შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ საერთაშორისო ფორუმზე “16+ სიტყვებიდან საქმისაკენ” სიტყვით გამოვიდა.
მან იმ მთავარ გამოწვევებზე ისაუბრა, რომლებიც საქართველოს აქვს - განგრძობადი ოკუპაცია, უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული გამოწვევები. სახელმწიფო მინისტრმა გაეროს ელჩებს გააცნო არსებული ვითარება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ, სადაც აღმართულია ბარიკადები, მავთულხლართები და ხელოვნური დაბრკოლებები.
„ ვისაუბრეთ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკაზე, შერიგების პოლიტიკაზე. იმ კონსტრუქციულ და პრაგმატულ მიდგომებზე, რომლებიც ჩვენ ქვეყანას გააჩნია და რომლებიც მდგრადი განვითარების გეგმის ერთ-ერთი მთავარი ამოცანის - მდგრადი მშვიდობის მიღწევისაკენაა მიმართული. ჩვენ ამაში პარტნიორების მხარდაჭერა გვჭირდება და მადლიერი ვართ, რომ გაეროს წევრი სახელმწიფოების აბსოლუტური უმრავლესობა საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს მხარს ძალიან მყარად უჭერს.
„ყოველწლიურად, გაეროს გენერალური ასამბლეა ამტკიცებს რეზოლუციას, რომელიც მხარს უჭერს დევნილების დაბრუნების განუყოფელ უფლებას და მიუთითებს იმის აუცილებლობაზე, რომ ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები დაცული იქნას. მითუმეტეს იმ პირობებში, როცა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მდგომარეობა საკმაოდ რთულია,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სამდღიანი ფორუმი ფარგლებში ექვსი პლენარული სესია გაიმართება, რომლებიც მდგრადი განვითარების მე-16 მიზნის (მშვიდობიანი, სამართლიანი და ინკლუზიური საზოგადოება) განხორციელების პროცესში დაგროვებული გამოცდილებისა და მიღწეული წარმატების გაზიარებას დაეთმობა. საერთაშორისო ფორუმს 25 ქვეყნის 150 წარმომადგენელი ესწრება.
ფორუმის ორგანიზატორები არიან საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია და საქართველოს საგარეო საქმეთა და იუსტიციის სამინისტროები, გაეროს ასოციაციების მსოფლიო ფედერაციასთან (WFUNA) თანამშრომლობით.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на Международныом форуме по устойчивому развитию «16+ от слов к делу». Кетеван Цихелашвили отметила те основные вызовы, которые существуют в Грузии - продолжающаяся оккупация, вопросы безопасности и гуманитарные проблемы. Государственный министр проинформировала послов ООН о существующей ситуации на оккупированных территориях и вблизи линии оккупации, где возведены баррикады, заграждения и искусственные препятствия.
«Мы говорили о мирной политике, политике примирения Грузии, о конструктивных и прагматичных подходах, направленных на достижение одного из основных задач плана устойчивого развития-устойчивого мира. В этом процессе нам необходима поддержка наших партнеров и мы благодарны, что абсолютное большинство государств-членов ООН решительно поддерживает территориальную целостность и суверенитет Грузии. Ежегодно Генеральная Ассамблея ООН утверждает резолюцию, которая поддерживает неотъемлемое право возвращения вынужденно переселившихся лиц и указывает на необходимость защиты основных прав человека особенно в тех условиях, когда на оккупированных территориях довольно сложная ситуация», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В рамках трехдневного форума состоятся шесть пленарных заседаний, которые будут посвящены опыту и достигнутым успехам, накопленному в ходе осуществления 16 задач плана устойчивого развития (мирное, справедливое и инклюзивное общество). В международном форуме принимают участие 150 представителей из 25 стран. Организаторами форума являются Администрация Правительства Грузии, Министерство иностранных дел и Министерство юстиции Грузии в сотрудничестве с Всемирной федерацией ассоциаций содействия ООН (WFUNA).