ქეთევან ციხელაშვილმა, მთავრობის წევრებთან ერთად, იუნკერთა ხსოვნას პატივი მიაგო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, თავდაცვის მინისტრთან ლევან იზორიასთან და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრთან სოზარ სუბართან ერთად კოჯორში, 23 თებერვალს რუსეთის არმიის წინააღმდეგ ბრძოლაში დაღუპულ იუნკერთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
სახელმწიფო მინისტრმა 1925 წლის თებერვალში განვითარებულ მოვლენებსა და საქართველოს წინაშე დღეს არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა. მან ხაზი გაუსვა იუნკერების თავგანწირვასა და ღვაწლს სამშობლოს დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლაში.
“1921 წელს საქართველოს მძიმე დღეები ედგა. იუნკერებმა კი აჩვენეს მართლაც გამორჩეული მაგალითი თავდადებისა და თავგანწირვის, საბჭოთა საოკუპაციო არმიის წინააღმდეგ. ისინი იბრძოდნენ და დაიღუპნენ საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლაში. მათი ხსოვნა ჩვენთვის მარადიულია.
"ძალიან სამწუხაროა, რომ დღეს, 21-ე საუკუნეში საქართველოს მსგავსი გამოწვევა აქვს - მისი ტერიტორიები ჯერ კიდევ ოკუპირებულია. არის უამრავი ხელოვნური დაბრკოლება, რომელიც ადამიანებს, როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს, ძალიან მძიმე ყოველდღიურ პრობლემებს უქმნის. გაყოფილია ოჯახები, კარ-მიდამოები, შეზღუდულია გადაადგილება.
"ჩვენ ბრძოლას ვაგრძელებთ თავისუფლებისათვის. ბრძოლა მშვიდობიანია და ეს პროცესი შეუქცევადია.  ჩვენი ბრძოლა არის ხიდების მშენებლობა იმ ხელოვნური ბარიკადების გასწვრივ, რომელიც სწორედ ჩვენი მოსახლეობის დაშორიშორებისაკენაა მიმართული. მე დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ძალისხმევა, რომელსაც ძალიან ფართო საერთაშორისო მხარდაჭერა აქვს, შედეგს აუცილებლად გამოიღებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили вместе с членами Правительства Грузии почтила память юнкеров
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Министром обороны Грузии Леваном Изория и Министром по делам вынужденно перемещенных лиц, беженцев и расселению Грузии Созаром Субари возложила венок к мемориалу юнкеров, погибших в борьбе против российской армии 23 февраля, в Коджори.
Государственный министр отметила события февраля 1925 года и вызовы существующие сегодня в Грузии. Кетеван Цихелашвили подчеркнула самоотверженность и заслугу юнкеров в борьбе за независимость Родины.
"1921 год был сложным для Грузии. А юнкеры показали поистине замечательный пример преданности и самопожертвования против советской оккупационной армии. Они сражались и погибли в борьбе за независимость Грузии. Их память вечна для нас.
"Очень жаль, что сегодня в 21 веке в Грузии существует аналогичный вызов - ее территории по-прежнему оккупированы. Существует много искусственных препятствий, которые создают населению как с одной, так и с другой стороны сложные ежедневные проблемы. Разделены семьи, дворы, ограниченно передвижение.
"Мы продолжаем бороьбу за свободу. Борьба мирная, и этот процесс необратим. Нашей борьбой является строительство мостов вдоль тех искусственных баррикад, которые направленны на разделение нашего населения. Я уверена, что усилия, которые имеют очень широкую международную поддержку, обязательно принесут результат», - заявила Кетеван Цихелашвили.