ქეთევან ციხელაშვილი: „ის პრობლემა, რომელიც საქართველოს ტერიტორიების განგრძობით ოკუპაციას უკავშირდება, არის არა მხოლოდ ერთი ქვეყნისა და ერთი საზოგადოების, არამედ მთლიანად ევროპული უსაფრთხოების პრობლემა“
21 თებერვალი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსიის მეოთხე წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე „უკრაინისა და საქართველოს დეოკუპაცია: სახელმწიფოს, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა დეა სამოქალაქო ინსტიტუტების როლი“ სიტყვით გამოვიდა.
ღონისძიების მიზანი რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიების, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების გარკვეული ტერიტორიებისა და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის შესახებ დისკუსიის გამართვა იყო საქართველოს ხელისუფლების, საქართველოში აკრედიტებული საერთაშორისო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მასმედიის წარმომადგენლებს შორის.
“აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსი ქვეყნიდან ხუთს გადაუჭრელი კონფლიქტები აქვს და ეს რეგიონისა და მთლიანად ევროპული უსაფრთხოების მთავარი გამოწვევაა. ის პრობლემა, რომელიც საქართველოს ტერიტორიების განგრძობით ოკუპაციას უკავშირდება, ასევე არის არა მხოლოდ ერთი ქვეყნისა და ერთი საზოგადოების, არამედ მთლიანად ევროპული უსაფრთხოების პრობლემა. იმისათვის, რომ გრძელვადიან პერსპექტივაში მდგრად მშვიდობასა და სტაბილურობას მივაღწიოთ, აუცილებელია, ძალისხმევა ამ კონფლიქტების გადაჭრისაკენ მივმართოთ. დღეს სწორედ ამაზე ვისაუბრე.
„ასევე გავამახვილე ყურადღება ჩვენს სამშვიდობო სტრატეგიაზე, სამშვიდობო პოლიტიკაზე, მის მთავარ ამოცანებსა და იმ გზებზე, რომლითაც ჩვენ ამ პრობლემის გადაწყვეტისაკენ წასვლას ვცდილობთ. ბუნებრივია, ვისაუბრე ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკაზე, რაც უშუალოდ ჩემი აპარატის კომპეტენციაში შედის და რაც მიმართულია იქითკენ, რომ დღეს ხელოვნური ბარიკადებით დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობა აღვადგინოთ. განვახორციელოთ პროექტები, რომლებიც პირველ რიგში იმ მოსახლეობის საჭიროებებზეა მორგებული, რომელიც გადაუჭრელი კონფლიქტის სიმძიმეს ყოველდღიურად განიცდის და გადავლახოთ დაშორიშორების ხაზები, რომელიც დღევანდელ ვითარებაში, სამწუხაროდ, მიზანმიმართულად ღრმავდება“,-განაცხადა ქეთევან ციხელშვილმა.
დისკუსიის მონაწილეებმა ოკუპირებულ რეგიონებში ამჟამად არსებული პოლიტიკური და სოციალური ვითარება მიმოიხილეს და გაეროს, ეუთოს, ევროსაბჭოსა და სხვა რეგიონული თუ საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ არჩეული ოკუპირებული ტერიტორიების დეოკუპაციის მშვიდობიანი გზების შესახებ იმსჯელეს.
ღონისძიება რონდელის ფონდის პრეზიდენტმა, ეკატერინე მეტრეველმა გახსნა. მომხსენებლებს შორის იყვნენ საქართველოში უკრაინის ელჩი იჰორ დოლჰოვი, ყირიმის თათართა მეჯლისის თავმჯდომარე რაფატ ჩუბაროვი, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრი სოზარ სუბარი, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენელი ნილს სკოტი და რონდელის ფონდის მკვლევარი შოთა უტიაშვილი.

Кетеван Цихелашвили: "Проблема, связанная с продолжающейся оккупацией территорий Грузии является не только проблемой одной страны или одного общества, но и вызовом для всей европейской безопасности"
21 February 2018
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на мероприятии на тему "Деоккупация Грузии и Украины: роль государства, международных организаций и гражданских институтов", которое было посвящено четвертой годовщине аннексии Крыма Российской Федерацией.
Мероприятие состоялось в Фонде стратегических и международных исследований Грузии. Целью конференции была дискуссия с участием представиелей Правительства Грузии, аккредитованных международных организаций в Грузии, дипломатического корпуса, неправительственных организаций и СМИ на тему оккупированных территорий Автономной Республики Крыма Российской Федерацией, определённых территорий Донецкой и Луганской областей и оккупированных регионов Грузии - Абхазии и Цхинвали.
"В пяти из шести стран Восточного партнерства существуют неразрешенные конфликты, а это является главным вызовом для региона и всей европейской безопасности. Проблема, связанная с продолжающейся оккупацией территорий Грузии является не только проблемой одной страны или одного общества, но и вызовом для всей европейской безопасности. В целях достижения устойчивого мира и стабильности в долгосрочной перспективе необходимо предпринять усилия для разрешения этих конфликтов.
"Сегодня я рассмотрела именно эти вопросы, а также нашу мирную политику, ее основные задачи и пути, которыми мы пытаемся решить эту проблему. Естественно, я отметила политику примирения и вовлечения, которая входит в компетенцию моего Аппарата, и которая направлена ​​на восстановление доверия обществ, разделённых искусственными баррикадами. Необходимо осуществлять проекты, которые в первую очередь, направлены на нужды населения; население ежедневно сталкивается со сложностью конфликтов. Необходимо преодолеть разделительные линии, которые сегодня, к сожалению, сознательно усугубляются", - заявила Кетеван Цихелашвили.
Участники дискуссии обсудили текущую политическую и социальную ситуацию в оккупированных регионах и обсудили мирные пути деоккупации выбранные ООН, ОБСЕ, Советом Европы и другими региональными или международными организациями.
Мероприятие открыла президент Фонда им. Рондели - Екатерина Метревели. Среди выступающих на конференции были посол Украины в Грузии Игорь Долгов, председатель Меджлиса крымскотатарского народа Рафат Чубаров,  Министр по делам вынужденно перемещенных лиц, беженцев и расселению Грузии Созар Субари, постоянный представитель Программы развития ООН (UNDP) в Грузии Нильс Скотт и исследователь Фонда им. Рондели Шота Утиашвили.