შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს მთავრობისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის ერთობლივ კონფერენციაზე „საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ამოცანები“ სიტყვით გამოვიდა.
პლენარული სესიის თემა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარება იყო. განსახილველი საკითხები კი - სახელმწიფო სტრატეგია ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ: „ჩართულობა თანამშრომლობის გზით“; რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთათვის და განათლების მიღების ხელმისაწვდომობა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის უფლებრივი თუ ჰუმანიტარული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა. ისაუბრა იმ გამოწვევებზე, რომელთა წინაშეც ეს ადამიანები დგანან - გადაადგილების, განათლებისა და საკუთრებაზე წვდომის უფლების შეზღუდვაზე.
ასევე, მან ხაზი გაუსვა ამ პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების როლს და აღნიშნა, რომ შერიგების გზაზე მათ საკმაოდ დიდი როლი ეკისრებათ.
„სახელმწიფოს პოლიტიკა მიმართულია შერიგებისაკენ. ჩვენი ამოცანა ისაა, რომ საზოგადოებები, გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს, შერიგდნენ და ერთმანეთი დაიბრუნონ. გარკვეული შესაძლებლობები არსებობს და ვცდილობთ ამ შესაძლებლობების ფარგლებში ვიმოქმედოთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на совместной Правительства Грузии и Форума гражданского общества Восточного партнерства грузинской национальной платформы конференции: «Задачи ассоциации Грузии и ЕС».
Темой пленарного заседание было рассмотрение вопросов мирного разрешения конфликта. На встрече обсуждались такие вопросы, как государственная Стратегия относительно оккупированных территорий: «Вовлечение путем сотрудничества»; государственная программа реферальных услуг для жителей оккупированных территорий и доступ к образованию.
Государственный министр проинформировала аудиторию с положением в области прав человека и гуманитарной ситуацией населения на оккупированных территориях и вдоль разделительной линии. Кетеван Цихелашвили отметила те вызовы, с которыми сталкивается население – ограничение доступа к образованию, свободного передвижения и права на собственность.
Государственный министр подчеркнула роль гражданского общества в этом процессе и отметила, что они играют важную роль в процессе примирения.
«Государственная политика направлена на примирение. Наша цель состоит в том, чтобы наши общества по обе стороны разделительной линии помирились и восстановили доверие друг другу. Есть определённые возможности, и мы стараемся действовать в рамках этих возможностей», - заявила Кетеван Цихелашвили.