ქეთევან ციხელაშვილი სამუშაო ვიზიტით უკრაინაში იმყოფება
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი უკრაინაში სამდღიანი სამუშაო ვიზიტით იმყოფება, სადაც გაეროს მიერ ორგანიზებულ ქალთა კონგრესზე მომხსენებლადაა მიწვეული.
კონგრესი,  რომელიც 22-23 ნოემბერს იმართება, პოლიტიკაში, ეკონომიკასა და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ქალების ჩართულობასა და გაძლიერებას ეხება. ასევე, ქალების როლს მშვიდობის შენარჩუნებისა და მშენებლობის პროცესში.
კონგრესი პირველად გაიმართა და მას მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის 300 წარმომადგენელი ესწრება - პოლიტიკოსები, ბიზნესის, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სახელმწიფო მინისტრის გამოსვლა შეეხებოდა ქალების როლს მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში.
„მე მჯერა - მეტი ქალი სამშვიდობო პროცესში, ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში. ანალოგიურად, მე მჯერა, რომ მეტი ქალი პოლიტიკაში, უფრო ეფექტურ პოლიტიკას ნიშნავს. ამას მთელი ჩემი ცხოვრების გაანმავლობაში თამამად ვიმეორებ.
„გენდერული თანასწორობა უფრო მეტად წარმომადგენლობით სამართლიანობას ეხება, რადგან ქალები ფაქტობრივად მოსახლეობის უმეტესობას შეადგენენ  ბევრ საზოგადოებაში, მათ შორის საქართველოში -  52,3 %-ით.
„გენდერული თანასწორობა და ქალების გაძლიერება ნებისმიერი საზოგადოების ბუნებრივი პროცესია. ჩვენ ყველას გვსურს და გვჭირდება ჩვენი საზოგადოების შესაძლებლობებისა და ნიჭის განვითარება მეტი პროგრესისათვის. ეს არ იქნებოდა მიღწეული ქალთა სათანადო ჩართულობის გარეშე,“ - განაცხადა სიტყვით გამოსვლისას ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, გენდერული თანასწორობა  სჭირდება იურიდიულ, ინსტიტუციურ და პრაქტიკულ დებულებებს, რათა ძალადობისა და დისკრიმინაციის აღმოფხვრა უფრო ეფექტურად გაგრძელდეს.
კონფერენციაზე მინისტრმა ისაუბრა  საქართველოში 2006 წელს მიღებულ კანონზე  „ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ“ და ასევე  კანონზე „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ.“
აღნიშნა, რომ ქალთა მიმართ ძალადობის ყველა ფორმა, ოჯახში ძალადობის ჩათვლით, საქართველოში 2012 წლიდან დანაშაულად ითვლება და დროთა განმავლობაში სანქციები სულ უფრო და უფრო მკაცრდება.
ხაზი გაუსვა 2017 წლის მაისში სტამბულის კონვენციის რატიფიცირებას ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ, რაც 24 საკანონმდებლო ცვლილებას გულისხმობს. ასევე, გენდერული თანანსწორობის შესახებ კანონის მიღებას და ა.შ.
ამასთანავე, სახელმწიფო მინისტრმა დამსწრე საზოაგდოებას აღნიშნული კანონების პრაქტიკაში განხორციელების პროცესზეც მიაწოდა ინფორმაცია და აღნიშნა, რომ გარკვეული შედეგი უკვე მიღწეულია - ძალადობის შემთხვევები მცირდება.
„რაც შეეხება პოლიტიკაში ჩართულობას, რა თქმა უნდა, მეტია საჭირო. საქართველოს პარლამენტის წევრთა 15 % ქალია. 23 ქალი დეპუტატიდან 20 მათგანს მაღალი საპარლამენტო თანამდებობა უკავია. ეს მაჩვენებელი ყველაზე დაბალი 2008 წელს იყო - 5 %. ქალები წარმოადგენენ საქართველოს მთავრობის 11 %-ს.
„ქალები აქტიურად არიან ჩართულები ფორმალურად მოლაპარაკებებში, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში. ასევე, საჯარო დიპლომატიაში. ვფიქრობ, რომ ჩვენ უნდა გვქონდეს ამბიცია ამ მიმართულებით მეტი გავაკეთოთ,“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილია შეხვედრები სხვადასხვა ოფიციალურ პირთან. სახელმწიფო მინისტრი საქართველოში 24 ნოემბერს დაბრუნდება.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили находится с трехдневным рабочим визитом в Украине, где примет участие в работе Конгресса женщин, который организован ООН.
Конгресс, проводится 22-23 ноября текущего года, касается участия и укрепления женщин в политике, экономике и общественной жизни, а также роли женщин в процессе поддержания и строительства мира.
Конгресс проводится впервые, и на нем присутствуют 300 представителей разных стран мира, политики, бизнесмены, представители СМИ и неправительственных организаций.
Выступление Государственного министра было посвящено роли женщин в вопросах мира и безопасности.
"Я верю, больше женщин в миротворческом процессе означает больше мира во всем мире. Аналогично я убеждена, что больше женщин в политике означает более эффективную политику. Я смело повторяю это в течение всей моей жизни. Гендерное равенство касается представительской справедливости, поскольку женщины фактически составляют большинство населения во многих обществах, в том числе и в Грузии - 52,3%.
Гендерное равенство и усиление женщин является естественным процессом любого общества. Нам всем необходимо развитие потенциала и таланта нашего общества для достижения большего прогресса. Этого нельзя достить без надлежащего участия женщин", - заявила Кетеван Цихелашвили.
По словам Государственного министра, гендерному равенству необходимо юридическая, институциональная и практическая основа для более эффективного искоренения насилия и дискриминации.
На конференции Кетеван Цихелашвили рассмотрела закон "О пресечении насилия в семье, защите и помощи жертвам семейного насилия", принятый в Грузии в 2006 году, а также закон "Об искоренении всех форм дискриминации".
Государственный министр отметила, что все формы насилия в отношении женщин, включая бытовое насилие, рассматривается преступлением в Грузии с 2012 года, и со временем санкции становятся все более жесткими.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула вопрос ратификации Стамбульской конвенции по предотвращению и борьбе с насилием в отношении женщин и насилием в семье, что предполагает 24 законодательные поправки; а также принятие Закона о гендерном равенстве.
Кроме того, Государственный министр проинформировала участников Конгресса о процессе осуществления этих законов на практике и отметила, что определенные результаты уже достигнуты - случаи насилия уменьшились. "Что касается участия женщин в политике, конечно, необходимо большее участие. 15% членов Парламента Грузии составляют женщины. Из 23 женщин депутатов 20 занимают высокие должности в Парламенте Грузии. Этот показатель был самый низкий в 2008 году - 5%. Женщины составляют 11%
Правительства Грузии. Женщины формально активно участвуют в переговорах, в Женевских международных дискуссиях, а также в государственной дипломатии. Думаю, что у нас должна быть амбиция сделать больше в данном направлении", - заявила Государственный министр.
В рамках визита запланированы встречи с разными официальными лицами. 24 ноября Государственный министр вернется в Грузию.