ქეთევან ციხელაშვილი: „ თითოეული მოქალაქე, თითოეული ეთნიკური ჯგუფი ჩვენ ქვეყანაში უნდა იყოს დაცული, ჰქონდეს კულტურის, ღირებულებების შენარჩუნებისა და განვითარების შესაძლებლობა“
30 იანვარი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ქისტი განმანათლებლისა და სასულიერო მოღვაწის, მათე ალბუთაშვილის დაბადებიდან 155 წლისთავისადმი მიძღვნილ ხსოვნის საღამოზე სიტყვით გამოვიდა.
ღონისძიებას, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, ქალთა კავშირ „კავკასიელ ქალთა კონგრესის“ ორგანიზებითა და პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის მხარდაჭერით გაიმართა, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებსა და ორგანიზატორებს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მისთვის ყოველთვის საინტერესოა ისეთ ადამიანზე საუბარი, როგორიც მათე ალბუთაშვილია, ვინაიდან  იგი იყო პირველი ქისტი განმანათლებელი,  მწერალი, ფოლკლორისტი, საზოგადო მოღვაწე და დიდი წვლილი აქვს შეტანილი არა მხოლოდ ქისტი ხალხის ცხოვრებაში, არამედ ზოგადად, ქვეყნის განვითარებაში.  მისივე თქმით, მსგავსი ღონისძიებები  ასეთი ადამიანების კიდევ უფრო მეტად პოპულარიზაციას უწყობს ხელს.
„ჩემი უწყებისათვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან მოგეხსენებათ, სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკას კოორდინირებას ვუწევთ და ეს პირველ რიგში იმას გულისხმობს, რომ თითოეული მოქალაქე, თითოეული ეთნიკური ჯგუფი ჩვენ ქვეყანაში იყოს დაცული, ჰქონდეს კულტურის, ღირებულებების შენარჩუნებისა და განვითარების შესაძლებლობა და ეს პირობა და მზაობა სახელმწიფოს  მხრიდან, მინდა კიდევ ერთხელ დავადასტურო, რომ მომავალში აუცილებლად გაგრძელდება.
„ადამიანებს და ზოგადად ჩვენ ქვეყანას, გამოწვევებთან გამკლავება უწევს და მინდა იმედი და დარწმუნება გამოვთქვა, რომ გამოწვევებს ერთად, ღირსეულად გავუმკლავდებით. მთელი ჩვენი ძალისხმევა მომავალში მიმართული იქნება იქითკენ, თუ რა შევმატოთ ამ საზოგადოებას, როგორ წავწიოთ წინ ამ წარსულისა და იმ ადამიანების ღვაწლის გახსენებით, ვინც ამას ღირსეულად აკეთებდა. მათი მაგალითის კვალდაკვალ  კი ჩვენ ჩვენი უნდა შევძლოთ.
„ჩვენი სახელმწიფო უწყება მუშაობს პანკისის ხეობის განსავითარებლად და ნამდვილად აქვს ამბიციური გეგმა მისი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების თვალსაზრისით, რადგან გვგონია, რომ ამ ხეობას ძალიან დიდი პოტენციალი აქვს, რომელიც მომავალში უნდა გაიშალოს.
„რა თქმა უნდა, რაც შეიძლება მეტი შესაძლებლობა უნდა მიეცეთ ახალგაზრდებს, რათა მათ ხარისხიანი განათლება ჰქონდეთ და კარგად იცნობდნენ თავიანთ წარსულს, რაც მომავლის საწინდარია. ჩვენი ამოცანაა, მაქსიმალურად მივცეთ მათ ყველაფერი, რაც სხვა ადამიანებისთვისა ხელმისაწვდომი და რასაც საკუთარი თავისთვისაც და სამშობლოსთვისაც უკეთ გამოიყენებენ,“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ პანკისიდან ჩამოსული ქისტი უხუცესები, ქისტ ქალთა საბჭოს წევრები, მწერლები, საზოგადო მოღვაწეები და სტუდენტები.
ღონისძიებაზე ისაუბრეს მათე ალბუთაშვილზე, როგორც ეთნოგრაფზე, მწერალზე და პუბლიცისტზე. საზოგადოებას მისი წიგნიც წარუდგინეს.
ორ დღიანი ღონისძიება 31 იანვარს მოსწავლეთა კონფერენციით გაგრძელდება თემაზე „მათე ალბუთაშვილის ბიოგრაფიული შტრიხები და შემოქმედება: პანკისის ხეობა დროისა და სივრცის ჭრილში“.

Кетеван Цихелашвили: "Каждый гражданин, представитель каждой этнической группы должен чувствовать себя защищённым в нашей стране и должен иметь возможность сохранения и развития своей культуры и ценностей"
30 January 2018
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на вечере памяти, который был посвящен 155-й годовщине со дня рождения кистинского просветителя, духовного деятеля Мате Албуташвили.
Мероприятие состоялось в Тбилисском государственном университете им. Иване Джавахишвили и было организовано Аппаратом государственного министра, Женским союзом "Конгресс женщин Кавказа" при поддержке Президентского резервного фонда Грузии.
Государственный министр поблагодарила гостей, организаторов и отметила, что ей всегда интересно говорить о таком человеке, как Мате Албуташвили, т.к. он был первым просветителем-кистинцем, писателем, фольклористом, общественным деятелем, который внес большой вклад не только в жизнь этнических кистинцев, но и в целом в развитие страны. По словам, Кетеван Цихелашвили мероприятия такого рода способствуют популяризации таких людей.
"Это очень важно для нашего Аппарата, т.к. мы координируем политику гражданской интеграции, а это означает, прежде всего, что каждый гражданин, представитель каждой этнической группы должен чувствовать себя защищённым в нашей стране и должен иметь возможность сохранения и развития своей культуры и ценностей; хочу ещё раз подтвердить готовность государства в этом направлении, что и в будущем продолжится.
"Население и наша страна в целом сталкиваются с вызовами; я надеюсь и убеждена, что мы совместно решим все вопросы. Все наши усилия будут направлены на поддержание развития этого общества, воспоминаниями о прошлом, о заслугах таких людей, которые достойно жили. Следуя их примеру, мы должны сделать все возможное для достижения этих целей.
Аппарат государственного министра работает над планом развития Панкисского ущелья, довольно амбициозным с точки зрения социально-экономического развития Панкисского ущелья, поскольку мы считаем, что у ущелья есть большой потенциал.
Необходимо предоставить больше возможностей молодому поколению для того, чтобы они получили качественное образование и хорошо знали свое прошлое, которое является основой будущего. Нашей задачей является обеспечение доступа ко всем услугам, которые будут использованы во благо себя и своей родины", - отметила Кетеван Цихелашвили.
В мероприятии приняли участие старейшины-кистинцы, члены Совета женщин кистинцев, писатели, общественные деятели и студенты.
На мероприятии говорили о Мате Албуташвили как об этнографе, писателе и публицисте.
Его книга была представлена ​​обществу. Двухдневное мероприятие продолжится 31 января молодёжной конференцией на тему: "Биографические штрихи и творчество Мате Албуташвили: Панкисское ущелье в контексте времени и пространства".