, სხვადასხვა დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულებს, ვანუგეშოთ მათი ოჯახის წევრები და ახლობლები, გავიზიაროთ მათი ტკივილი. ჩვენი მიზანია, პირველ რიგში, გავაკეთოთ ყველაფერი, რათა მოვიძიოთ უგზო-კვლოდ დაკარგული ადამიანები ან მათი ნეშტები, ასევე, მხარი დავუჭიროთ და დავეხმაროთ დაკარგულთა ოჯახებს“, განაცხადა პეტრე კანკავამ
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა , რომ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესი, თავის მხრივ, ქართულ, ოსურ და აფხაზურ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენას ემსახურება.
საქართველოში 90-იანი წლების კონფლიქტების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად 2 300-ზე მეტი პირი დღემდე დაკარგულად ითვლება.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Petre Kankava participated in the event held in Mziuri Park on the International Day of Disappeared.
"We have gathered today in order to remember and once again honor the memory of missing people, to reassure members of their families and relatives, as well as to share their pain. We should do everything in order to find missing persons or their remains, and also to support and help their familie”, - said Petra Kankava.
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality noted that the process of finding missing people will help to restore confidence between Georgian, Ossetian and Abkhazian communities.
In should be mentioned, that more than 2 300 people are still missing as a result of the conflicts in the 90s and the 2008 Russia-Georgia war in Georgia.