„ევროპელი პარტნიორებისთვის გვაქვს ერთი მთავარი გზავნილი: იმის პარალელურად, რომ მაღალია დაბრკოლებები და კედლები, აუცილებელია კიდევ უფრო დიდი ძალისხმევა ნდობის აღდგენისთვის“, - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას.
სახელმწიფო მინისტრმა სამუშაო სესიის მონაწილეებს გააცნო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარება, ყურადღება გაამახვილა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანთა უფლებების დარღვევებზე, გალისა და ახალგორის რაიონებში საკუთრების და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვებზე, გამყოფ ხაზებზე თავისუფალი გადაადგილებების, უკანონო დაკავებების და სხვა ჰუმანიტარულ გამოწვევებზე.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ევროპარლამენტარებისთვის სრული ინფორმაციის მიწოდება ოკუპაციის პირობებში არსებული ვითარების და ყოველდღიური პროვოკაციების თაობაზე. მათი გათვითცნობიერება ითარგმნება იმ პრინციპულ პოზიციაში, რომელიც ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია რუსული ოკუპაციის დასრულებისთვის და პროვოკაციული ქმედებების პრევენციისთვის. ძალიან მნიშვნელოვანია, გვქონდეს საერთაშორისო მხარდაჭერა, რათა ეფექტურად შევძლოთ ამ მიმართულებებით მუშაობა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანების მდგომარეობის გაუმჯობესება. ევროპარლამენტარებს ასევე მივაწოდე ინფორმაცია საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკაზე, ჩვენს ძირითად ამოცანებზე, იმ პროექტებზე, რომლებსაც ვახორციელებთ ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის ფარგლებში და რომელთა განხორციელებასაც მომავალში ვაპირებთ. ევროპელი პარტნიორებისთვის გვაქვს ერთი მთავარი გზავნილი: იმის პარალელურად, რომ მაღალია დაბრკოლებები და კედლები, აუცილებელია, კიდევ უფრო ძალისხმევა, მეტი ფინანსური და პოლიტიკური რესურსი ჩაიდოს ნდობის მშენებლობის, ხალხთა შორის კონტაქტების წახალისების და საზოგადოებრივი დიალოგის პროექტებში იმიტომ, რომ ეს არის გზა შერიგებისაკენ, ერთადერთი და უალტერნატივო გზა მშვიდობისაკენ“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის მეხუთე სხდომა თბილისში, საქართველოს პარლამენტში 19-დან 20 სექტემბერის ჩათვლით ჩატარდება. სხდომაში საქართველოს პარლამენტის დელეგაციასთან ერთად, ევროპარლამენტარებიც მიიღებენ მონაწილეობას.
სხდომაზე განიხილება ასოცირების ხელშეკრულებისა და ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების საკითხები, საქართველოში მიმდინარე დემოკრატიული და საკონსტიტუციო რეფორმა, ასევე მართლმსაჯულების სფეროში არსებული მდგომარეობა, პარლამენტის მუშაობაში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვა და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების გეგმები.
კომიტეტმა ცალკე საკითხად განიხილა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა და ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკა.

«Для европейских партнеров у нас есть одно основное послание: несмотря на, высокие препятствия и барьеры, необходимо приложить еще больше усилий для восстановления доверия», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, выступая, на заседании комитета Парламентской ассоциации ЕС-Грузия. Государственный министр ознакомила участников рабочей сессии с создавшейся ситуацией на оккупированных территориях Грузии, особо отметила ситуацию связанную с грубым нарушением прав человека в регионах Абхазии и Цхинвали, ограничения права собственности и права на образование на родном языке в районах Гали и Ахалгори, а также ограничения свободного передвижения на разделительной линии, незаконные аресты и другие гуманитарные проблемы. «Очень важно полностью проинформировать членов Европейского парламента о существующей ситуации в условиях оккупации и ежедневных провокаций. Их осведомленность отражается в их позициях, которая должна привести к завершению российской оккупации. Для нас очень важна международная поддержка, чтобы эффективно работать в этом направлении и улучшить условия жизни людей, проживающих на оккупированных территориях. Я также проинформировала членов Европейского парламента о мирной политике Правительства Грузии, о наших основных задачах, о тех проектах, которые мы осуществляем и в будущем планируем в рамках политики примирения и вовлеченности. Для европейских партнеров у нас есть одно основное послание: несмотря на высокие препятствия и барьеры, необходимо приложить еще больше усилий, больше финансовых и политических ресурсов для восстановления доверия, необходимо поощрять связи между людьми и поддерживать проекты общественного диалога, т.к. это является путем к примирению, единственным и безальтернативным путем к мирному сосуществованию», - заявила Государственный министр.
5-ое заседание комитета Парламентской ассоциации ЕС-Грузия проходит в Парламенте Грузии с 19 по 20 сентября. На заседании вместе с представителями делегации Парламента Грузии примут участие Европарламентарии. На заседании рассмотрят Соглашение об ассоциации и вопросы Соглашения о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли, демократические и конституционные реформы, проводящиеся в Грузии, а также существующую ситуацию в сфере правосудия, а также внедрение принципов открытого правления в работу Парламента Грузии и планы экономического развития страны. Комитет отдельным вопросом рассмотрел создавшуюся ситуацию на оккупированных территориях и мирную политику Правительства Грузии.