ქეთევან ციხელაშვილი გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის მოადგილეს, ჯორჯ ოკოთ-ობოს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში არსებული სიტუაცია გააცნო. გაზი გაუსვა  გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვას, რასაც ადგილი აქვს  როგორც ცხინვალის, ისე აფხაზეთის მიმართულებით. დაწვრილებით მიაწოდა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რა სახის პრობლემები ექმნებათ ადამიანებს ამ შეზღუდვების გამო. საუბარი შეეხო  გალის მოსახლების, როგორც აფხაზეთის რეგიონში ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფის უფლებრივ მდგომარეობას.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა, ქვეყნის ამოცანები, პრიორიტეტები და ხედვა.
„ეს ორგანიზაცია საქართველოში ძალიან აქტიურია. პირველ რიგში იქიდან გამომდინარე, რომ ჩვენ იძულებით გადაადგილებული პირები გვყავს და მათი სოციალური უზრუნველყოფის თვალსაზრისით ძალიან მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ.
„შეხვედრაზე განვიხილეთ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობა, სადაც აღნიშნული ორგანიზაცია ჩართულია სწორედ იქიდან გამომდინარე, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე, ჰუმანიტარულ ჯგუფში ერთ-ერთი მთავარი საკითხი დაბრუნება გახლავთ.
"რაც მთავარია, ვისაუბრეთ გამოსავლებზე, თუ რა შეიძლება გავაკეთოთ ერთობლივად იმისათვის, რომ ამ ადამიანებს მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების, გადაადგილების, საკუთრებისა და ოჯახების მონახულების შესაძლებლობა ჰქონდეთ.
„ბუნებრივია, ვისაუბრეთ ასევე სიტუაციაზე, რომელიც შექმნილია უშუალოდ მავთულხლართებთან იმ ოჯახებისათვის, რომლებიც ამ იზოლაციიდან გამომდინარე პრობლემებს ყოველდღიურად აწყდებიან.  აღვნიშნეთ, რომ არსებული ვითარება ნამდვილად მძიმედ აისახება როგორც ქართულ, ისე აფხაზურ და ოსურ მოსახლეობაზე.
„ჩვენ კიდევ ერთხელ ძალიან მკვეთრი და მკაფიო მხარდაჭერის გზავნილი მოვისმინეთ საქართველოს სამშვიდობო, ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკის მიმართ. ჩვენი პარტნიორები, მზად არიან იმისათვის, რომ მხარი სრულად დაუჭირონ როგორც მიმდინარე, ისე ახალ ინიციატივებს, ნდობის მშენებლობის პროექტებს, ხალხთა შორის კონტაქტსა და დიალოგს, რაც აუცილებელი წინაპირობაა მდგრადი მშვიდობისათვის,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями Верховного комиссара ООН по делам беженцев
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с заместителем Верховного комиссара ООН по делам беженцев Джорджем Окот-Обо.
Государственный министр проинформировала гостей о существующей ситуации на оккупированных территориях Грузии и в селах, прилегающих к разделительной линии. На встрече было подчёркнуто ограничение свободы передвижения, как в Цхинвали, так и в Абхазии. Кетеван Цихелашвили детально ознакомила гостей с какими проблемами сталкивается местное население из-за этих ограничений. На встрече рассмотрели правовое положение населения Гали, как наиболее уязвимой группы в Абхазском регионе.
А также мирную политику Грузии, цели, приоритеты и видение государства.
"Эта организация очень активно работает в Грузии. Прежде всего, потому что у нас есть внутренне перемещенные лица, и мы очень тесно сотрудничаем с точки зрения их социального обеспечения.
"На встрече мы обсудили ход Женевских международных дискуссий, в которых участвует эта организация, поскольку одним из основных вопросов в гуманитарной группе Женевских международных дискуссиях является вопрос возвращения.
"Самое главное, мы говорили о путях решения, что можно будет сделать совместно, для того чтобы у этих людей был доступ к образованию на родном языке, возможность свободного передвижения, права собственности и возможность посещения семеи.
"Естественно, мы обсудили ситуацию семей, проживающих непосредственно у заграждений, которые ежедневно сталкиваются с проблемами, связанными с изоляцией. Мы отметили, что существующая ситуация действительно тяжело сказывается как на  грузинском, так и абхазском, осетинском населении.
"Мы вновь услышали очень сильную и чёткую поддержку политики Грузии в области поддержания мира, вовлечённости и примирения. Наши партнеры готовы поддерживать как текущие, так и новые инициативы, проекты по укреплению доверия, контакты и диалог между людьми, что является необходимой предпосылкой для устойчивого мира", - заявила Кетеван Цихелашвили.