ლაშა დარსალია: „ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის გაზრდა ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლაშა დარსალია გერმანიისა და საქართველოს წარმატებული თანამშრომლობისა და დიპლომატიური ურთიერთობის 25 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა.
უმცირესობის საკითხთა ევროპული ცენტრის (ECMI) მიერ ორგანიზებული მრგვალი მაგიდის თემა ეთნიკური უმცირესობების უფლებრივი მდგომარეობა და სახელმწიფოში მათი როლი იყო. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ დაწვრილებით ისაუბრა  იმაზე, თუ რატომაა მნიშვნელოვანი ეთნიკური უმცირესობების საზოგადოებრივ ცხოვრებაში კიდევ უფრო აქტიური მონაწილეობა. მისი თქმით, მთავრობის მიზანი მათი ჩართულობის ხელშეწყობაა ისე, რომ ამავდროულად შენარჩუნდეს და განვითარდეს მათი ენა და კულტურა.
„აღნიშნული პოლიტიკა ჩვენი კანონმდებლობით, პირველ რიგში კი საქართველოს კონსტიტუციითაა განმტკიცებული, რომელიც ეთნიკური უმცირესობების კულტურათა დაცვის აუცილებლობაზე საუბრობს. გარდა ამისა, საქართველოს მთავრობამ სხვადასხვა საერთაშორისო მექანიზმის საფუძველზე ვალდებულებები აიღო. კერძოდ 1999 წელს საქართველოს ევროპის საბჭოს შეუერთდა და ამით გარკვეული ვალდებულებები ვიკისრეთ.  გარდა ამისა, 2014 წელს საქართველომ ანტიდისკრიმინაციული კანონი მიიღო, რომლის ერთ-ერთი მთავარი ნაწილი სწორედ უმცირესობების დაცვას ეხება.
„როდესაც ინტეგრაციაზე ვსაუბრობთ, ხაზი უნდა გავუსვათ ენის მნიშვნელობას. საქართველოს კანონმდებლობა ახალ მიდგომას ითვალისწინებს. კერძოდ, იგი ხაზს უსვამს  ეთნიკური უმცირესობების ენების მნიშვნელობას და ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული რეგიონების მოსახლეობას საჯარო სივრცეში თავიანთი ენების გამოყენების საშუალებას აძლევს.  ბევრი რამ გაკეთდა, თუმცა ბევრი ჯერ კიდევ გასაკეთებელია და ეს თემა ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. უმცირესობების ჩართულობის გაზრდა ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„პირველ რიგში საუბარია პოლიტიკურ ცხოვრებაზე.  იმისათვის, რომ არჩევნებში მათი მონაწილეობა გაზრდილიყო, საარჩევნო მასალები ეთნიკური უმცირესობებისათვის ხელმისაწვდომ ენებზე უზრუნველყოფილია.
„ასე რომ, ყველაფერი რომ ჩამოვთვალოთ - სამართლებრივი რეფორმები თუ პრაქტიკული  ღონისძიებები, რომლებიც საქართველოს მთავრობამ განახორციელა, საკმაოდ გრძელი სია გამოვა. თუმცა, აქ მთავარია ჩვენ საზოგადოებას  ვკითხოთ რამდენად ეფექტურია ეს ღონისძიებები, რა უნდა გავაუმჯობესოთ და რომელ სფეროებში უნდა ვითანამშრომლოთ მეტად. ზოგადად, საქართველოს მთავრობა მიმართულია, რომ ამ მიმართულებით ეფექტური პოლიტიკა გვქონდეს და ასეთი ტიპის დისკუსია ამ საკითხებზე საუბრის კიდევ ერთი შესაძლებლობაა,“ - აღნიშნა სიტყვით გამოსვლისას ლაშა დარსალიამ.
დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ საჯარო მოხელეები, უმცირესობების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия выступил на мероприятии, которое было посвященно успешному сотрудничеству Германии и Грузии и 25-й годовщине дипломатических отношений.
Темой круглого стола, организованного Европейским центром по вопросам меньшинств (ECMI), были права этнических меньшинств и их роль в государстве. Первый заместитель Государственного министра детально обсудил важность более активного участия представителей этнических меньшинств в общественной жизни. По словам Лаши Дарсалия, целью Правительства Грузии является поощрение вовлечения представителей этнических меньшинств, а также сохранение и развитие их языка, культуры.
«Эта политика закреплена нашим законодательством, а в первую очередь, Конституцией Грузии, которая говорит о необходимости защиты культуры этнических меньшинств. Кроме того, Правительство Грузии на основе разных международных механизмов взяло на себя ряд международных обязательств. В частности, в 1999 году Грузия присоединилась к Совету Европы, тем самым взяв на себя определенные обязательства. Кроме того, в 2014 году Грузия приняла Антидискриминационный закон, который также включает защиту этнических меньшинств.
«Когда мы говорим об интеграции, мы должны подчеркнуть важность знания языка. Законодательство Грузии предусматривает новый подход. В частности, оно подчеркивает важность языков представителей этнических меньшинств и позволяет населению регионов, где проживают этнические меньшинства в публичной сфере использовать свой родной язык. Многое сделано, но многое еще нужно сделать, и эта тема является одним из приоритетов нашего государства. Увеличение вовлечения представителей этнических меньшинств для нас очень важно.
«Прежде всего, мы говорим о политической жизни. В целях увеличения участия представителей этнических меньшинств в выборах избирательные материалы предоставляются на языках доступных этническим меньшинствам.
«Так что если перечислить все мероприятия - правовые реформы или практические меры, которые Правительство Грузии осуществило, получится достаточно длинный список. Однако здесь главное - спросить общественность о том, насколько эффективны все эти меры, что необходимо улучшить и в каких областях мы должны больше сотрудничать. В целом, Правительство Грузии стремится к осуществлению эффективной политики в этом направлении, и такая дискуссия - еще одна возможность поговорить об этих проблемах», - отметил Лаша Дарсалия.
В дискуссии приняли участие государственные должностные лица, представители этнических меньшинств и другие заинтересованные лица.