შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ეთნიკურ უმცირესობათა ჩართულობის მიზნით შექმნილი საზოგადოებრივ-საკონსულტაციო საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.
სხდომაზე მიმოიხილეს 2017 წელს ქვემო ქართლის მუნიციპალიტეტებში განხორციელებული და 2018 წლისთვის დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული, კულტურული და სპორტული პროექტები; ქვემო ქართლის მუნიციპალიტეტებში სახალხო დამცველის მიერ გამოვლენილი პრობლემები; განათლების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული რეკომენდაციები და ა.შ.
ლაშა დარსალიამ საბჭოს საქმიანობას მნიშვნელოვანი უწოდა და განაცხადა, რომ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი უშუალოდ ახორციელებს ეთნიკური უმცირესობების მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკის კოორდინირებას და აღნიშნულ საქმიანობაში აქტიურადაა ჩართული.
მისი თქმით, ეთნიკურ უმცირესობათა მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმა“ წარმოადგენს, რომლის ფარგლებშიც,
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ჩართულობის გაუმჯობესების მიზნით, ფუნქციონირებს აღნიშნული საბჭო. აღნიშნა, რომ სახელმწიფო პოლიტიკის მიზანია უზრუნველყოს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ჩართულობა საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში.
„ეს შეხვედრა არის კარგი შესაძლებლობა, ერთგვარი პლატფორმა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის, რამეთუ მათ ეძლევათ შანსი გუბერნიის დონეზე წარმოაჩინონ თავიანთ თემში არსებული პრობლემატიკა და ამასთანავე ერთად ვიმსჯელოთ მათი გადაჭრის გზებზე.
„მინდა რეკომენდაციით მოგმართოთ და ამავდროულად გთხოვოთ კიდეც, რომ საბჭოს სხდომებში მაქსიმალურად ჩავრთოთ თავად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებიც. ვიცი, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობების, არასამთავრობო სექტორისა და სხვა სფეროს წარმომადგენლები ისედაც მონაწილეობენ, მაგრამ რიგითი მოქალაქეების ჩართულობა, დამეთანხმებით, არანაკლებ მნიშვნელოვანია.
„თქვენ იცით, რომ სამოქალაქო ინტეგრაციის ძირითადი ინსტრუმენტი - სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა ცალკე ამოცანად ისახავს მცირერიცხოვანი და მოწყვლადი ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის გაუმჯობესებას, შესაბამისად მნიშვნელოვანია მათი ამ ფორმატშიც მონაწილეობა,“ - განაცხადა დარსალიამ.
აქვე მან თანამშრომლობის გააქტიურებისა და რეგიონის მასშტაბით დაგეგმილ ღონისძიებებში კიდევ უფრო მეტი ჩართულობის თაობაზე მზადყოფნა გამოთქვა.
სხდომაზე სიტყვით ასევე გამოვიდნენ ქვემო ქართლის გუბერნატორი გრიგოლ ნემსაძე; განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური; რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერი ირაკლი ტაბაღუა; წალკის მუნიციპალიტეტის მერი ილია საბაძე; ბოლნისის მუნიციპალიტეტის მერი დავით შერაზადიშვილი; დმანისის მუნიციპალიტეტის მერი გიორგი ტატუაშვილი; გარდაბნის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილე დუნიამალი გაჯიევი; მარნეულის მუნიციპალიტეტის მერი თემურ აბაზოვი; თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის მერი გიორგი ქორიძე და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия выступил на заседании общественно-консультативного совета, который был создан с целью вовлечения этнических меньшинств.
На встрече обсуждались такие вопросы, как инфраструктурные, культурные и спортивные проекты, осуществлённые в 2017 году и запланированные в 2018 году в муниципалитетах региона Квемо Картли; проблемы, выявленные Аппаратом Народного защитника Грузии в муниципалитетах региона Квемо Картли; рекомендации разработанные по доступу к образованию и т.д.
Лаша Дарсалия отметил, что работа Совета очень важна и заявил, что Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия непосредственно координирует государственную политику в отношении этнических меньшинств.
По словам Первого заместителя Государственного министра, "Государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции и План действий на 2015-2020 г." является важным инструментом в осуществлении Государственной политики в отношении представителей этнических меньшинств, в рамках которого функционирует Совет, в целях улучшения участия представителей этнических меньшинств в общественной жизни. Лаша Дарсалия отметил, что целью Государственной политики является обеспечение участия представителей этнических меньшинств в различных сферах общественной жизни.
"Эта встреча - хорошая возможность, своего рода платформа для представителей этнических меньшинств представить проблемы существующие в общине на уровне краевой администрации и обсудить пути их решения.
"Я рекомендую вам и в то же время прошу, чтобы представители этнических меньшинств сами приняли самое активное участие в заседаниях Совета. Я знаю, что представители местного самоуправления, неправительственного сектора принимают участие в заседаниях, но непосредственное участие граждан важно.
"Вы знаете, что основным инструментом гражданской интеграции является стратегия и план действий, где отдельной задачей написано улучшение участия малых и уязвимых групп представителей этнических меньшинств, и, соответственно, их участие в этом формате важно", - заявил Дарсалия.
Первый заместитель Государственного министра выразил готовность к дальнейшему активному сотрудничеству и участию в мероприятиях, запланированных в регионе.
На заседании Совета также выступили Губернатор региона Квемо Картли - Григол Немсадзе, Заместитель министра образования и науки Грузии Лия Гигаури, Мэр муниципалитета Рустави -Ираклий Табагуа, Мэр муниципалитета Цалки - Илья Сабадзе, Мэр муниципалитета Болниси - Давид Шеразадишвили, Мэр муниципалитета Дманиси - Георгий Татуашвили, Заместитель мэра муниципалитета Гардабани –Дуниамалы Гаджиев, Мэр муниципалитета Марнеули - Тимур Абазов, Мэр муниципалитета Тетрицкаро - Георгий Коридзе и представители НПО.