შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მომუშავე უწყებათაშორისი კომისიის მანდატის ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა.
კონფერენციის თემა გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების “ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე” საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებები - მიღწევები, გამოწვევები და მიზნები იყო.
კონფერენციაზე განხილულ იქნა 2016-2017 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში შესრულებული საქმიანობები, მონიტორინგის შედეგები და 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის ახალი ასპექტები.
„აღნიშნული საკითხები მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ გენდერული თანასწორობის თვალსაზრისით, არამედ ზოგადად, ჩვენი ქვეყნის განვითარებისათვის, მისი დემოკრატიისათვის. როცა სახელმწიფო უსაფრთხოებაზეა საუბარი, ადამიანური უსაფრთხოების კომპონენტი უმნიშვნელოვანესია, რომლის ყველაზე მნიშვნელოვანი შემადგენელი სწორედ გენდერული თანასწორობის საკითხები და ქალთა უფლებებია. მოხარული ვარ, რომ საქართველო ერთ-ერთი პირველია რეგიონში, რომელმაც ამ მიმართულებით ფიქრი და განვითარება დაიწყო.
„შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატში ეს საკითხი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. კონფლიქტის მოგვარების საკითხებში ქალთა როლის გაზრდაზე მუდმივად ვფიქრობთ.
„ასევე, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ქალთა უფლებების თვალსაზრისით არსებული ვითარება ჩვენთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ვფიქრობთ, რომ ეს მომავალშიც ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულება იქნება ,“ - განაცხადა დარსალიამ.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия выступил на конференции, которая была проведена в рамках мандата Межведомственной комиссии, которая работает по вопросам гендерного равенства, насилия по отношению к женщинам и насилия в семье.
Темой конференции были обязательства, предусмотренные Национальным планом действий Грузии в рамках Резолюции Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность», также достижения, вызовы и цели. На конференции была рассмотрена деятельность, проведенная в рамках Национального плана действий на 2016-2017 годы, результаты мониторинга и новые аспекты Плана действий за 2018-2020 годы.
«Данные вопросы важны не только с точки зрения гендерного равенства, но и для развития нашей страны, развития демократии. Когда дело касается государственной безопасности, вопрос безопасности человека имеет важное значение, наиболее важным компонентом которого являются вопросы гендерного равенства и права женщин. Я рад, что Грузия является одной из первых стран в регионе, которая стала развиваться в этом направлении.
Этот вопрос является одним из важных приоритетов Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Мы постоянно думаем о повышении роли женщин в вопросах разрешения конфликтов.
Ситуация относительно прав женщин на оккупированных территориях для нас является одним из приоритетов. Мы считаем, что и в будущем это будет одним из основных направлений», - заявил Дарсалия.