შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია საერთაშორისო კონფერენციაზე - „მეორე ენის სწავლა/სწავლება მულტილინგვური განათლების კონტექსტში“ სიტყვით გამოვიდა.
სამ დღიანი კონფერენცია, რომელსაც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მასპინძლობს, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, ტარტუს უნივერსიტეტისა და სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობების ცენტრის ორგანიზებით ტარდება.
მისი მიზანია განიხილოს და ერთიან კონცეფციად ჩამოაყალიბოს ადგილობრივ და უცხოელ სპეციალისტთა ნააზრევი მეორე ენის სწავლების მიდგომებისა და სტრატეგიების თაობაზე მულტილინგვური განათლების კონტექსტში.
„ეს კონფერენცია ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან აღნიშნული თემატიკა უშუალოდ ჩვენი სამინისტროს ინტერესის საგანია. მოგეხსენებათ, მრავალეთნიკური ქვეყანა ვართ და ამიტომ მულტილინგვური და ბილინგური განათლების საკითხები ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„როცა ეთნიკურ უმცირესობებთან მიმართებაში სახელმწიფოს პოლიტიკაზე ვსაუბრობთ, აქ ორი მნიშვნელოვანი კომპონენტია გასათვალისწინებელი - ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა და კულტურული იდენტობის, თვითმყოფადობისა და ენის შენარჩუნება. ეს ორი კომპონენტი არა თუ ერთმანეთთან წინააღმდეგობაშია, არამედ პირიქით- ერთმანეთს ავსებს. ჩვენი დევიზია - მეტი მრავალფეროვნება, მეტი ინტეგრაცია.
„სახელმწიფო ენის შესწავლა და ეთნიკური უმცირესობების ენების განვითარების საკითხი არის ცენტრალური, ამიტომ ამ კონფერენციის ფარგლებში გამოცდილების გაზიარება ძალიან გამოგვადგება, ჩვენ ქვეყანას გამოადგება შესაბამისი პოლიტიკისა და შესაბამისი მიმართულების შემდგომი განვითარებისათვის“,- აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
კონფერენციაში მონაწილეობას იღებს 100-მდე მომხსენებელი 17 ქვეყნიდან. ქართველი და უცხოელი ექსპერტები იმსჯელებენ ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა: მულტილინგვური განათლების თეორია და პრაქტიკა; ინტერკულტურული განათლების ასპექტები; ენისა და საგნის ინტეგრირებული სწავლება და ა.შ.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lasha Darsalia delivered a speech at the International Conference - "Second Language Learning / Teaching in the Context of Multilingual Education".
The three-day conference, hosted by Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, was organized by Shota Rustaveli National Science Foundation, Tartu University and Center for Civil Integration and Interethnic Relations.
Its purpose was to discuss and form a single concept of opinions of local and foreign specialists on the context of multilingual education, and strategies for teaching of second language.
"This conference is very important because this topic is the direct subject of our Office. As you know, we are a multi-ethnic country and that's why the issues of multilingual and bilingual education are very important for us.
When we talk about state policy towards ethnic minorities, here we have two important components - protection of the rights of ethnic minorities and preservation of cultural identity, identity and language. These two components complement each other. Our motto - more diversity, more integration.
The study of state language and the issue of development of ethnic minority languages are central topics, so sharing experiences in this conference will benefit us and will be useful for further development of relevant policy and relevant direction," - said the First Deputy State Minister.
About 100 speakers from 17 countries took part in the conference. Georgian and foreign experts discussed such issues, as the theory and practice of multilingual education, intercultural education, language and subject integrated learning, etc.