შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს, ევროსაბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის მრჩეველს მარსელ კაპისა და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს კრისტიან ურსეს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანს ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მე-17 კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მიღება წარმოადგენდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებაზე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა და ის ინციდენტები გააცნო, რასაც ადგილი უკანასკნელ ექვს თვეში, ბოლო შეხვედრიდან დღემდე ჰქონდა.
მან ყურადღება გაამახვილა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, გალისა და ახალგორის რაიონებში საკუთრებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვაზე, სოხუმსა და ახალგორში ე.წ. საბაჟო პუნქტების გახსნაზე, გამყოფ ხაზებზე მოქალაქეების თავისუფალ გადაადგილებასთან დაკავშირებულ სირთულეებზე, უკანონო დაკავებებსა და სხვა ჰუმანიტარულ გამოწვევებზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმრებს ასევე ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო მიდგომების, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებებისა და სამომავლოდ დაგეგმილი ნაბიჯების შესახებ.
სახელმწიფო მინისტრმა მათ მადლობა გადაუხადა გაწეული ძალისხმევისთვის და აღნიშნა, რომ ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშები უმნიშვნელოვანესია, ვინაიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობას ასახავს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с заместителем директора Департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниилом Хошабо, советником Департамента по политическим вопросам Совета Европы Марселем Капи и главой офиса Совета Европы в Грузии Кристианом Урсе.
Целью встречи было ознакомление с существующей ситуацией на оккупированных территориях Грузии для 17-ого консолидированного доклада Генерального секретаря Совета Европы.
Государственный министр детально проинформировала представителей Совета Европы о существующем положении и рассмотрела инциденты, которые произошли за последние шесть месяцев, после последней встречи.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула грубые нарушения прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, ограничения на право собственности и образования на родном языке в Гальском и Ахалгорском районах, открытие т.н. таможенных пунктов в Сухуми и Ахалгори, трудности, связанные со свободным передвижением граждан на разделительных линиях, незаконные аресты и другие гуманитарные вызовы.
На встрече Государственный министр также отметила мирные подходы Правительства Грузии, основные направления политики примирения и вовлеченности и будущие планы.
Кетеван Цихелашвили поблагодарила представителей Совета Европы за их усилия и заявила, что консолидированный доклад Генерального секретаря Совета Европы очень важен, поскольку отражает ситуацию на оккупированных территориях Грузии.