„ევროკავშირი ძალიან მყარად უჭერს მხარს საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას, კერძოდ, ჩართულობის და შერიგების მიმართულებებს, რომელიც მიზნად ისახავს ადამიანებისთვის ჰუმანიტარული მდგომარეობის შემსუბუქებას. მასში მოიაზრება დევნილები, რომელთა დაბრუნების უფლება დღემდე უგულვებელყოფილია; ადამიანები, როლებიც ცხოვრობენ საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ და ისინი, ვინც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ცხოვრობენ და ყოველდღიურად უწევთ ძალიან მძიმე გამოწვევებთან გამკლავება“ - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ბრიუსელში გამართული საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საბჭოს სხდომის შეფასებისას.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, „ჩვენი შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკა მიმართულია იმისკენ, რომ სწორედ ამ ადამიანების მდგომარეობა გააუმჯობესოს, წაახალისოს ხალხთა შორის კონტაქტები ხელოვნური დაბრკოლებების გასწვრივ, შეუწყოს ხელი დიალოგს და ნდობის მშენებლობის პროცესს“.
ქეთევან ციხელაშვილმა ევროკავშირის მხრიდან გამოთქმულ მხარდაჭერას გაუსვა ხაზი: „მივიღეთ ძალიან მკაფიო გზავნილები, რომ ევროკავშირი ცალსახად იზიარებს ჩვენს სამშვიდობო პოლიტიკას და მომავალშიც მხარს დაუჭერს იმ ნაბიჯებს, რომელთა გადადგმასაც საქართველოს მთავრობა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში აპირებს.“
საქართველო-ევროკავშირის საბჭოს სხდომაზე მიმოხილული იქნა ყველა ის მნიშვნელოვანი მიმართულება, რაც საქართველოს ევროინტეგრაციის და ასოცირების დღის წესრიგს განსაზღვრავს. ხაზგასმით აღინიშნა, რომ საქართველო არის პარტნიორი ქვეყანა, რომელიც გამორჩეულია რეგიონში მისი ევროინტეგრაციის ტემპიდან და დინამიკიდან გამომდინარე.
„საქართველოს თავად გააჩნია ძალიან ამბიციური გეგმა და რომ ეს პროცესი კიდევ უფრო ღრმა და ყოვლისმომცველი გახდეს მომავალში და ვფიქრობთ რომ თანამშრომლობისთვის არსებობს დამატებითი ასპარეზი.
უსაფრთხოებისა და საგარეო პოლიტიკის ნაწილში დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს ტერიტორიების მიმდინარე ოკუპაცია - მთავარი პრობლემა, რომელიც დღეს საქართველოს უსაფრთხოების თვალსაზრისით გააჩნია და ეს არის ასევე გამოწვევა ევროპული უსაფრთხოებისთვის. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ გვაქვს მტკიცე მხარდაჭერა ევროკავშირის მხრიდან ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის საკითხში“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

"ЕС решительно поддерживает мирную политику Грузии, в частности направления политики примирения и вовлечения, целью которых является облегчение гуманитарной ситуации для населения. Политика включает, вопрос вынужденно перемещенных лиц (ВПЛ), право на возвращение, которых по-прежнему игнорируется; а также население проживающее вдоль линии оккупациии и тех кто живет в Абхазии и Цхинвальском регионе и ежедневно сталкивается с очень трудными вызовами", - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, комментируя заседание Совета Ассоциации ЕС-Грузия, состоявшееся в Брюсселе.
По словам Государственного министра, "политика примирения и вовлечения направлена на улучшение положения именно этих людей, несмотря на искусственные препятствия, поощрение контактов между людьми, содействие диалогу и укреплению доверия".
Кетеван Цихелашвили подчеркнула поддержку Европейского союза: "Мы получили четкие послания о том, что ЕС разделяет нашу мирную политику и в будущем поддержит шаги, которые будут предприняты Правительством Грузии в рамках политики примирения и вовлеченности".
На заседании Совета ЕС-Грузия были рассмотрены все важные направления, определяющие повестку дня европейской интеграции и Ассоциации Грузии. Было подчеркнуто, что Грузия является страной-партнером, которая отличается в регионе исходя из её темпов и динамики Европейской интеграции.
"У Правительства Грузии существует очень амбициозный план, и мы считаем, что есть дополнительные возможности для сотрудничества, для того чтобы этот процесс стал еще более глубоким и всеобъемлющим в будущем.
В области безопасности и внешней политики подробно обсуждалась текущая оккупация территорий Грузии. Вопрос оккупация - главная проблема, которая существует сегодня у Грузии в плане безопасности, а это также представляет собой вызов для европейской безопасности. Важно, что Евросоюз твердо поддерживает территориальную целостность и суверенитет Грузии»,- отметила Кетеван Цихелашвили.