შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველო სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი მწუხარებას გამოთქვამს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრის, მსახიობის დიმიტრი ჯაიანის გარდაცვალების გამო.
დიმიტრი ჯაიანი იყო საქართველოს სახალხო არტისტი, სახელმწიფო პრემიის, კოტე მარჯანიშვილისა და გიორგი შერვაშიძის პრემიების ლაურეატი, ღირსების ორდენისა და უკრაინის პრესტიჟის ორდენის კავალერი, მაყურებლის სიმპათიის პრიზის მფლობელი, ქ. სენაკის საპატიო მოქალაქე, კონსტანტინე გამსახურდიას სახელობის სოხუმის სახელმწიფო დრამატული თეატრის წამყვანი მსახიობი, დირექტორი და სამხატვრო ხელმძღვანელი ათეული წლების განმავლობაში.
იგი იყო 1999-2004 წლების მოწვევის პარლამენტის წევრი, ხოლო 2013 წლიდან აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი.
„დიმა ჯაიანი მართლაც გამორჩეული ფიგურა იყო, უნიჭიერესი მსახიობი, რომელმაც არაერთი შესრულებული როლით დაგვამახსოვრა თავი, დაიმსახურა საყოველთაო სიყვარული და პატივისცემა. გარდა ამისა, იგი იყო აქტიური საზოგადო მოღვაწე და მის მშობლიურ აფხაზეთზე შეყვარებული ადამიანი. მისმა გარდაცვალებამ ძალიან დამწყვიტა გული. ვუსამძიმრებ მის ოჯახს, ახლობლებს და სრულიად საქართველოს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выражает соболезнование в связи со смертью Министра образования и культуры автономной республики Абхазия, актёра Дмитрия Джаиани.
Дмитрий Джаиани был Народным артистом Грузии, лауреатом государственной премии Грузии, премии им. К. Марджанишвили, премии К. Шервашидзе, кавалером Ордена Чести и Престижа Украины, обладателем приза зрительских симпатий, почетным гражданином г. Сенаки, ведущим актёром, директором и художественным руководителем Сухумского государственного драматического театра им. К. Гамсахурдиа на протяжении десятков лет.
Он был депутатом Парламента Грузии в 1999-2004 годы, а с 2013 года - Министром образования и культуры Автономной Республики Абхазии.
«Дима Джаиани был действительно выдающейся фигурой, талантливым актёром, который запомнился не одной сыгранной ролью, заслужил всеобщую любовь и уважение. Кроме того, он был активным общественным деятелем и человеком, влюбленным в свою родную Абхазию. Его смерть очень расстроила меня. Я выражаю соболезнования его семье, родственникам и всей Грузии», - заявила Кетеван Цихелашвили.