გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობის ზამთრის გათბობის ხარჯები მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან 200 ლარიანი ვაუჩერებით დაფინანსდება
26 დეკემბერი 2017
ზამთრის თვეებში გათბობის უზრუნველსაყოფად, მოსახლეობის 200 ლარიანი ვაუჩერებით დაფინანსების თაობაზე გადაწყვეტილება გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების სამთავრობო კომისიის სხდომაზე მიიღეს, რომელსაც ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი უძღვებოდნენ.
განსახილველ საკითხებს შორის იყო გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობისთვის, ზამთრის თვეების განმავლობაში, გათბობის ხარჯების ანაზღაურება 200 ლარიანი ვაუჩერებითა და სტუდენტებისთვის სწავლის დაფინანსების საკითხები.
„წლების განმავლობაში სახელმწიფო ამ სოფლების მოსახლეობას გამოზამთრებაში ეხმარება. წელსაც, კომისიის სხდომაზე, მოსახლეობისათვის გაზის საფასურის 200 ლარიანი ვაუჩერით დახმარების საკითხი განვიხილეთ. შედეგად, დაახლოებით 12 ათასი ოჯახი ამ დახმარებას მიიღებს.
„მოგეხსენებათ, წინა წელს ამ სოფლებში გაზიფიკაციის საკითხი მოგვარდა. 62 სოფელში თითოეულ ოჯახს გაზი უკვე აქვს. ეს მათთვის დიდი შეღავათია. მანამდე კი, წინა წლებში, ეს 200 ლარიანი ვაუჩერი შეშით უზრუნველყოფისათვის გაიცემოდა. რა თქმა უნდა, ეს არაა ერთადერთი, რითაც სახელმწიფო ცდილობს მოსახლეობას გვერდში დაუდგეს, იმისათვის, რომ ისინი საკუთარ მიწებზე დამაგრდნენ და ეს რეგიონები განვითარდეს,“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ გამყოფ ხაზებთან მცხოვრებ ოჯახებს სახელმწიფო გათბობის ვაუჩერებით 2013 წლიდან უზრუნველყოფს. სამთავრობო კომისიის მიერ გატარებული სამუშაოების ფარგლებში, 2013 წლიდან დღემდე, აღნიშნული პირების გათბობით უზრუნველსაყოფად, საქართველოს მთავრობამ 9 463 977 ლარი გამოყო.
რაც შეეხება სწავლის დაფინანსების საკითხს, წელს სახელმწიფო გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრებ 1000-ზე მეტ სტუდენტს დააფინანსებს.
„კომისიის სხდომაზე ასევე განვიხილავთ სტუდენტების დაფინანსების საკითხი. მთავრობამ ნოემბრის ბოლოს განკარგულება მიიღო, რომლითაც წელსაც გადაწყდა იმ სტუდენტების დაფინასება, რომლებიც გამყოფი ხაზების სიახლოვეს ცხოვრებენ.
„წინა წელს 850 დაფინანსდა, წელს კი მათი რიცხვი 1000-ს გადააჭარბებს. მათი რაოდენობა წლიდან წლამდე იზრდება, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჩვენი მოსახლეობა ამ მიწებზე რჩება და იმ მძიმე გამოწვევებს, რომლებიც მავთულხლართებიდან და სხვადასხვა დაბრკოლებებიდან მომდინარეობს, გმირულად უმკლავდება. სახელმწიფო ამ ადამიანების დახმარებას მომავალშიც გააგრძელებს,“ - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ხაზი გაუსვა იმ პროექტების მნიშვნელობას, რომლებიც კომისიის მუშაობის ფარგლებში გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში 2013 წლიდან განხორციელდა -გაზიფიკაციის, წყლით მომარაგების, განათლების დაფინანსების, ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის და სხვა მიმართულებებით.
კომისიის სხდომაში სხვადასხვა სამინისტროს და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

Население, проживающее вблизи разделительных линий получит ваучеры в размере 200 лари из резервного фонда Правительства Грузии, чтобы покрыть расходы на отопление. Соответствующее решение было принято на заседании Правительственной комиссии по реагированию на нужды населения сел, расположенных вблизи разделительной линии. Заседанием комиссии руководили Министр регионального развития и инфраструктуры Грузии Зураб Алавидзе и Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
Среди вопросов, которые обсуждались на заседании, были покрытие расходов на отопление, населения проживающего вблизи разделительных линий, ваучерами в размере 200 лари и финансирование обучения студентов.
"На протяжении многих лет Государство помогает населению этих деревень перезимовать. И в этом году, на заседании, мы обсудили вопрос предоставления ваучеров в размере 200 лари, в результате чего помощь будет оказана около 12 тысяч семьям. Как известно, проблема газификации в этих деревнях была решена в прошлом году. Каждой семье в 62 деревнях подаётся природный газ. Это большая помощь для населения.
"В предыдущие годы ваучер в размере 200 лари выдавался для закупки дров. Конечно, это не единственное, чем Государство пытается помочь населению закрепиться на своих землях, чтобы этот регион развивался", - отметила Кетеван Цихелашвили.
Следует отметить, что с 2013 года Государство предоставляет ваучеры на отопление семьям, проживающим у разделительной линии. С 2013 года по настоящее время, в рамках работы проведенной временной правительственной комиссии Правительство Грузии выделило 9 463 977 лари для обеспечения отопительных нужд населения.
Что касается вопроса финансирования образования, в этом году, Правительство профинансировало учебу более 1000 студентов, проживающих вблизи разделительной линии.
"На заседании Комиссии мы также обсудили вопрос финансирования студентов. В конце ноября Правительство приняло распоряжение, согласно которому в этом году продолжится финансирование тех студентов, которые проживают вблизи разделительных линий.
"В прошлом году было профинансировано 850 студентов, а в этом году их число превысит 1000 человек. Количество студентов увеличивается из года в год, а это означает, что население остаётся в своих домах и героически справляется со сложными вызовами, возникшими из-за заграждений и различных препятствий. Государство продолжит помогать населению и в будущем", - заявила Государственный министр.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность проектов, осуществленных в рамках работы комиссии в селах, прилегающих к разделительной линии с 2013 года в направлении – газификации, водоснабжения, финансирования образования, здравоохранения, сельского хозяйства и др.
В заседании комиссии приняли участие представители разных министерств и органов местного самоуправления.