ქეთევან ციხელაშვილი: გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მოსახლეობა გათბობის ხარჯების დასაფარად 200 ლარიან ვაუჩერებს მიიღებს
20 დეკემბერი 2017
გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობა სახელმწიფოსაგან გათბობის 200 ლარიან ვაუჩერებს წელსაც მიიღებს. ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტში, 4 კომიტეტის გაერთიანებულ სხდომაზე გამოსვლისას განაცხადა. მისი თქმით, სახელმწიფო წელსაც ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ ამ ოჯახებს გამოსაზამთრებლად შესაბამისი პირობები ჰქონდეთ.
"ეს ადამიანები მართლაც გმირულად და მოთმინებით უმკლავდებიან ყოველდღიურ გამოწვევებსა და პროვოკაციებს მავთულხლართების პირისპირ. ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში საქართველოს მთავრობა კომპლექსური დახმარების პროგრამას ახორციელებს. მინდა გითხრათ, რომ ვითარება ნამდვილად არაა ისეთი, როგორიც თუნდაც 5 წლის წინ გახლდათ, როცა ჩვენ მათი საბაზისო საჭიროებების შესასწავლად სოფელ-სოფელ დავდიოდით.
"მოხერხდა ის, რომ ყველა - 62 სოფლის გაზიფიცირება დასრულდა და 14 ათას აბონენტს ბუნებრივი აირი მიეწოდება. ასევე, მოგეხსენებათ, რომ ყოველწლიურად თითოეულ ოჯახს 200ლარიანი ვაუჩერებით ვეხმარებით გათბობის ხარჯების დასაფარად. ბუნებრივია, სახელმწიფო ამ საკითხზე მუშაობას მდგრადად აგრძელებს", - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ გამყოფ ხაზებთან მცხოვრებ ოჯახებს სახელმწიფო გათბობის ვაუჩერებით 2013 წლიდან უზრუნველყოფს. გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის მიერ გატარებული სამუშაოების ფარგლებში 2013 წლიდან დღემდე აღნიშნული პირების გათბობით უზრუნველსაყოფად საქართველოს მთავრობამ 9 463 977 ლარი გამოყო.

Кетеван Цихелашвили: “Население сёл вблизи разделительной линии, получат ваучер в размере 200 лари, чтобы покрыть расходы на отопление”
20 December 2017
“Население сёл вблизи разделительной линии и в этом году получат ваучер в размере 200 лари от Государства, чтобы покрыть расходы на отопление”, - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, выступая на объединенном заседании комитетов Парламента Грузии.
По словам, Кетеван Цихелашвили, Государство сделает все возможное, чтобы у семей были надлежащие условия, чтобы перезимовать.
"Эти люди действительно героически и терпеливо переносят ежедневные вызовы и провокации находясь вблизи от ограждений. Правительство Грузии в течение последних четырех лет осуществляет программу комплексной помощи. Хочу сказать, что ситуация не совсем такая, как, например, 5 лет назад, когда мы изучая основные нужды населения ходили по сёлам, чтобы изучить основные нужды населения.
"Мы смогли завершить газификацию 62 деревень, соответственно 14 тысяч абонентов получают природный газ. Также, вам известно, что каждый год Государство выделяет ваучер в размере 200 лари, чтобы покрыть расходы на отопление, Государство продолжает работать над этим вопросом», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Следует отметить, что с 2013 года Государство предоставляет ваучеры на отопление семьям, проживающим у разделительной линии. С 2013 года по настоящее время, Правительство Грузии выделило 9 463 977 лари для обеспечения отопления, в рамках работы временной правительственной комиссии по восстановлению потребностей населения пострадавшего от конфликта.