ქეთევან ციხელაშვილი: „კონფლიქტის მოგვარების მიმართულებით საქართველოს ხელისუფლებას გააჩნია მშვიდობიანი, მწყობრი, პრაგმატული და პრინციპული პოლიტიკა, რომელიც ქვეყნის გამთლიანებასა და განვითარებაზეა ორიენტირებული„
20 დეკემბერი 2017
კონფლიქტის მოგვარების მიმართულებით საქართველოს ხელისუფლებას გააჩნია მშვიდობიანი, მწყობრი, პრაგმატული და პრინციპული პოლიტიკა, რომელიც ქვეყნის გამთლიანებასა და განვითარებაზეა ორიენტირებული- ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოს პარლამენტის 4 გაერთიანებული კომიტეტის სხდომაზე გაწეული მუშაობის ანგარიშისა და სამომავლო ხედვის წარდგენისას განაცხადა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სხდომაზე ისაუბრა სამშვიდობო პოლიტიკის პრიორიტეტებსა და ამოცანებზე, რაზეც კონკრეტული ქმედებები და ინიციატივებია დაფუძნებული: მშვიდობა და მშვიდობის უზრუნველყოფა; დეოკუპაცია, ნდობის მშენებლობა- შერიგება აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან, საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობა; კონფლიქტით დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვა; ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთათვის სახელმწიფოებრივ სივრცეში მეტი მომსახურებისა და შესაძლებლობის შეთავაზება; ევროკავშირთან და სხვა პარტნიორებთან თანამშრომლობისა და დაახლოების ფორმატებიდან გამომდინარე ახალი შესაძლებლობების და სარგებლოს გაზიარება, სამშვიდობო პოლიტიკის ამოცანებისადმი საერთაშორისო თანამეგობრობის მხარდაჭერის მობილიზება.
„აშკარაა, რომ არსებული სიტუაცია არც ქართველების, არც ოსებისა და არც აფხაზების ინტერესებში არაა, სწორედ ამიტომ, ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში ჩვენ ვდგამთ მათი საჭიროებების და ინტერესების თანმხვედრ ნაბიჯებს. ჯანდაცვის და განათლების მიმართულებებით მნიშვნელოვანი პოზიტიური ნაბიჯები გადავდგით, ასევე აღსანიშნავია დახმარება, რომელიც სოფლის მეურნეობის, ენერგეტიკის, გარემოს და მცენარეთა დაცვის მიმართულებით გავწიეთ“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა
მან ხაზი გაუსვა ბოლო წლების განმავლობაში, სხვადასხვა პროფესიულ ჯგუფებს შორის დაგროვილი პოზიტიური თანამშრომლობის გამოცდილებას. ასევე, ბოლო წლების განმავლობაში, უკანონო პატიმრების გათავისუფლებას სოხუმისა და ცხინვალის საპატიმროებიდან. მათ შორის ხანგრძლივი უკანონო პატიმრის, გიორგი გიუნაშვილის, რომლის გათავისუფლების საკითხში ჩართული ყველა პირისა და მხარის ძალისხმევა სახელმწიფო მინისტრმა დადებითად შეაფასა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე ისაუბრა გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის დახმარების პროგრამაზე. მისი თქმით, „განსაკუთრებით პრიორიტეტულია სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში იმ ადამიანებზე ზრუნვა, ვისთვისაც მიმდინარე ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტი ყოველდღიურ გამოწვევად იქცა. საქართველოს ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ გვერდში დაუდგეს იმ ადამიანებს, რომლებიც გამოწვევებს მართლაც გმირულად, მოთმინებით უმკლავდებიან“.
ქეთევან ციხელაშვილმა აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან დიალოგის გაფართოებისა და პოლიტიზირების გარეშე, ჰუმანიტარული პრინციპების გათვალისწინებით პრაგმატულ გამოსავლებზე მსჯელობის მზაობა გამოხატა და ამ მიმართულების შემუშავებული ახალი ინიციატივების შესახებ განაცხადა: „ჩვენ შევიმუშავეთ ახალი, კონკრეტული ინიციატივები და წინადადებები გამყოფ ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებებისა და ინტერესებისათვის: ვაჭრობის წახალისება გამყოფი ხაზების გასწვრივ, განათლების ხელმისაწვდომობის ზრდა და წვდომა იმ სიკეთეებზე რომელთაც ჩვენი სახელმწიფო ქმნის “.
სახელმწიფო მინისტრის გამოსვლა ასევე დაეთმო სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკას, რაც მინისტრის აპარატის საქმიანობის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულებაა და თანასწორობის პრინციპს ეფუძნება. ეს გულისხმობს სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკას - თითოეული მოქალაქის, ჯგუფის იდენტობის თვითმყოფადობისა და უფლებების დაცვას და ასევე მათ სრულფასოვან, ღირსეულ ჩართულობას საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში.

"Правительство Грузии в вопросе урегулирования конфликта имеет мирную, решительную, прагматичную и принципиальную политику, которая ориентирована на обьединение и развитие страны", - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на объединенном заседании 4 комитетов Парламента Грузии, выступая с отчетом о проделанной работе и планом на будущее.
Кетеван Цихелашвили отметила приоритеты и задачи политики примирения, на чём основываются конкретные действия и инициативы: мир и обеспечение мира; де-оккупация, укрепление доверия, примирение с абхазскими и осетинскими обществами, сотрудничество на основе общих интересов; забота о населении пострадавшем от конфликта; предоставление государственных услуг и возможностей жителям оккупированных территорий; предоставление возможностей и пользы в рамках сотрудничества с Европейским союзом и другими партнерами, мобилизация поддержки международного сообщества в достижении целей политики примирения.
"Очевидно, что нынешняя ситуация не входит в интересы ни грузин, ни осетин и ни абхазов, поэтому в рамках политики вовлечения мы предпринимаем согласованные шаги по их нуждам и интересам. Мы предприняли важные позитивные шаги в области здравоохранения и образования, также необходимо отметить помощь, которую мы оказываем в области сельского хозяйства, энергетики, окружающей среды и защиты растений", - отметила Государственный министр, подчеркнув накопленый положительный опыт сотрудничества между различными профессиональными группами на протяжении последних лет. А также освобождение незаконно заключенных из тюрем Сухуми и Цхинвали.
Государственный министр положительно оценила усилия всех лиц и сторон участвующих в освобождении незаконно задержанного Георгия Гиунашвили. Кетеван Цихелашвили также рассмотрела программы помощи населению, которые проживают вблизи разделительных линий. По словам Государственного министра, "особенно важно в рамках мирной политики заботиться о населении для которых оккупация и неразрешенный конфликт представляют ежедневное бремя. Правительство Грузии делает все, чтобы помочь людям, которые действительно героически и терпеливо справляются с вызовами".
Кетеван Цихелашвили выразила готовность обсудить прагматическое решение, учитывая гуманитарные принципы, расширения диалога с абхазскими и осетинскими обществами без политизирования вопроса и заявила о новых инициативах, разработанных в этом направлении: "мы разработали новые, конкретные инициативы и предложения для населения проживающего по обе стороны разделительной линии: поощрение торговли вдоль разделительной линии, повышение доступа к образованию и доступ к благам, которые создает наше Государство".
В своём выступлении Государственный министр также затронула политику по гражданской интеграции, которая является одним из основных направлений работы Аппарата. Политика по гражданской интеграции – это защита прав и самобытности личности каждого гражданина, группы, а также полное и достойное участие во всех сферах общественной жизни.