შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე, ლაშა დარსალია, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტის პრეზენტაციაზე - „ბორდერიზაცია საქართველოში: რუსეთის პოლიტიკის შეკავების სტრატეგია“, სიტყვით გამოვიდა. დოკუმენტში წარმოდგენილია რეკომენდაციები რუსეთის პოლიტიკის შეკავების სტრატეგიასთან დაკავშირებით. სახელმწიფო მინისტრის
მოადგილემ ღონისძიებას მნიშვნელოვანი უწოდა და განაცხადა, რომ მსგავსი ტიპის განხილვები ყოველთვის საჭიროა.
„ბორდერიზაციაში მავთულხლართების გავლება და ხელოვნური ბარიერების შექმნა იგულისხმება. სახელმწიფო პოლიტიკა ორი მნიშვნელოვანი მიმართულებისაგან შედგება - ერთი დეოკუპაციის პოლიტიკაა, რომელიც საქართველო-რუსეთის ფედერაციის ურთიერთობას გულისხმობს და მეორეა ურთიერთობა უშუალოდ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ადამიანებთან. ესაა ის პოლიტიკა, რომლის მთავარი მიზანიც ჰუმანიტარული საკითხების მოგვარება და ურთიერთობის აღდგენა / განახლებაა ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და დანარჩენ საქართველოს შორის,“ - განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
ღონისძიებაზე აუდიტორიას სიტყვით ასევე მიმართეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ, საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანმა დავით რაქვიაშვილმა, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ანალიტიკოსმა, პოლიტიკის დოკუმენტის თანაავტორმა ლევან კახიშვილმა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ქეთი ჭუმბაძემ.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия выступил на презентации политического документа - «Бордеризация в Грузии: стратегия удержания российской политики», разработанного Институтом политики Грузии. Документ содержит рекомендации стратегии сдерживания Российской политики.
Первый заместитель Государственного министра подчеркнул важность мероприятия и заявил, что такие обсуждения всегда необходимы.
«В бордеризации подразумевается проведение заграждений и создание искусственных барьеров. Государственная политика состоит из двух важных направлений: 1) политика де-оккупации, которая подразумевает отношения между Грузией и Российской Федерацией, а 2) непосредственные взаимоотношения с людьми, проживающими на оккупированных территориях. Это та- политика, главной целью которой является решение гуманитарных вопросов и восстановление/обновление отношений между оккупированными территориями и остальной Грузией», - заявил Лаша Дарсалия.
На мероприятии также выступили Ректор Тбилисского государственного университета Георгий Шарвашидзе, Секретарь Совета национальной безопасности Грузии Давид Раквиашвили, Аналитик Института политики Грузии, соавтор политического документа Леван Кахишвили и заместитель директора политического департамента Министерства иностранных дел Грузии Кети Чумбадзе.