შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ტადაჰარუ უეჰარას შეხვდა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ელჩთან აპარატის საქმიანობის შესახებ ისაუბრა. ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარების შესახებ, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მდგომარეობასა და იმ პრობლემებზე, რაც მოსახლეობას, მავთულხლართების ორივე მხარეს აწუხებს.
„დეტალურად განვიხილეთ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებული ვითარება. ის პოლიტიკა, რომელიც რუსეთის მხრიდან ხორციელდება. გამოწვევები, რომლებიც მოსახლეობისათვის ჩნდება როგორც უსაფრთხოების, ისე ჰუმანიტარული თვალსაზრისით.
„ასევე ვისაუბრეთ იმ განგრძობით დახმარებაზე, რასაც იაპონია საქართველოს წლების განმავლობაში უწევს. ელჩმა აღნიშნა, რომ იაპონიის პოზიცია, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერასთან დაკავშირებით, ურყევია. ეს, რა თქმა უნდა, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. მისი მხარდაჭერა, ჩართულობა და დახმარება საქართველოსა და ქართველი ხალხის მიმართ, გაგრძელდება.
„მათთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არსებული მდგომარეობა სწორედ იმ გამოწვევების ჭრილში, რასაც განგრძობითი ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტი ქმნის. ჩვენი საუბრისას დიდი დრო დაეთმო გამყოფი ხაზების სიახლოვეს და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის მდგომარეობის განხილვას. განსაკუთრებით კი ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობის - გალის რაიონის ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობას,“ - განაცხადა შეხვედრის დასრულების შემდეგ ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერება გამოხატა იაპონიის ხელისუფლებისა და სახელმწიფოს მიმართ და განაცხადა, რომ შეხვედრაზევე შეთანხმდნენ სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებებზე.

Ketevan Tsikhelashvili met with the Ambassador of Japan in Georgia
The State minister of Georgia for Reconciliation and Civic equality Ketevan Tsikhelashvili met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia Tadaharu Uehara.
During the introductory meeting, the State Minister spoke about the activities of the Office. Tsikhelashvili informed Ambassador about the situation on the occupied territories of Georgia, the conditions of the villages along the dividing line and the problems that the population suffers on the both sides of the occupation line.
"We discussed in details the situation in Abkhazia and the Tskhinvali region. The policy that is being implemented by Russia. The challenges that population faces from the security and humanitarian point of view.
“We talked about the assistance of Japan to Georgia. The Ambassador noted that Japan's position regarding Georgia's sovereignty and territorial integrity is unshakable. Of course, this is very important for us. His support, involvement and assistance to Georgia and Georgian people will continue.
"It is very important for them in terms of human rights. During our conversation we devoted much time to the problems and challenges of population living in the occupied territories and along the dividing line. Especially to the most vulnerable population - the ethnic Georgian population in the Gali district", - said Ketevan Tsikhelashvili after the meeting.
The State Minister expressed her gratitude towards the Japanese government and said that they agreed on future cooperation.