ქეთევან ციხელაშვილი რებეკა ჰარმსს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში  საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი  ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თანათავმჯდომარეს, ევროპარლამენტის წევრს რებეკა ჰარმსს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მიმდინარე პროცესებსა და საქართველოს სამშვიდობო და ჩართულობის პოლიტიკაზე ინფორმაციის მიწოდება იყო.  სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ის ნაბიჯები გააცნო, რომელთაც საქართველო სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში დგამს. ასევე განხილულ იქნა ევროკავშირის მხარდაჭერის მნიშვნელობა.
ქეთევან ციხელაშვილმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ მდგომარეობაზე,  იმ გამოწვევებსა და პრობლემებზე ისაუბრა, რაც გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრებ მოსახლეობას ექმნება და დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე.
„მოხარული ვარ, რომ აღნიშნული შეხვედრა შედგა და მინდა გითხრათ, რომ იგი მეტად ნაყოფიერი იყო. ვისაუბრეთ ევროკავშირის როლზე კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვარების საქმეში. ასევე განვიხილეთ ამ ჩართულობის კიდევ უფრო გაზრდის საჭიროება.
"აღვნიშნეთ, რომ მნიშვნელოვანია ევროკავშირთან მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელება და შემდგომი ნაბიჯების გადადგმა, რათა უზრუნველყოფილ იქნას  ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დაცვა და ამასთან, დაკმაყოფილდეს იმ მოსახლეობის საჭიროებები და ინტერესები, რომლებიც მიმდინარე ოკუპაციის შედეგად გამოწვეულ პრობლემებს ყოველდღიურად აწყდებიან“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა ევროკავშირისა და საქართველოს თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავებისა და გაფართოების მნიშვნელობას.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с сопредседателем Парламентской ассамблеи Euronest, членом Европарламента Ребеккой Хармс.
Целью встречи было ознакомление с существующей ситуацией на оккупированных территориях Грузии и с мирной политикой Грузии. Государственный министр проинформировала члена Европарламента о шагах, предпринятых Грузией в рамках мирной политики. На встрече была рассмотрена важность поддержки ЕС.
Кетеван Цихелашвили отметила существующее положение в Абхазии и Цхинвальском регионе, проблемы и вызовы, которые возникают у населения проживающего вдоль разделительных линий, а также предоставила подробную информацию о нарушениях прав человека.
"Я рада, что встреча оказалась плодотворной. Мы обсудили роль ЕС в мирном разрешении конфликта, а также необходимость увеличения участия ЕС. На встрече была отмечена важность тесного сотрудничества с Европейским Союзом, а также необходимость принятия дальнейших мер по обеспечению защиты прав человека на оккупированных территориях Грузии.
"В то же время надо отвечать потребностям и интересам людей, которые ежедневно сталкиваются с проблемами, вытекающими из продолжающейся оккупации", - заявила Государственный министр.
На встрече была подчеркнута важность дальнейшего углубления и расширения сотрудничества ЕС и Грузии.