შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია საერთაშორისო კონფერენციაზე - „მეორე ენის სწავლა/სწავლება მულტილინგვური განათლების კონტექსტში“ სიტყვით გამოვიდა.
სამ დღიანი კონფერენცია, რომელსაც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მასპინძლობს, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, ტარტუს უნივერსიტეტისა და სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობების ცენტრის ორგანიზებით ტარდება.
მისი მიზანია განიხილოს და ერთიან კონცეფციად ჩამოაყალიბოს ადგილობრივ და უცხოელ სპეციალისტთა ნააზრევი მეორე ენის სწავლების მიდგომებისა და სტრატეგიების თაობაზე მულტილინგვური განათლების კონტექსტში.
„ეს კონფერენცია ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან აღნიშნული თემატიკა უშუალოდ ჩვენი სამინისტროს ინტერესის საგანია. მოგეხსენებათ, მრავალეთნიკური ქვეყანა ვართ და ამიტომ მულტილინგვური და ბილინგური განათლების საკითხები ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„როცა ეთნიკურ უმცირესობებთან მიმართებაში სახელმწიფოს პოლიტიკაზე ვსაუბრობთ, აქ ორი მნიშვნელოვანი კომპონენტია გასათვალისწინებელი - ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა და კულტურული იდენტობის, თვითმყოფადობისა და ენის შენარჩუნება. ეს ორი კომპონენტი არა თუ ერთმანეთთან წინააღმდეგობაშია, არამედ პირიქით- ერთმანეთს ავსებს. ჩვენი დევიზია - მეტი მრავალფეროვნება, მეტი ინტეგრაცია.
„სახელმწიფო ენის შესწავლა და ეთნიკური უმცირესობების ენების განვითარების საკითხი არის ცენტრალური, ამიტომ ამ კონფერენციის ფარგლებში გამოცდილების გაზიარება ძალიან გამოგვადგება, ჩვენ ქვეყანას გამოადგება შესაბამისი პოლიტიკისა და შესაბამისი მიმართულების შემდგომი განვითარებისათვის“,- აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
კონფერენციაში მონაწილეობას იღებს 100-მდე მომხსენებელი 17 ქვეყნიდან. ქართველი და უცხოელი ექსპერტები იმსჯელებენ ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა: მულტილინგვური განათლების თეორია და პრაქტიკა; ინტერკულტურული განათლების ასპექტები; ენისა და საგნის ინტეგრირებული სწავლება და ა.შ.

Лаша Дарсалия: "Защита интересов представителей этнических меньшинств и сохранение культурной идентичности, самобытности и языка" являются важными компонентами государственной стратегии по гражданской интеграции
15 February 2018
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия выступил на Международной конференции "Изучение второго языка/обучение в контексте многоязычного образования".
Двухдневная конференция проводится в Тбилисском государственном университете имени Иване Джавахишвили, организована Национальным научным фондом Шота Руставели, университетом Тарту и Центром гражданской интеграции и межнациональных отношений.
Целью конференции является рассмотрение и формирование единой концепции местных и зарубежных специалистов по подходам и стратегиям обучения второму языку в контексте многоязычного образования.
"Эта конференция очень важна, т.к. данная тема напрямую связана с деятельностью нашего Аппарата. Как известно, наша страна многонациональная, соответственно вопросы многоязычного и двуязычного образования очень важны для нас. Когда мы говорим о государственной политике в отношении представителей этнических меньшинств, необходимо учесть, что защита интересов представителей этнических меньшинств и сохранение культурной идентичности, самобытности и языка являются важными компонентами государственной стратегии по гражданской интеграции. Нашим девизом является больше разнообразия, больше интеграции.
"Изучение государственного языка и вопрос развития языков представителей этнических меньшинств являются центральными, поэтому обмен опытом на этой конференции очень важен для нашего Государства для дальнейшего развития соответствующей политики и направления", - отметил Первый заместитель государственного министра.
В конференции принимают участие около 100 докладчиков из 17 стран. Грузинские и зарубежные эксперты обсудят такие вопросы, как теория и практика многоязычного образования; аспекты межкультурного образования; интегрированное обучение языку и предмету и т. д.