შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ტადაჰარუ უეჰარას შეხვდა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ელჩთან აპარატის საქმიანობის შესახებ ისაუბრა. ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარების შესახებ, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მდგომარეობასა და იმ პრობლემებზე, რაც მოსახლეობას, მავთულხლართების ორივე მხარეს აწუხებს.
„დეტალურად განვიხილეთ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებული ვითარება. ის პოლიტიკა, რომელიც რუსეთის მხრიდან ხორციელდება. გამოწვევები, რომლებიც მოსახლეობისათვის ჩნდება როგორც უსაფრთხოების, ისე ჰუმანიტარული თვალსაზრისით.
„ასევე ვისაუბრეთ იმ განგრძობით დახმარებაზე, რასაც იაპონია საქართველოს წლების განმავლობაში უწევს. ელჩმა აღნიშნა, რომ იაპონიის პოზიცია, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერასთან დაკავშირებით, ურყევია. ეს, რა თქმა უნდა, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. მისი მხარდაჭერა, ჩართულობა და დახმარება საქართველოსა და ქართველი ხალხის მიმართ, გაგრძელდება.
„მათთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არსებული მდგომარეობა სწორედ იმ გამოწვევების ჭრილში, რასაც განგრძობითი ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტი ქმნის. ჩვენი საუბრისას დიდი დრო დაეთმო გამყოფი ხაზების სიახლოვეს და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის მდგომარეობის განხილვას. განსაკუთრებით კი ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობის - გალის რაიონის ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობას,“ - განაცხადა შეხვედრის დასრულების შემდეგ ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერება გამოხატა იაპონიის ხელისუფლებისა და სახელმწიფოს მიმართ და განაცხადა, რომ შეხვედრაზევე შეთანხმდნენ სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებებზე.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Грузии Тадахару Уэхара.
На встрече Государственный министр ознакомила посла с деятельностью Аппарата. Кетеван Цихелашвили проинформировала посла о существующей ситуации на оккупированных территориях Грузии, о состоянии в сёлах вблизи разделительной линии и о проблемах, с которыми население сталкивается по обе стороны заграждений.
«Мы детально обсудили ситуацию в Абхазии и Цхинвальском регионе. Политику, которая проводится Россией. Вызовы, которые возникают у населения как с точки зрения безопасности, так и в гуманитарных сферах.
«Мы также говорили о непрерывной помощи, которую Япония в течение многих лет оказывает Грузии. Посол отметил, что позиция Японии относительно суверенитета и территориальной целостности Грузии непоколебима. Это, конечно, очень важно для нас. Поддержка, участие и помощь Японии Грузии и грузинскому народу продолжится.
«Для них очень важно существующее состояние с точки зрения прав человека на фоне вызовов, которые создаются непрерывной оккупацией и неразрешенными конфликтами. Во время нашего разговора мы уделили большое внимание положению населения, проживающего в непосредственной близости от разделительных линий и на оккупированных территориях. Особенно было отмечено положение наиболее уязвимого населения - этнических грузин в Гальском районе», - заявила Кетеван Цихелашвили после встречи с послом.
Государственный министр выразила благодарность Правительству Японии и Государству и отметила, что на встрече они договорились о направлениях будущего сотрудничества.