შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი „სურბ გევორქის“ საკათედრო ტაძარში შობისა და ნათლისღების დღესასწაულებისადმი მიძღვნილ საღმრთო ლიტურგიას დაესწრო და მრევლს დღესასწაულები მიულოცა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, სომეხ თანამოქალაქეებს, თავიანთი განსაკუთრებული კულტურითა და ტრადიციებით, მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვთ ქვეყნის განვითარებასა და წინსვლაში.
"მინდა სომეხთა წმინდა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლს, ჩვენ სომეხ თანამოქალაქეებს შობისა და ნათლისღების ბრწყინვალე დღესასწაულები მივულოცო. ყველა ოჯახს ვუსურვებ, რომ ეს დღესასწაულები ყოფილიყოს სიმშვიდის, ბედნიერებისა და სიხარულის მომტანი.
„ჩვენი სახელმწიფო თანასწორობის პრინციპს ეფუძნება. მთავარი ამოცანა ის გახლავთ, რომ თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა, ჩვენ საერთო სამშობლოში იყოს თანასწორი, სრულად რეალიზებული და ქვეყნის ცხოვრებაში მაქსიმალურად ჩართული.
„ვფიქრობ, რომ დღეს ჩვენი სახელმწიფო ნამდვილად ეფუძნება იმ ტრადიციებს, რომლებიც საუკუნეების განმავლობაში ჩამოყალიბდა და რაც ყველას ძალიან გვეამაყება. ესაა ჩვენი ქვეყნის მრავალფეროვნება და მრავალკულტურულობა. დღეს ვდგამთ ნაბიჯებს, რომლებიც იქითკენაა მიმართული, რომ სხვადასხვა რელიგიური აღმსარებლობის წარმომადგენლები და ეთნიკური ჯგუფები მაქსიმალურად თანასწორად იყვნენ ჩართულნი ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში.
„ვფიქრობ, რომ ამ მიმართულებით უკვე ხელშესახები პროგრესი გვაქვს. ბუნებრივია, ქვეყანა წინ მიდის და გვაქვს იმის ამბიცია, რომ უკეთესნი ვიყოთ, კიდევ უფრო დავუახლოვდეთ ევროპულ სტანდარტებს. მგონია, რომ ერთობლივად მივაღწევთ და გვექნება ისეთი საზოგადოება, რომლითაც ყველა ვიამაყებთ და სადაც ჩვენი მრავალფეროვნება არის ჩვენი განვითარებისა და გაძლიერების წყარო. რა თქმა უნდა, ამაში წვლილი თითოეულმა მოქალაქემ უნდა შეიტანოს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в Святой литургии, посвященной празднованию Рождества и Крещения в кафедральном соборе "Сурб Геворк" и поздравила прихожан с праздниками.
По словам Государственного министра, сограждане - этнические армяне своей культурой и традициями вносят значительный вклад в развитии страны.
"Хочу поздравить прихожан Армянской Апостольской Православной Святой Церкви, наших сограждан, с праздниками Рождества и Крещения. Желаю каждой семье радости, успехов и благосостояния.
"Наше Государство основано на принципе равноправия. Наша главная задача состоит в том, чтобы все граждане независимо от этнического или религиозного происхождения были равноправными и максимально вовлечены в общественную жизнь страны.
"Думаю, что сегодня наше Государство действительно основано на традициях, которые сформировались на протяжении веков, и которыми мы все очень гордимся. Это многообразие и мультикультурализм нашей страны. Сегодня мы предпринимаем шаги, направленные на то, чтобы представители различных религиозных конфессий и этнических групп были равно вовлечены во все сферы общественной жизни страны. Думаю, что мы уже достигли ощутимого прогресса в этом направлении. Естественно, страна продвигается вперед и у нас есть стремление больше сблизиться с европейскими стандартами.
"Думаю, что мы вместе построим такое общество, которым будем гордиться, и где наше многообразие будет источником нашего развития и укрепления. Конечно, каждый гражданин должен внести свой вклад в этот процесс", - отметила Кетеван Цихелашвили.