შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე სამუშაო ვიზიტით ამერიკის შეერთებულ შტატებში იმყოფება, სადაც აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის კომისიის ფორმატში შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მიზანი განათლების, საზოგადოებასთან ურთიერთობის, ჯანდაცვის, სპორტისა და კულტურის სფეროებში თანამშრომლობის გაღრმავება იყო.
შეერთებულმა შტატებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა თავისი ძლიერი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ფარგლებში. ასევე ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებისადმი, როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე პროგრესის მიღწევის საშუალებისადმი.
შეერთებულმა შტატებმა ასევე ძლიერი მხარდაჭერა გამოუცხადა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევას, რომელიც მიმართულია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონისა და ასევე ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში უფრო აქტიურად ჩართვისაკენ.
შეხვედრის მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს ხალხთა შორის კონტაქტების გაგრძელების მნიშვნელობას, კერძოდ მშვიდობის კორპუსისა და სხვა ორმხრივი გაცვლითი პროგრამების როლ ს. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ მსგავსი ინიციატივები გაძლიერდება.
სამუშაო ჯგუფს თანათავმჯდომარეობდნენ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე დავით ზალკალიანი, ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე შარონ ჰადსონი-დეკანი და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ადმინისტრატორის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელი მარგო ელისი.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality paid a working visit to the US and participated in the meeting of the U.S.
-Georgia Strategic Partnership Commission Working Group on People-to-People and Cultural Exchanges.
The aim of the meeting was to deepen the cooperation in the areas of education, culture, healthcare, youth and sport, as well as strategic communications.
The United States reaffirmed its strong support for Georgia's sovereignty, independence and territorial integrity within internationally recognized borders. As well as the Geneva International Discussions as a means of achieving progress on security and humanitarian issues in the occupied territories.
The United States has also shown strong support for the efforts of the Government of Georgia, which tries to improve the involvement of the population of Abkhazia and Tskhinvali region and the ethnic minorities in social life.
Participants of the meeting emphasized the importance of continuation of contacts between people, namely the Peace Corps and other bilateral exchange programs. The sides agreed that such initiatives will be strengthened.
The working group was co-chaired by the First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Lasha Darsalia, the First Deputy Foreign Minister DaviT Zalkaliani, the Deputy Assistant Secretary