შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე აღნიშნა
16 ნოემბერს, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა ოფიციალური მიღება გამართა.
მოწვეულ სტუმრებს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა უმასპინძლა. მიღებას დაესწრნენ საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, საერთაშორისო მისიების, საელჩოების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები.
სახელმწიფო მინისტრმა და სტუმრებმა ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციისა და ტოლერანტული გარემოს მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის დირექტორი დაგლას ბოლი და საქართველოში ვროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოადგილე კარლო ნატალე.
ამავე საღამოზე გამოვლინდნენ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) ერთობლივი ინიციატივით გამოცხადებული მედიაკონკურსის, „საქართველოს ეთნიკური მრავალფეროვნება“ გამარჯვებულები. ბაჩო გურაბანიძე(აჭარის ტელევიზია), კობა ჩოფლიანი და გიორგი გუგუშვილი (საზოგადოებრივი მაუწყებლის რადიო) ისლამ გორგიშვილი და ნაზი დაქიშვილი (პანკისის სათემო რადიო Radio WAY) ქეთევან ციხელაშვილმა და გაეროს ასოციაციის ხელმძღვანელმა, რამაზ აფციაურმა სიგელებით და ფასიანი პრიზებით დააჯილდოვეს.
ღონისძიებაზე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებმა მშობლიურ ენაზე მუსიკალურ ნომრები შეასრულეს.
როგორც მიღებაზე სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა განაცხადა ეს დღე, რომელიც გაეროს გადაწყვეტილებით, 1996 წლიდან აღინიშნება, საშუალებას იძლევა ერთმანეთს შევახსენოთ ტოლერანტობის პრინციპის მნიშვნელობა, რაც ჩვენი ყოველდღიური ურთიერთობების საფუძველს წარმოადგენს.
„ყველა ადამიანს საკუთარი იდენტობა გააჩნია. ხშირად ამ იდენტობას დიდ წილად განსაზღვრავს ჩვენი ეროვნება, კულტურა, ტრადიცია, მრწამსი. ამიტომ, ტოლერანტობა ადამიანის იდენტობის პატივისცემას და შესაბამისად, ურთიერთპატივისცემას გულისხმობს. ჩვენი ხელისუფლებისათვის კი უმთავრესი ღირებულება არის ადამიანი, ადამიანის ღირსება, ადამიანის უფლებები, შესაბამისად თითოეული ადამიანის იდენტობის პატივისცემა.
„საუკუნეების მანძილზე საქართველოს გამორჩეული ადგილი უჭირავს ეთნიკური, რელიგიური თუ კულტურული მრავალფეროვნების თვალსაზრისით და გააჩნია ტოლერანტულ გარემოში მშვიდობიანი თანაცხოვრების უნიკალური ტრადიცია. დღეს ჩვენი ამოცანაა გავამყაროთ ეს ტრადიცია და ამ საფუძველზე დავაშენოთ ჩვენი მომავალი, სადაც ყველა მოქალაქე ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილების მიუხედავად, თანასწორია.
„ამიტომაც, ჩვენი პოლიტიკა და ძალისხმევა მიმართულია იქითკენ, რომ საქართველოს თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, იყოს დაცული, ჰქონდეს თავისუფალი განვითარების შესაძლებლობა და იყოს ჩართული ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. სწორედ ეს არის წარმატებული სამოქალაქო ინტეგრაცია, როდესაც მთელი საზოგადოების საერთო ენერგია, მუხტი, ნიჭი და შესაძლებლობა ეფექტურად არის რეალიზებული ჩვენი ქვეყნის, ჩვენი საერთო სამშობლოს განვითარებისათვის. ჩვენი მრავალფეროვნება ჩვენი განვითარების უნიკალური წყარო და სიმდიდრეა,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия отметил Международный день толерантности
16 ноября, в честь Международного дня толерантности, Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провел официальный приём. Приглашенных гостей приняла Государственный министр Кетеван Цихелашвили. На приёме присутствовали представители законодательной и исполнительной власти Грузии, международных миссий, посольств, неправительственных организаций и этнических меньшинств. Государственный министр и гости обсудили важность процессов интеграции этнических меньшинств и толерантной среды. На мероприятии выступили Руководитель миссии Агентства международного развития США (USAID) Даглас Бол и заместитель главы делегации Европейского Союза в Грузии Карло Натале. На мероприятии были объявлены победители медиа конкурса «Этническое многообразие Грузии», который был объявлен Аппаратом Государственного министера совместно с Ассоциацией ООН Грузии (UNAG). Победителями медиа конкурса стали Бачо Гурабанидзе (телевидение Аджарии), Коба Чоплиани и Георги Гугушвили (Радио Общественного Вещателя), Ислам Горгишвили и Нази Дакишвили  (общинное радио Панкиси “Radio WAY”),  Кетеван Цихелашвили и руководитель Ассоциации ООН Грузии,  Рамаз Апциаури вручили победителям сертификаты и подарки. На мероприятии представители этнических меньшинств исполнили музыкальные номера на своем родном языке. Как заявила на приёме Кетеван Цихелашвили, этот день, который по решению ООН отмечается с 1996 года, позволяет друг другу напомнить о важности принципа толерантности, что лежит в основе наших повседневных отношений. "У каждого человека есть своя идентичность. Часто эта идентичность определяется нашей национальностью, культурой, традициями, вероисповеданием. Поэтому толерантность - это уважение человеческой идентичности и соответственно означает взаимоуважение. Главной ценностью для Правительства Грузии является человек, его достоинство и уважение личности каждого человека. Грузия занимает особое место с точки зрения этнического, религиозного или культурного многообразия, у неё уникальная многовековая традиция мирного сосуществования в толерантной среде. Сегодня нашей задачей является укрепление этой традиции и строительство будущего на той основе, где каждый гражданин, независимо от его этнической или религиозной принадлежности равноправен. Поэтому, наша политика и усилия направлены на то, чтобы каждый гражданин Грузии, независимо от его этнической или религиозной принадлежности, чувствовал себя защищенным, имел свободную возможность развития и был вовлечён во все сферы жизни страны. Это и является успешной гражданской интеграцией, где общая энергия, талант и способность всего общества эффективно реализуются для развития нашей страны, нашей общей Родины. Наше многообразие является уникальным источником развития и богатства", - отметила Кетеван Цихелашвили.