შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე სამუშაო ვიზიტით ამერიკის შეერთებულ შტატებში იმყოფება, სადაც აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის კომისიის ფორმატში შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მიზანი განათლების, საზოგადოებასთან ურთიერთობის, ჯანდაცვის, სპორტისა და კულტურის სფეროებში თანამშრომლობის გაღრმავება იყო.
შეერთებულმა შტატებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა თავისი ძლიერი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ფარგლებში. ასევე ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებისადმი, როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე პროგრესის მიღწევის საშუალებისადმი.
შეერთებულმა შტატებმა ასევე ძლიერი მხარდაჭერა გამოუცხადა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევას, რომელიც მიმართულია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონისა და ასევე ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში უფრო აქტიურად ჩართვისაკენ.
შეხვედრის მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს ხალხთა შორის კონტაქტების გაგრძელების მნიშვნელობას, კერძოდ მშვიდობის კორპუსისა და სხვა ორმხრივი გაცვლითი პროგრამების როლ ს. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ მსგავსი ინიციატივები გაძლიერდება.
სამუშაო ჯგუფს თანათავმჯდომარეობდნენ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე დავით ზალკალიანი, ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე შარონ ჰადსონი-დეკანი და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ადმინისტრატორის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელი მარგო ელისი.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия находится с рабочим визитом в США, где провел встречу в рамках Комиссии по стратегическому партнерству между США и Грузией.
Целью встречи было углубление сотрудничества в области образования, связей с общественностью, здравоохранения, спорта и культуры.
Соединенные Штаты вновь подтвердили о своей решительной поддержке суверенитета, независимости и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ. А также США приветствуют формат Женевских международных дискуссий в качестве средства достижения прогресса в области безопасности и гуманитарных вопросов на оккупированных территориях.
Соединенные Штаты также выразили поддержку усилию Правительства Грузии, которое направлено на активное вовлечение в общественную жизнь населения в регионах Абхазии и Цхинвальского региона, а также представителей этнических меньшинств.
Участники встречи подчеркнули важность продолжения контактов между народами, а именно роль Корпуса мира и других программ двустороннего обмена. Стороны договорились, что подобные инициативы найдут продолжения в будущем.
Сопредседателями рабочей группы были Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия, Первый заместитель министра иностранных дел Грузии Давид Залкалиани, заместитель помощника госсекретаря США Шарон Хадсон-Декан и исполняющий обязанности заместителя администратора Агентства США по международному развитию Марго Эллис.