"სამშვიდობო პროცესში საზოგადოების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახალხო დიპლომატიის როლი უნიკალურია"
15 დეკემბერი 2017
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, ქეთევან ციხელაშვილმა, კონფლიქტებზე და ქალთა საკითხებზე მომუშავე ექსპერტებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს აპარატის 2017 წლის საქმიანობის ანგარიში წარუდგინა.
შეხვედრაზე შეაჯამეს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებისა და ინციდენტებზე პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 2016-2017 წლების საინფორმაციო შეხვედრები.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, იმ სფეროში, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატი კურირებს, საზოგადოების ჩართულობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
„დღეს ვხვდები არასამთავრობო ორგანიზაციებს იმისათვის, რომ ჩვენი საქმიანობის ანგარიში ჩავაბარო და მომავალი საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები გავაცნო. სამშვიდობო პროცესში საზოგადოების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახალხო დიპლომატიის როლი უნიკალურია და ამიტომაც ვფიქრობ, რომ ამ სეგმენტთან რეგულარული ინფორმაციის გაცვლა აუცილებელია.
„ვისაუბრებთ სამშვიდობო, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის მიმართულებით გადადგმულ ნაბიჯებზე. იმ პროგრამებზე, რომლებსაც სახელმწიფო ანხორციელებს. განსაკუთრებით ბოლო წლის განმავლობაში განხორციელებულ სიახლეებსა და გეგმებზე.
„ჩვენი საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება, რა თქმა უნდა, ის გახლავთ, რომ საზოგადოებები, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს, დავაკავშიროთ. მოსახლეობას, რომელიც კონფლიქტის სიმძიმეს ყოველდღიურად განიცდის, დავეხმაროთ. მოგეხსენებათ, სახელმწიფო რამდენიმე წელია სპეციალური დახმარების პროგრამას ანხორციელებს. ეს ეხება მოსახლეობის უზრუნველყოფას გამოზამთრების საშუალებებით, განათლების უზრუნველყოფას და ა.შ. ეს დახმარებები გაგრძელდება " - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრა დისკუსიის ფორმატში წარიმართა და სახელმწიფო მინისტრმა მონაწილეებისთვის აქტუალურ კითხვებსაც უპასუხა.

«Роль общества, НПО и народной дипломатии в мирном процессе уникальна»
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили представила отчёт о деятельности Аппарата за 2017 год экспертам и представителям неправительственных организаций, которые работают по вопросами конфликтов и проблем женщин.
На встрече были подведены итоги Женевских международных дискуссий и информационных встреч проведённых 2016-2017 годах в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты.
По словам Кетевана Цихелашвили, в области которую курирует Аппарат государственного министра очень важно участие гражданского общества.
«Сегодня я встречаюсь с представителями НПО, чтобы представить им отчет о проделанной работе и основные направления будущей деятельности. Роль общества, НПО и народной дипломатии в мирном процессе уникальна, и я считаю, что с ними необходимо регулярно обмениваться информацией.
«Мы поговорим о проделанной работе; о тех программах, которые осуществляются государством. Особенно о новых инициативах и планах, которые были реализованы за последний год.
«Одним из основных направлений нашей деятельности является обьединение обществ, которые находятся по обе стороны разделительной линии, чтобы помочь населению которое ежедневно сталкиваются с последствиями конфликта. Как вы знаете, Государство уже в течении нескольких лет осуществляет специальную программу помощи. Это касается обеспечения населения продовольствием на зиму, а также предоставление доступа к образованию и т. д. – данная программа продолжится», - заявила Кетеван Цихелашвили.