ქეთევან ციხელაშვილმა საერთაშორისო კონკურსის გამარჯვებული ბავშვები დააჯილდოვა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, ქეთევან ციხელაშვლმა, ჩეხეთის რესპუბლიკის საელჩოში საერთაშორისო კონკურსის „ლიდიცე - 2017“ ქართველი გამარჯვებულების დაჯილდოების ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა.
კონკურსი მოიცავს ფოტოებს, ნახატებს, თიხის ნაკეთობებსა და ხელოვნების სხვა ნამუშევრებს. საკონკურსო თემა კი ყოველწლიურად იცვლება.
„ლიდიცე 2017“-ის ერთ-ერთი გამარჯვებული წელს, უკვე მესამედ, აფხაზეთიდან დევნილი მართა წულაია გახდა, რომელიც ჩეხეთის ელჩმა საქართველოში, ტომაშ პერნიცკიმ სხვა გამარჯვებულებთან ერთად დააჯილდოვა.
„ეს კონკურსი უკავშირდება მოვლენას, რომელიც არა მარტო ჩვენთვის, არამედ მთელი მსოფლიოსთვის საერთო საკაცობრიო ტრაგედიაა. იგი მუდამ უნდა გვახსოვდეს, რათა აღარასოდეს განმეორდეს. ჩვენს ქვეყანაში არის გადაუჭრელი კონფლიქტი, რომლის შედეგად ადამიანები  ყოველდღიურად ზარალდებიან.
„მეამაყება, რომ ვმონაწილეობთ ამ კარგ წამოწყებაში, რომელიც თავის დროზე  ჩეხეთის მთავრობამ მოიფიქრა და გადაწყვიტა მსხვერპლთა ხსოვნას პატივი მიაგოს ასეთი გამოფენით, ხელოვნების ფესტივალით - ყველაზე კეთილი ფორმით. მასში  მონაწილეობენ ქართველები, გამოვლინდა უამრავი ნიჭიერი ახალგაზრდა, არაჩვეულებრივი ბავშვები და ხელოვნების სკოლები. ყველას მინდა ეს გამარჯვება მივულოცო“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ბავშვთა მხატვრული ხელოვნების ნიმუშების გამოფენა ჩეხეთში 1967 წლიდან იმართება და იგი  სოფელ ლიდიცეში ნაცისტების მიერ დახოცილი ბავშვებისა და ზოგადად, საომარი კონფლიქტების მსხვერპლი ბავშვების ხსოვნას ეძღვნება.

Кетеван Цихелашвили наградила детей-победителей международного конкурса
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в церемонии награждения победителей (этнических грузин) международного конкурса «Лидице-2017»  в Посольстве Чешской Республики.
Конкурс состоялся в следующих категориях: фотографии, рисунки, глиняные изделия и другие произведения искусства. Тема конкурса меняется ежегодно. Представитель из Абхазии – ВПЛ уже в третий раз стал победителем конкурса «Лидице 2017». В этом году в конкурсе победила Марта Цулая, которую наградил посол Чехии в Грузии Томас Перницки.
«Этот конкурс связан с событием, которое не только для нас, но и для всего мира - общая человеческая трагедия. Мы всегда должны помнить об этой трагедии для того, чтобы она никогда не повторилась. В нашей стране существует неразрешенный конфликт, в результате которого ежедневно страдают люди. Я горжусь, что участвую в этой инициативе, которую в своё время представило чешское Правительство в честь почтения памяти жертв посредством фестиваля искусств. В фестивале участвуют этнические грузины; были выявлены талантливые молодые люди, замечательные дети, а также художественные школы. Я хочу поздравить всех с этой победой», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Выставка детских художественных произведений, которая посвящена памяти детей, убитых нацистами в деревне Лидице и в военных конфликтах в целом, проводится в Чехии с 1967 года.