ქეთევან ციხელაშვილი : „ჩვენი ამოცანაა თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად მისი ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, თანასწორი იყოს და თანაბრად იყოს ჩართული ნებისმიერ სასურველ სფეროში“
18 იანვარი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი განათლების მინისტრთან, მიხეილ ჩხენკელთან ერთად 218-ე ქართულ-აზერბაიჯანულ საჯარო სკოლას ესტუმრა, სადაც  აზერბაიჯანული სექტორის VII კლასში  ქართულის, როგორც მეორე ენის გაკვეთილს დაესწრო. მოგვიანებით კი აზერბაიჯანული სექტორის IX-X-XI კლასების  მოსწავლეებს შეხვდა და კონკურსის ,,ჩემი პირველი ქართული როლი“ გამოცხადება ამცნო.
ქართულენოვანი სპექტაკლების კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს მხარდაჭერით, სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის მიზნით საქართველოს არაქართულენოვანი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების/სექტორების მოსწავლეებისთვის გამოცხადდა. სპექტაკლები შეიძლება ნებისმიერი ლიტერატურული ნაწარმოების, ან საკუთარი სცენარის მიხედვით დაიდგას.
კონკურსის მიზანია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეებისთვის სახელმწიფო ენაზე სამეტყველო კომპეტენციების განვითარება, შემოქმედებითი უნარების გამოვლენა. სპექტაკლის მომზადების პროცესში  მაქსიმალურად უნდა იყოს უზრუნველყოფილი მოსწავლეთა ჩართულობა ისეთ აქტივობებში როგორიცაა სცენარის დამუშავება, რეჟისურა, მუსიკალური გაფორმება და სხვა.
ჟიური სამ გამარჯვებულს გამოავლენს. I, II, III ადგილზე გასული გუნდების წასახალისებლად სკოლები მიიღებენ ფულად პრიზს 3000, 2000, 1000 ლარის ოდენობით.
ქეთევან ციხელაშვილმა მოსწავლეებს სიტყვით მიმართა და განაცხადა, რომ აღნიშნული კონკურსი არაჩვეულებრივი შანსია მათი შესაძლებლობების წარმოსაჩენად.
„სკოლაში სტუმრობა ყოველთვის ძალიან მიხარია, რადგან ვფიქრობ, რომ აქ ჩვენი საზოგადოების საუკეთესო წარმომადგენლებს ვხვდები. თქვენ ხართ თაობა, რომელმაც ძალიან მალე ამ ქვეყნის განვითარებაზე ზრუნვა უნდა გადაიბაროს. სწორედ იმიტომ, რომ ჩვენ ყველას ძალიან გვინდა მომავალში კიდევ უფრო უკეთეს საქართველოში ვცხოვრობდეთ, სადაც კიდევ უფრო მშვიდი გარემო და განვითარების მეტი შესაძლებლობა იქნება, დღეს ნაბიჯები უნდა გადავდგათ.
„ჩვენი ამოცანა ისაა, რომ თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად მისი ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, თანასწორი იყოს და თანაბრად იყოს ჩართული ნებისმიერ სასურველ სფეროში. ამისათვის რამდენიმე წინაპირობა არსებობს და  ყველაზე მთავარი ალბათ ხარისხიანი განათლებაა. სწორედ ამიტომ, ჩვენ სახელმწიფოს ოთხი ძირითადი პრიორიტეტი აქვს მონიშნული და განათლება ერთ-ერთი მთავარი და სტრატეგიული მიმართულებაა. ყველაზე უფრო სწორი ინვესტიცია, ყველაზე დიდი სიმდიდრე  ალბათ ესაა, რომელსაც ვერავინ წაგართმევთ და რომელიც წარმატების წინაპირობაა.
„წარმატების კიდევ ერთი წინაპირობა ისაა, რომ მშობლიურ ენასთან ერთად ფლობდეთ სახელმწიფო ენას, რათა ხარისხიანი განათლების შესაძლებლობა გქონდეთ. პედაგოგების, მშობლების ჩართულობა აუცილებელია, რათა ბავშვებმა ჯეროვნად შეისწავლონ ქართული ენა.  ჩვენი ამოცანაა ამ პროცესს ხელი მაქსიმალურად შევიწყოთ არა მხოლოდ თბილისში, არამედ საქართველოს რეგიონებშიც, სადაც სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის ჩვენი თანამოქალაქეები მჭიდროდ არიან ჩასახლებულები,“  - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Министром образования и науки Грузии Михеилом Чхенкели посетила урок грузинского языка как второго языка VII класса азербайджанского сектора грузино-азербайджанской общественной школы № 218. Позже они встретились с учениками IX-X-XI классов азербайджанского сектора и объявили о конкурсе "Моя первая грузинская роль".
Конкурс грузиноязычного спектакля объявлен Министерством образования и науки Грузии, Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при поддержке Министерства культуры и спорта Грузии, целью которого является популяризация государственного языка среди учеников негрузиноязычных общеобразовательных учебных заведений/секторов.
Спектакли могут быть поставлены в рамках литературного произведения или по собственному сценарию. Целью конкурса является развитие речи, проявление творческих способностей на государственном языке для представителей - учеников этнических меньшинств. В процессе подготовки спектакля ученики будут заниматься обработкой сценариев, режиссурой, музыкальным оформлением и др.
Жюри выявит трех победителей. Команды, тех школ которые выйдут на I, II, III места получат денежный приз в размере 3000, 2000, 1000 лари.
Кетеван Цихелашвили обратилась к ученикам и отметила, что конкурс является уникальным шансом представить свои возможности.
"Я всегда рада посетить школу, потому что, думаю, здесь я встречаю лучших представителей нашего общества. Вы являетесь поколением, которое в скором времени внесёт свой вклад в развитие нашей страны. Сегодня мы должны предпринять определённые шаги, так как все мы хотим жить в лучшем будущем в Грузии, где будет более мирная обстановка и возможности большего развития.
"Нашей задачей является, чтобы каждый гражданин, независимо от его этнической или религиозной принадлежности был равноправен и вовлечен во все сферы общественной жизни страны. Для этого существует несколько предпосылок, а самое главное - качественное образование. Поэтому у Государства расписано четыре основных приоритета, где образование является одним из главных и стратегических направлений. Самой правильной инвестицией и самым большим богатством является образование, которое никто не отнимет и которое является предпосылкой успеха.
"Еще одной предпосылкой успеха является то, что наряду с вашим родным вы можете владеть и государственным языком, чтобы у вас была возможность качественного образования. Участие педагогов и родителей важно для того, чтобы дети должным образом изучили грузинский язык. Нашей задачей является  поддержка этого процесса как в Тбилиси, так и в регионах Грузии, где наши сограждане - представители разных этнических меньшинств компактно проживают", - отметила Государственный министр.