მათე ალბუთაშვილის დაბადებიდან 155 წლისთავისადმი მიძღვნილი კონფერენცია გაიმართა
მწერლის, განმანათლებლისა და სასულიერო მოღვაწის, მათე ალბუთაშვილის დაბადებიდან 155 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში მოსწავლეთა კონფერენცია გაიმართა თემაზე „მათე ალბუთაშვილის ბიოგრაფიული შტრიხები და შემოქმედება: პანკისის ხეობა დროისა და სივრცის ჭრილში“.
კონფერენციაში მონაწილეობა თბილისის, დუისის, ჯოყოლოსა და ჩარგლის სკოლების ოცმა მოსწავლემ მიიღო. ისინი აუდიტორიის წინაშე საკუთარი თემებით წარსდგნენ.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, ქალთა კავშირ „კავკასიელ ქალთა კონგრესის“ ორგანიზებითა და პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის მხარდაჭერით ჩატარდა. როგორც ერთ-ერთი ორგანიზატორი, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მრჩეველი მექა ხანგოშვილი აცხადებს, უმნიშვნელოვანესია მომავალმა თაობამ იცოდეს მათე ალბუთაშვილის ღვაწლის შესახებ, იცნობდეს მის ცხოვრებასა და შემოქმედებას.
„მადლობა თითოეულ ადამიანს, ვინც ამ ღონისძიებებშია ჩართული. დღეს ჩვენ მოსწავლეთა სამეცნიერო კონფერენციას ვატარებთ. ბუნებრივია, რომ აღნიშნული კონფერენციითა და თემით პანკისელი ახალგაზრდები დაინტერესდნენ და ძალიან სასიამოვნოა, რომ ჩარგლის სკოლამ მასში მონაწილეობის დიდი მზაობა და სურვილი გამოთქვა. ასევე, აქტიურად ჩაერთვნენ მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნული სასახლის „ინტერკუბის“ წევრები. ეს იმას ნიშნავს, რომ დიდი ადამიანების სახელები არ კვდება. კავკასია ძალიან ძლიერი და მნიშვნელოვანი რეგიონია და ასეთი ღონისძიებებით ეთნოსების დაახლოებასა და ინტეგრაციასაც ეწყობა ხელი,“ - განაცხადა მექა ხანგოშვილმა.

В рамках празднования 155-летия со дня рождения писателя, просветителя и духовного деятеля Мате Албуташвили в Национальном Дворце молодежи Грузии состоялась конференция на тему "Биографические штрихи и творчество Мате Албуташвили: Панкисское ущелье в контексте времени и пространства".
В конференции приняли участие 20 учеников из школ Тбилиси и сёл Дуиси, Джоколо и Чаргали. Они представили свои работы аудитории.
Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, Женским союзом "Конгресс женщин Кавказа" при поддержке резервного фонда Президента Грузии. Как заявила Мека Хангошвили, советник Аппарата государственного министра, важно, чтобы будущее поколение знало о деятельности Мате Албуташвили, о его жизни и творчестве.
"Спасибо каждому, кто принял участие в мероприятии. Сегодня мы проводим научную конференцию для учеников. Естественно, что молодёжь из Панкисского ущелья заинтересовалась этой конференцией и темой, и очень приятно, что школа села Чаргали выразила большую готовность и желание принять в ней участие. Также к мероприятию подключились члены "Интерклуба" Национального Дворца молодежи Грузии. А это означает, что имена великих людей не умирают. Кавказ - очень сильный и важный регион, подобные мероприятия способствуют сближению и интеграции этнических групп», - заявила Мека Хангошвили.