შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებით ახალ ინიციატივებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ აღნიშნული ნაბიჯების გადადგმა სამშვიდობო პროცესს მნიშვნელოვნად წასწევს წინ.
„მოგეხსენებათ, რომ ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკაა. ქვეყნის გამთლიანების ხედვა პირველ რიგში ჩვენი ხალხის შერიგებასა და ერთმანეთთან დაბრუნებას გულისხმობს. ბუნებრივია, იმ პროცესების ფონზე, რომელსაც ადგილი აქვს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში, მავთულხლართების არსებობის პირობებში, როდესაც ადამიანებს ძალიან მძიმე პრობლემები ექმნებათ ჰუმანიტარული, სოციალურ-ეკონომიკური და უსაფრთხოების კუთხით, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ისეთი ნაბიჯების გადადგმა რომლებიც მოსახლეობის ჰუმანიტარულ და პრაგმატულ ინტერესებს ეხმიანება და მიზნად მათი მდგომარეობის გაუმჯობესებას ისახავს.
„ის ინიციატივები, რომლებზეც პრემიერი საუბრობდა, ნამდვილად არის მიმართული იქითკენ, რომ დამატებითი შესაძლებლობები შეიქმნას. თუნდაც ვაჭრობის კუთხით, გამყოფი ხაზების გასწვრივ, რაც ადგილობრივი მოსახლეობისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია. ეს დღესაც მიმდინარეობს, მაგრამ ძალიან ბევრი შეზღუდვით. ჩვენი ამოცანაა ეს პროცესი წავახალისოთ, რაც გადაადგილების გამარტივებასთანაც არის დაკავშირებული.
„ეს ინიციატივები ასევე ეხება განათლების სფეროს, რაც ახალგაზრდებისათვის ძალიან საინტერესოა და გულისხმობს ხარისხიან განათლებაზე წვდომას როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მის გარეთ. ახალგაზრდობის ბედი, მათ შორის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ახალგაზრდების ბედი, ჩვენთვის სულერთი ვერ იქნება, რადგან ესაა ის თაობა, რომელმაც ერთად უნდა იცხოვროს და ერთი ქვეყანა ააშენოს.
„ასევე,ინიციატივები გულისხმობს სხვადასხვა სერვისზე წვდომის გამარტივებას. მაგალითად საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის გამარტივებას. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ ადამიანებისათვის, რომლებიც უვიზო მიმოსვლით არიან დაინტერესებულნი. ამ პაკეტს პარლამენტში განსახილველად მალე წარმოვადგენთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили представила и обсудила новые инициативы в отношении оккупированных территорий и отметила, что осуществление данных мероприятий будут в значительной степени содействовать мирному процессу.
"Как известно, одним из ключевых направлений нашей мирной политики является политика вовлечения и примирения. Видение по объединению страны, в первую очередь, означает примирение наших народов и возвращение друг к другу. Естественно, на фоне процессов, происходящих в Абхазии и Цхинвальском регионе, в условиях существующих заграждений, когда у населения возникают серьезные гуманитарные, социально-экономические, а также проблемы безопасности для нас очень важно предпринять такие шаги, которые соответствуют гуманитарным и прагматичным интересам населения, и ставят целью улучшение их положения.
"Инициативы, о которых говорил Премьер-министр Грузии, действительно направлены на создание дополнительных возможностей. В том числе и вопросе торговли вдоль разделительных линий, который очень важен для местного населения. Этот процесс продолжается и сегодня, но с большими ограничениями. Нашей задачей является поощрение этого процесса, который также связан с упрощением передвижения.
"Эти инициативы также охватывают в свою очередь сферу образования, которая представляет большой интерес для молодежи и обеспечивает доступ к качественному образованию как в нашей стране, так и за ее пределами. Судьба молодежи, в том числе судьба молодых людей, проживающих на оккупированных территориях, не может нас не интересовать. Это то поколение, которое будет жить вместе и строить одну страну.
"Представленные инициативы предполагают упрощение доступа к различным услугам. Например, выдача паспорта гражданина Грузии в упрощенном порядке. Это особенно важно для людей, которые заинтересованы безвизовым режимом. Мы скоро представим этот пакет на рассмотрение в Парламенте Грузии", - заявила Кетеван Цихелашвили.