შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის პოლიტიკურ საკითხთა, ადამიანის უფლებათა და დემოკრატიის კომიტეტის სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.
სხდომაზე განხილულ იქნა უსაფრთხოების გამოწვევები აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში და ევროკავშირის როლის გაძლიერება მათ დარეგულირებაში. ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება გადაუჭრელი კონფლიქტების შედეგებსა და საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ხელისუფლება ამ მხრივ მომავალშიც არაერთი ქმედითი ნაბიჯის გადადგმას გეგმავს.
“დღეს ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის წევრებს ვესაუბრეთ იმ ვითარებაზე, რომელიც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში განგრძობადი ოკუპაციის პირობებშია შექმნილი. გავაცანით უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული გამოწვევები, რასაც გადაუჭრელი კონფლიქტი ადგილზე იწვევს. რა თქმა უნდა, ასევე ვისაუბრეთ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკაზე, რომლის ერთ-ერთი განმსაზღვრელი სწორედ ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკა გახლავთ.
„შევეხეთ იმ პროექტებს, რომლებსაც საქართველოს მთავრობა ახორციელებს და ასევე დაგეგმილ ნაბიჯებს, რომელთა მიზანიც კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების დახმარებაა იმ სტრატეგიის საწინააღმდეგოდ, რაც, სამწუხაროდ რუსეთის მხრიდან ხორციელდება - ესაა დაყოფის კიდევ უფრო გაღრმავება, მაშინ როცა ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა ხიდების აღდგენისკენ, საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობისა და იმ დაბრკოლებების გადალახვისკენაა მიმართული, რომელთა გადალახვაც ადამიანებს ყოველდღიურად უწევთ.
„ჩვენი პოლიტიკის მიზანი ადგილზე ჰუმანიტარული მდგომარეობისა და სოციალურ-ეკონომიკური მძიმე პირობების გაუმჯობესებაა, რომელიც კიდევ უფრო მძიმდება იმ ვითარებაში, როცა გამყოფი ხაზის გასწვრივ მაცხოვრებლებს რეგულარულად აკავებენ არალეგალურად, როცა გადაადგილების თავისუფლება და კომუნიკაცია დანარჩენ საქართველოსთან და შესაბამისად დანარჩენ მსოფლიოსთან შეზღუდულია“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
სხდომისათვის საქართველოს პარლამენტს ევროპარლამენტის, უკრაინის, მოლდოვის, აზერბაიჯანის, სომხეთის საპარლამენტო დელეგაციები ეწვია. ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის ღონისძიებები რეგულარულად იმართება პოლიტიკური დიალოგისა და საპარლამენტო კონსულტაციებისთვის. ევროკავშირთან მრავალმხრივი თანამშრომლობის განსახილველად პარტნიორი პარლამენტები კომიტეტის სხდომებზე რეგულარულად იწვევენ ევროკომისიის, მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს.

Кетеван Цихелашвили выступила на сессии Парламентской Ассамблеи Euronest
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на заседании Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии на Парламентской Ассамблеи Euronest.
На встрече обсуждались вызовы безопасности в странах Восточного партнерства и усиление роли ЕС в их урегулировании. Кетеван Цихелашвили подчеркнула последствия неразрешенных конфликтов, а также отметила, что Правительство Грузии планирует предпринять ряд шагов в рамках мирной политики.
"Сегодня мы обсудили с членами Парламентской ассамблеи Euronest ситуацию, возникшую в условиях продолжающейся оккупации в Абхазии и Цхинвальском регионе; а также ознакомили с вызовами безопасности и гуманитарными проблемами, которые возникают в результате неразрешенных конфликтов. На заседании  обсудили мирную политику Правительства Грузии, частью которой является политика вовлечения и примирения.
"Мы говорили о проектах, которые осуществляет Правительство Грузии и запланированных мероприятиях, целью которых является помощь населения пострадавшего от конфликта; вопреки стратегии, которая, к сожалению, осуществляется Россией - углубление разделения, в то время как наша мирная политика направлена на восстановление мостов, построение доверия между обществами и преодоление тех препятствий, с которыми сталкивается население ежедневно.
"Целью нашей политики является улучшение гуманитарной ситуации и сложных социально-экономических условий, которые еще более осложняются в ситуации, когда лиц, проживающих вдоль разделительных линий регулярно задерживают незаконно, когда свобода передвижения и коммуникация с остальной частью Грузии и миром ограничена", - заявила Государственный министр.
Заседание состоялось в Парламенте Грузии, где приняли участие парламентские делегации Европейского парламента, Парламентов Украины, Молдовы, Азербайджана и Армении. Мероприятия Парламентской Ассамблеи Euronest регулярно проводятся для политического диалога и парламентских консультаций. Для рассмотрения многостороннего сотрудничества с Европейским союзом Парламенты-партнеры регулярно приглашают на заседания комитетов представителей Еврокомиссии, Правительства и гражданского общества.