პეტრე კანკავამ მარნეულის მეორე და მესამე საჯარო სკოლების მოსწავლეებს ახალი სასწავლო წლის დაწყება მიულოცა
15 სექტემბერი 2017
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მარნეულის მუნიციპალიტეტის №2 და №3 საჯარო სკოლების მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს ახალი სასწავლო წლის დაწყება მიულოცა.
„თითოეულ თქვენთაგანს გილოცავთ ახალი სასწავლო წლის დაწყებას და გისურვებთ წარმატებებს! მინდა, ზოგადი განათლების ეს საფეხური, რომელსაც თქვენ დღეს შეუდექით, იყოს თქვენი წარმატებების, წინსვლის მნიშვნელოვანი წინაპირობა. მინდა იყოთ ლაღები და ბედნიერები! სახელმწიფო ძალისხმევას არ დაიშურებს, რომ ყველა ბავშვს, ახალგაზრდას საკუთარი ნიჭისა და უნარების რეალიზების თანაბარი შესაძლებლობა მიეცეს. მახარებს ის ფაქტი, რომ სკოლებში ერთად სწავლობს სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენელი. დღეს ჩვენ ვიხილეთ კულტურათა შთამბეჭდავი დიალოგი, მოვისმინეთ ქართული და აზერბაიჯანული ფოლკლორის შესანიშნავი შესრულება, მოხიბლული ვარ სახელმწიფო ენის ცოდნის დონით. ჩვენ თქვენთან ერთად ვაშენებთ ერთიან, ძლიერ სახელმწიფოს! “ - აღნიშნა პეტრე კანკავამ.
მარნეულელმა მოსწავლეებმა სტუმრებს ღონისძიებით უმასპინძლეს, რომელზეც ქართული და აზერბაიჯანული სიმღერები და ცეკვები შეასრულეს. პეტრე კანკავასთან ერთად, სწავლის დაწყებისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებებს საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ელჩი დურსუნ ჰასანოვი, ქვემო ქართლის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის-გუბერნატორის მოადგილე ზაურ დარგალი, პარლამენტის წევრი რუსლან გაჯიევი და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Петре Канкава поздравил с началом нового учебного года учеников второй и третьей публичных школ Марнеули
15 September 2017
Первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия поздравил с началом нового учебного года педагогов и учеников публичных школ №2 и №3 муниципалитета Марнеули. “Поздравляю каждого из Вас с началом нового учебного года и желаю Вам удачи! Я хочу, чтобы этот этап образования, к которому вы приступили стал важной предпосылкой вашего успеха. Хочу, чтобы Вы были счастливы и радостны! Государство сделает все, чтобы у каждого ребенка была возможность реализации своего таланта и навыков в равных возможностях. Я рад, что представители разных этнических групп вместе учатся в школах. Сегодня мы увидели впечатляющий диалог культур, мы услышали отличное исполнение грузинского и азербайджанского фольклора, я очарован уровнем знания государственного языка. Мы вместе с вами строим единое, сильное государство!” - отметил Петре Канкава. Ученики школ Марнеули встретили гостей мероприятием, на котором были исполнены грузинские и азербайджанские песни и танцы. В мероприятиях, посвященных началу нового учебного года приняли также участие Посол Азербайджанской Республики в Грузии Дурсун Гасанов, заместитель государственного уполномоченного -губернатора региона Квемо Картли Заур Даргали, член Парламента Грузии Руслан Гаджиев и представители местного самоуправления.