ქეთევან ციხელაშვილი ებრაელ ხალხს „ხანუქა“-ს დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს ხანუქას დღესასწაული მიულოცა.
სახელმწიფო მინისტრი თბილისის დიდ სინაგოგაში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო, რომელსაც ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, ვიცე-პრემიერი, საგარეო საქმეთა მინისტრი მიხეილ ჯანელიძე, თბილისის მერი კახა კალაძე, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები,  რაბინები და ებრაული თემის წარმომადგენლები.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ებრაული კულტურა ჩვენი ქვეყნის კულტურის განუყოფელი ნაწილია.
“საქართველოში მცხოვრებ თითოეულ  ებრაელს მინდა მოგილოცოთ  ხანუქას დღესასწაული. ეს არის განახლების, სამართლიანობის დღესასწაული, რაც სინათლის ბნელზე გამარჯვებას გულისხმობს. გისურვებთ, რომ ეს დღე, როგორც თავისუფლების ზეიმი, თითოეული თქვენგანისათვის მშვიდობის, ბედნიერებისა და კეთილდღეობის მომტანი ყოფილიყოს.
„ქართველებსა და ებრაელებს უამრავი რამ გვაქვს საერთო. სანიმუშოა ის მრავალსაუკუნოვანი მეგობრობა, გვერდში დგომა და თანაცხოვრება, რომელიც ებრაელ და ქართველს ხალხებს აკავშირებს. მჯერა, რომ ეს მომავალშიც აუცილებლად გაგრძელდება და კიდევ უფრო განმტკიცდება“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
ხანუქას, ანუ ოქროს მენორის დღესასწაულს ებრაელები  ნოემბერ-დეკებერში ზეიმობენ. იგი ტაძრის გაწმენდის, საკურთხევლის კურთხევისა და სატაძრო მსახურების განახლების აღსანიშნავად დაწესდა და  რწმენის სიმტკიცისა და ტრადიციების განახლების სიმბოლოა. დღესასწაული 8 დღის განმავლობაში გრძელდება და ყოველ დღე სასანთლეზე (მენორაზე) თითო სანთელი ინთება. ეს ამ დღესასწაულის მთავარი რიტუალია.

Кетеван Цихелашвили поздравляет еврейский народ с праздником „Хануки”
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравила евреев, проживающих в Грузии, с праздником „Хануки”.
Государственный министр посетила мероприятие, в большой синагоге Тбилиси, в котором также приняли участие Премьер-министр Грузии - Георгий Квирикашвили, Вице-премьер-министр, Министр иностранных дел - Михеил Джанелидзе, мэр Тбилиси Каха Каладзе, представители дипломатического корпуса, раввины и представители еврейской общины.
По словам Кетеван Цихелашвили, еврейская культура является неотъемлемой частью культуры нашей страны.
«Я хочу поздравить всех евреев проживающих в Грузии с праздником „Хануки”. Это праздник обновления, справедливости, что означает победу света над тьмой. Я желаю вам, чтобы этот день - празднование свободы - принес всем мира, счастья и процветания.
«У грузин и евреев много общего. Показательна многовековая  дружба и сожительство, которое обьединяет еврейский и грузинские народы. Я верю, что такие отношения и в  будущем продолжатся и будут еще более укреплены», - заявила Государственный министр.
Евреи празднуют „Хануку”, или праздник „Золотой меноры” в ноябре-декабре месяце. Праздник был учреждён, во имя очищения храма, освящения алтаря и обновления служения храма, символизируя веру и возрождение традиций. Праздник длится 8 дней, и каждый день зажигают по одной свечке; это главный ритуал этого праздника.