ქეთევან ციხელაშვილმა ცხინვალის იზოლატორიდან გათავისუფლებული გიორგი გიუნაშვილი მოინახულა, რომელსაც 20 წლიანი პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი
27 ნოემბერი 2017
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ცხინვალის იზოლატორიდან გათავისუფლებული გიორგი გიუნაშვილი მოინახულა.
სახელმწიფო მინისტრმა გიუნაშვილის გათავისუფლება შეაფასა როგორც მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული და პოზიტიური ნაბიჯი, რაც დადებითად აისახება მთლიანად სამშვიდობო პროცესზე. ასევე აღნიშნა, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ამგვარი საკითხების ირგვლივ თანამშრომლობის პოზიტიური პრაქტიკა ჩამოყალიბდა ქართულ-აფხაზურ და ქართულ-ოსურ ურთიერთობებში, რაც სამშვიდობო პროცესზე დადებითად აისახება.
„მიღწეულია მნიშვნელოვანი შეთანხმება და შედეგი. ესაა პრაგმატული და ჰუმანიტარული მიდგომების გამოვლინება და ვფიქრობ, რომ დადებითად უნდა შეფასდეს. ბოლო წლებში ამ საკითხების ირგვლივ ჩვენ საკმაოდ მჭიდრო და პრაგმატული თანამშრომლობის პოზიტიური გამოცდილება ჩამოგვიყალიბდა. მათ შორის, აფხაზურმა მხარემ მნიშვნელოვანი ძალისხმევა გასწია, რაც ბუნებრივია, დადებითად უნდა შეფასდეს.
„იმედი მაქვს, მსგავსი პრობლემები ზუსტად ამავე სულისკვეთებით მოგვარდება - ამ ეტაპზე პრაგმატული და ჰუმანიტარული გამოსავლების მოძებნას შევძლებთ. მომავალში კი, რა თქმა უნდა, ამგვარი საჭიროების თავიდან არიდებას,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
2016 წლის ივნისში დაკავებული, გორის რაიონის სოფელ დისევში მცხოვრები გიორგი გიუნაშვილი, რომელიც ე.წ. საზღვრის კვეთის ბრალდებით დააკავეს, 18 თვის შემდეგ ოჯახს დაუბრუნდა. მას 20 წლიანი პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი. გიუნაშვილის გათავისუფლების საკითხი სხვადასხვა ფორმატში აქტიურად განიხილებოდა.
ბოლო წლებში (2013, 2014, 2016) პატიმრები გათავისუფლდნენ როგორც ქართული მხარის მიერ, ისე ცხინვალისა და სოხუმის საპყრობილეებიდან. მათ შორის, 2016 წლის მარტში, ცხინვალისა და სოხუმის იზოლატორებიდან საქართველოს 14 მოაქალაქე იქნა გათავისუფლებული.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили навестила Георгия Гиунашвили, освобожденного из изолятора Цхинвали.
Государственный министр оценила освобождение Гиунашвили как важный гуманитарный, позитивный шаг, который положительно повлияет на мирный процесс в целом. Кетеван Цихелашвили отметила, что в последние годы наблюдается позитивная практика сотрудничества по подобным вопросам в грузино-абхазских и грузино-осетинских отношениях, это положительно отразится на мирном процессе.
"Достигнут результат. Это проявление прагматических и гуманитарных подходов, и думаю, что должно иметь положительную оценку. В последние годы у нас сформировался положительный опыт тесного и прагматичного сотрудничества по этим вопросам. Абхазская сторона приложила значительные усилия в этом процессе, что, естественно, должно оцениваться положительно.
"Я надеюсь, что подобные проблемы будут решены таким же путем - на этом этапе мы сможем найти прагматические и гуманитарные решения, а в будущем сможем избежать этой необходимости", - заявила Кетеван Цихелашвили.
Георгий Гиунашвили, житель села Дисеви Горийского района, был задержан в июне 2016 года по обвинению в пересечении так называемой границы, вернулся в семью после 18 месяцев заключения. Он был приговорён к 20 годам лишения свободы. Вопрос освобождения Гиунашвили активно обсуждался в различных форматах.
В последние годы (2013, 2014, 2016) заключенные были освобождены как грузинской стороной, так и с тюрем Цхинвали и Сухуми. В марте 2016 года 14 граждан Грузии были освобождены из изоляторов Цхинвали и Сухуми.