შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია აზერბაიჯანელი სახალხო პოეტისა და საზოგადო მოღვაწის, ზელიმხან იაგუბის ხსოვნისადმი მიძღვნილ საღამოზე სიტყვით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ორგანიზატორებს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ საღამო მნიშვნელოვანი არაერთი მიზეზის გამოა.
„მე მქონდა პატივი ბატონ ზელიმხანს ერთხელ შევხვედროდი. ეს დიდი ხნის უკან იყო, მაგრამ ძალიან დასამახსოვრებელი შეხვედრა აღმოჩნდა. მახსოვს როგორი სიყვარულით ლაპარაკობდა ის თავის მშობლიურ მხარეზე - ბოლნისზე. ზელიმხან იაგუბი კარგი მაგალითია ჩვენი თანამშრომლობის, ძმობისა და მეგობრობის, რაც საუკუნეების განმავლობაშია ჩამოყალიბებული.
„სწორედ ამიტომაც, ზელიმხან იაგუბი დაჯილდოებული იყო როგორც საქართველოს, ისე აზერბაიჯანის ღირსების ორდენით. ასევე იყო საქართველოს საპატიო მოქალაქე და მას დიდი ღვაწლი მიუძღვის არა მხოლოდ აზერბაიჯანული კულტურის, არამედ ქართულ-აზერბაიჯანული ურთიერთობების წარმოჩენაში. აქედან გამომდინარე, დღევანდელი დღე ემოციურადაც ძალიან მნიშვნელოვანია,“ - აღნიშნა ლაშა დარსალიამ.
ღონისძიებას, რომელიც ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ სამტრედოს კულტურის სახლში გაიმართა, ასევე დაესწრნენ მარნეულის მაჟორიტარი დეპუტატი რუსლან გაჯიევი, ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილე ზაურ დარგალი, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის მერი დავით შერაზადიშვილი, საქართველოს აზერბაიჯანელ ჟურნალისტთა კავშირის თავმჯდომარე ნიზამი მამედოვი, მწერლები, პოეტები და ა.შ.

Лаша Дарсалия выступил на вечере, посвященном памяти Зелимхана Ягуба
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия выступил на вечере, посвященном памяти азербайджанского народного поэта и общественного деятеля Зелимхана Ягуба.
Первый заместитель Государственного министра поблагодарил организаторов и отметил, что вечер особенно важен по многим причинам.
"Я имел честь однажды встретиться с Зелимханом. Это было давно, но встреча оказалась очень запоминающейся. Я помню, с какой любовью он говорил о своем родном крае - Болниси. Зелимхан Ягуб является хорошим примером нашего сотрудничества, братства и дружбы, которая сформировалась на протяжении веков.
"Зелимхан Ягуб был награждён Орденом Почёта как Грузии, так и Азербайджана. Он также был почетным гражданином Грузии и внёс большой вклад в развитие культуры не только Азербайджана, но и грузино-азербайджанских отношений. Исходя из этого, сегодняшний день важен и имеет эмоциональную сторону", - заявил Лаша Дарсалия.
В мероприятии, которое состоялось в Доме культуры села Самтредо, Болнисского муниципалитета также приняли участие депутат Парламента Грузии из Марнеули Руслан Гаджиев, заместитель губернатора региона Квемо Картли Заур Даргали, мэр Болнисского муниципалитета Давид Шеразадишвили, председатель Азербайджанского Союза журналистов Грузии Низам Мамедов, писатели, поэты и др.