შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი აფხაზეთის ომში დაღუპული ბადრი გზირიშვილისა და მისი შვილის, 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული ვახტანგ გზირიშვილის გადმოსვენებას მთავრობის წევრებთან ერთად დაესწრო.
საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის წარმოებულ ბრძოლებში დაღუპული მამა-შვილი რუსთავის სასაფლაოდან წმინდა მეფე ვახტანგ გორგასლის სახელობის ეკლესიის ეზოში გადმოასვენეს, რომელიც საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მხარდაჭერით და ვახტანგ გზირიშვილისა და მისი თანამებრძოლების სახელობის ფონდის თაოსნობით აშენდა.
“დღეს პატივს მივაგებთ გმირების ხსოვნას. გმირების კვალდაკვალ გმირები იზრდებიან. მამა-შვილი გზირიშვილების გზა მართლაც სამაგალითოა და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ იმისათვის, რომ ის მიზანი, რომლისთვისაც მათ ყველაზე ძვირფასი, საკუთარი სიცოცხლე გასწირეს - ჩვენი ქვეყნის ერთიანობა, დამოუკიდებლობა და თავისუფლება, მიღწეულ იქნას მშვიდობიანი გზით, რათა აღარასოდეს დავუშვათ სისხლისღვრა, რომელმაც ასეთი რჩეული შვილების სიცოცხლე შეიწირა,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
დაკრძალვამდე ეკლესიაში სამოქალაქო პანაშვიდი ჩატარდა. შემდეგ კი, მათი ნეშტი ეკლესიის ეზოში მიწას სამხედრო პატივით მიაბარეს.
ბადრი გზირიშვილი აფხაზეთის ომში 1992 წლის დეკემბერში დაიღუპა. აფხაზურმა მხარემ რუსეთის სამხედრო ხომალდის დახმარებით საზღვაო დესანტი ტამიშთან გადასვა, ცაფირა-ტამიშის მონაკვეთი დაიკავა და პლაცდარმის გაფართოება დაიწყო. გამთენიისას ტამიშში, ლაბრასა და ზემო კინდღში განლაგებულმა ქართული ჯარის ნაწილებმა მორიგი სადესანტო დარტყმა მიიღეს, პოზიციაზე მყოფი ყველა ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა.
კაპრალი ვახტანგ გზირიშვილი კი საქართველოს შეიარაღებული ძალების IV ქვეით ბრიგადაში მეტყვიამფრქვევედ მსახურობდა. 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ვახტანგ გზირიშვილს ცხინვალის მისადგომებთან ნაძვნარში რუსული თვითმფრინავების მიერ დაბომბვისას ჭურვის ნამსხვრევი მოხვდა, ნამსხვრევმა მას ფეხი მოსწყვიტა და არტერია დაუზიანა. თანამებრძოლებმა იგი ბრძოლის ველიდან გაიყვანეს, მაგრამ სისხლისგან დაიცალა.

Кетеван Цихелашвили: «Мы никогда не должны допускать кровопролитие, жертвами которого стали наши дети»
2 November 2017
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с членами правительства присутствовала на перезахоронении погибшего во время войны в Абхазии Бадри Гзиришвили и его сына Вахтанга Гзиришвили, погибшего в войне Августа 2008 года.
Погибших во время сражений за территориальную целостность Грузии, отца и сына перезахоронили с кладбища г. Рустави на территорию Храма им. Вахтанга Горгасали, который был построен при поддержке Министерства обороны Грузии и фонда имени Вахтанга Гзиришвили и его соратников.
“Сегодня мы чтим память героев. Герои растут по стопам героев. Путь отца и сына Гзиришвили поистине является образцовым, и мы сделаем всё возможное, чтобы та цель, за которую они пожертвовали самым ценным своей жизнью - единство, независимость и свобода нашей страны были достигнуты мирным путем, чтобы никогда не допустить кровопролития, жертвами которого стали эти люди,”- заявила Государственный министр.
Перед похоронами в церкви состоялась гражданская панихида. Затем останки погибших были перезахоронены с военными почестями. Бадри Гзиришвили погиб в декабре 1992 года на войне в Абхазии. Абхазская сторона с помощью российского военного корабля дислоцировала морской десант у Тамыша, заняла участок Цапира-Тамыш, где начала расширение плацдарма. На рассвете дислоцированные в районе Тамыша, Лабра и Земо Киндга части грузинской армии получили очередной десантский удар, находящиеся на позициях все грузинские солдаты погибли.
Капрал Вахтанг Гзиришвили служил в Вооруженных силах Грузии, в 4-й пехотной бригаде пулеметчиком. Во время войны в Августе 2008 года Вахтанг Гзиришвили был ранен осколком снаряда во время бомбардировки российскими самолетами у  Цхинвали, в результате чего ему оторвало ногу и повредило артерию. Товарищи вывели его из поля битвы, но спасти не удалось.