ლაშა დარსალია: „ჩვენი აპარატი ნატოს საინფორმაციო ცენტრთან რამდენიმე მიმართულებით აქტიურად თანამშრომლობს“
19 თებერვალი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში გასული წლის საქმიანობის ანგარიშისა და სამომავლო გეგმების წარდგენას დაესწრო.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, საგარეო საქმეთა მინისტრმა მიხეილ ჯანელიძემ მიმართა. ორგანიზაციის საქმიანობის შესახებ ანგარიში კი დირექტორმა, ნინო ბოლქვაძემ წარადგინა.
2017 წელს, საინფორმაციო ცენტრის ორგანიზებითა და პარტნიორობით 400-მდე სხვადასხვა ფორმატის ღონისძიება გაიმართა, რომელთაგან 70%-ზე მეტი სწორედ რეგიონებში ჩატარდა. შედეგად, საინფორმაციო ცენტრმა 28 000-მდე ადამიანი მოიცვა, რომლებმაც გაიგეს მეტი ნატოსა და ევროკავშირის, ასევე ქვეყნის ევროპული გზის მნიშვნელობისა და გახსნილი ახალი შესაძლებლობების შესახებ.
„ჩვენი აპარატი ნატოს საინფორმაციო ცენტრთან რამდენიმე მიმართულებით აქტიურად თანამშრომლობს. პირველ რიგში, ეს არის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ინფორმირებულობისა და ცნობადობის გაზრდა ნატოსა და ევროატლანტიკური პროცესებისადმი.  ასევე, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრებ მოსახლეობასთან ურთიერთობა, მათთან ჩართულობა და მათი ინფორმირება ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით.
„ამ ფორმატში მრავალი ღონისძიება ჩატარდა. ეს იყო ვიზიტები ამ რეგიონებში, მოსახლეობისათვის ინფორმაციის მიწოდება. ასევე ამ რეგიონებიდან მოსახლეობის, მასწავლებლების  ჩამოყვანა და მათთვის ევროპული და ევროატლანტიკური მიმართულებით არსებული ვითარების გაცნობა“,- განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ სამთავრობო უწყებების, სამოქალაქო სექტორისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия присутствовал на презентации отчёта о деятельности за последний год и планы на будущее Информационного центра НАТО и ЕС.
Вице-премьер-министр, Министр Иностранных Дел Грузии Михеил Джанелидзе поприветствовал участников. Отчёт о деятельности представила директор организации Нино Болквадзе.
В 2017 году Информационный центр организовал и провёл 400 мероприятий разного формата, более 70% которых было организовано в регионах. В результате Информационный центр охватил 28 000 человек, которые были проинформированы о важности НАТО и ЕС, о важности европейского пути страны и о новых возможностях.
"Наш Аппарат активно сотрудничает с Информационным центром НАТО и ЕС по нескольким направлениям. Прежде всего, это распространение информации и повышение осведомленности о НАТО и ЕС в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств. А также, особенно важным являются отношения с населением, которое проживает вдоль разделительных линий, их вовлечение и информирование о вопросах европейской и евроатлантической интеграции.
"В течение года состоялись разные мероприятия, а также визиты на разных уровнях в регионах для информированности населения. Населению, учителям из этих регионов была предоставлена информация о европейской и евроатлантической интеграции", - заявил Лаша Дарсалия.
В мероприятии также приняли участие представители государственных органов, гражданского сектора и дипломатического корпуса.