12-13 დეკემბერს ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 42-ე რაუნდი გაიმართა. მუშაობა ორ - უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფებში წარიმართა. ჰუმანიტარულ ჯგუფს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ხელმძღვანელობდა.
განსახილველ საკითხებს შორის კვლავ იყო ოკუპირებული ტერიტორიებზე მცხოვრები ქართველი მოსახლეობის უფლებების დარღვევების საკითხები, კერძოდ: ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების დახურვა, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა, უკანონო დაკავებები, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვა, მოსახლეობისთვის საკუთრ მიწებზე წვდომის უზრუნველყოფა და მავთულხლართების გავლების შედეგად ადგილობრივებისთვის შექმნილი პრობლემები. ასევე, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების დაცვის საკითხი.
დისკუსიის მონაწილეებმა საქართველოდან და აშშ-დან კიდევ ერთხელ დააყენეს გიგა ოთხოზორიას მკვლელის დაუყოვნებლივ დაკავებისკენ საკითხი.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის ერთ-ერთი ცენტრალური საკითხი იძულებით გადაადგილებული პირების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება იყო. თუმცა, საკითხის განხილვის დაწყებისთანავე რუსეთის ფედერაციის წარმომადგენლებმა, ასევე მონაწილეებმა სოხუმიდან და ცხინვალიდან, შეხვედრა კვლავ დატოვეს.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, ქართულმა მხარემ ყველა ის საკითხი წამოჭრა, რომელიც აქტუალურია. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობასა და იმ შეზღუდვებს, რომლებიც მათ მიმართ საკმაოდ დისკრიმინაციული მიდგომითაა დაწესებული.
მისივე თქმით, ხაზი გაესვა იმის აუცილებლობას, რომ მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობები უნდა აღდგეს და გაფართოვდეს ის უკვე შეზღუდული შესაძლებლობები, რომლებიც ადმინისტრაციული გამყოფი ხაზის კვეთას უკავშირდება და რაც გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობისათვის სასიცოცხლოდ აუცილებელია.
„ ბუნებრივია, საუბარი შეეხო ისეთ თემებს, რაც ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მთავარი საყრდენი საკითხებია - ძალის გამოუყენებლობა, საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმების ამოქმედების აუცილებლობა და დევნილთა დაბრუნების პროცესის დაწყება და ხელშეწყობა. ეს საკითხები დიდწილად 2008 წლის ექვს პუნქტიანი შეთანხმების შესრულების აუცილებლობას უკავშირდება. ქართულმა მხარემ კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ძალის არგამოყენების ვალდებულებასა და ასევე საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმებს, რომელიც პირველ - უსაფრთხოების საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში განიხილებოდა და რომელიც სწორედ 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელებას უკავშირდება. მოგეხსენებათ, ქართულმა მხარემ თავისი ვალდებულებები თავიდანვე პირნათლად შეასრულა და მთავარი საკითხი აქ ის ვალდებულებებია, რომელიც რუსეთს აქვს შესასრულებელი.
„ასევე, ძალიან მნიშვნელოვანი თემაა დევნილთა დაბრუნების საკითხი, რომელზეც სამწუხაროდ, არსებითი დისკუსიების გამართვა უკავშირდება ძალიან პოლიტიზირებულ მცდელობებს იმისას, რომ ასეთი დისკუსია არ შედგეს. მინდა მონაწილეებს მოვუწოდო, რომ ამ ძალიან მნიშვნელოვან საკითხებს ჯეროვანი ყურადღება დაეთმოს.
„შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ჰუმანიტარულ ჯგუფს ხელმძღვანელობს. მის ფარგლებში განიხილება დევნილთა დაბრუნებისა და ის ჰუმანიტარული საკითხები, რომლებიც გადაადგილების თავისუფლებას, სამეურნეო მიწებზე წვდომას, მოსახლეობის ძირითად უფლებებს, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობასა და საკუთრების უფლებას უკავშირდება. ჩვენ ჟენევის დისკუსიებზე არა მხოლოდ პრობლემებს ვაყენებთ, არამედ მოგვარების გზებზეც ვსაუბრობთ და მინდა სრულიად დარწმუნებით გითხრათ, რომ ნების არსებობის შემთხვევაში, ბევრ საკითხზე შეთანხმების მიღწევა შესაძლებელია, მითუმეტეს, რომ ამას ჩვენი პარტნიორები - თანათავმჯდომარეები და ამერიკის შეერთებული შტატები ძალიან ცდილობენ,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

12-13 декабря в Женеве состоялся 42-й очередной раунд международных дискуссий. Работа проходила в двух группах - по вопросам безопасности и гуманитарной деятельности. Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия руководит гуманитарной группой.
В числе обсуждаемых вопросов вновь были нарушения прав населения (этнических грузин), проживающих на оккупированных территориях, а именно: закрытие т.н. пропускных пунктов, ограничение свободы передвижения, незаконные аресты, ограничение образования на родном языке, обеспечение доступа для населения к сельскохозяйственным землям, а также проблемы местного населения, возникшие в результате заграждений; вопрос охраны памятников культурного наследия.
Участники дискуссии из Грузии и США вновь подняли вопрос задержания убийцы Гиги Отхозория.
Одним из главных вопросов группы, работающей по гуманитарным вопросам, было безопасное и достойное возвращение внутренне перемещенных лиц. Однако как только началось рассмотрение вопроса, представители Российской Федерации и участники из Сухуми и Цхинвали покинули заседание.
По заявлению Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, грузинская сторона подняла все актуальные вопросы. Особое внимание было уделено ситуации населения (этнических грузин) проживающего в Гальском и Ахалгорском районах, и ограничениям, установленным с весьма дискриминационным подходом.
Как отметила Кетеван Цихелашвили, на встрече была подчёркнута необходимость восстановления образования на родном (грузинском) языке и снятия ограниченний связанных с пересечением административной разделительной линии, что жизненно важно для населения проживающего вдоль разделительной линии.
„Естественно, также были затронуты такие темы, которые являются основными вопросами Женевских международных дискуссий - неприменение силы, необходимость задействия механизмов международной безопасности; начало и поддержка процесса возвращения ВПЛ. Эти вопросы в основном связаны с необходимостью выполнения шестипунктного соглашения 2008 года. Грузинская сторона ещё раз подчеркнула обязательства по неприменению силы, а также механизмы международной безопасности, которые обсуждаются в первой рабочей группе по вопросам безопасности и которые связанны с соглашением о прекращении огня 2008 года. Как вам известно, грузинская сторона с самого начала добросовестно выполнила свои обязательства, а главным вопросом являются обязательства, которые должны быть осуществлены Россией.
„Также очень важен вопрос о возвращении ВПЛ, к сожалению, из-за политизирования данного вопроса не удаётся на эту тему провести дискуссию. Я хотела бы призвать участников международных дискуссий обратить внимание на эти очень важные вопросы. В рамках этой группы рассматриваются следующие вопросы: возвращение ВПЛ и такие гуманитарные вопросы, как свободное передвижение, доступ к сельскохозяйственным землям, основные права населения, возможность доступа к образованию на родном языке и права на собственность.
„Мы не только обсуждаем проблемы на Женевских международных дискуссиях, но и рассматриваем пути их решения, и я хочу с полной уверенностью сказать, что, если будет воля, мы сможем достичь согласия по многим вопросам, особенно когда наши партнеры - сопредседатели и США нас поддерживают", - отметила Государственный министр.