შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლებს, ფხვენისსა და ზემო ნიქოზს სპორტის და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრ, ტარიელ ხეჩიკაშვილთან ერთად ეწვია.
სოფელ ფხვენისში მთავრობის წევრები პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ ყაველაშვილთან ერთად, საფეხბურთო სკოლას ესტუმრნენ და პატარა ფეხბურთელებს საჩუქრად სფეხბურთის ფორმები და სპორტული ინვენტარი გადასცეს.
ქეთევან ციხელაშვილი და ტარიელ ხეჩიკაშვილი ასევე ესტუმრნენ ნიქოზის საგანმანათლებლო ცენტრს-ხელოვნების სკოლას, რომელიც ცხინვალისა და ნიქოზის მიტროპოლიტის, მეუფე ისაიას ინიციატივით და შემწეობით უკვე ხუთი წელია ფუნქციონირებს. ხელოვნების სკოლაში ნიქოზის და ახლომდებარე სოფლების მცხოვრები ბავშვები სხვადასხვა სფეროში იღებენ განათლებას და გამოყენებით ხელოვნებას ეუფლებიან.
„მთავრობის თითოეული უწყების ძალისხმევა იქითკენაა მიმართული, რომ არსებული პრობლემები დაძლეულ იქნას და მოსახლეობას ღირსეული ცხოვრების შესაძლებლობა ჰქონდეს მიუხედავად იმ გამოწვევებისა, რასაც მავთულხლართები და სხვადასხვა დაბრკოლება ქმნის.
„რათქმაუნდა, განსაკუთრებულად უნდა ვიზრუნოთ ხალგაზრდების კეთილდღეობისა და ჯანმრთელობისთვის. სასიხარულოა, რომ სპორტისა დაახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო ამ რეგიონში ძალიან აქტიურია. მოსახლეობისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ეს ჩვენი მომავლის, ჩვენი შვილების ჯანმრთელობასა და კარგად სწავლას უკავშირდება. მაქსიმალურად უნდა შევუწყოთ ხელი იმას, რომ ისინი ფიზიკურადაც კარგად მომზადებულები იყვნენ“, განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Министром по делам спорта и молодежи Грузии Тариэлом Хечикашвили посетила села Пхвениси и Земо Никози, расположенные вблизи разделительной линии.
В селе Пхвениси члены Правительства вместе с председателем Комитета по делам спорта и молодежи Парламента Грузии Михаилом Кавелашвили посетили футбольную школу и передали юным футболистам спортивную форму и инвентарь.
Кетеван Цихелашвили и Тариэл Хечикашвили также посетили школу искусств в селе Никози, которая функционирует уже пять лет по инициативе и поддержке митрополита Цхинвали и Никози Исайи. Дети из села Никози и близлежащих деревень обучаются в школе по разным направлениям, изучают прикладное искусство.
«Усилия каждого ведомства Правительства Грузии направлены на решение существующих проблем, и чтобы у населения была возможность достойной жизни, независимо от вызовов, которые создаются заграждениями и разными препятствиями. Конечно, мы должны особо заботиться о благополучии и здоровье молодого поколения. Министерство по делам спорта и молодежи Грузии очень активно работает в этом регионе. Это очень важно для населения, поскольку оно связано с нашим будущим, здоровьем и благополучием наших детей. Мы должны максимально способствовать тому, чтобы они и физически были хорошо подготовлены», - заявила Кетеван Цихелашвили.