შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ბრიტანეთის უშიშროების საბჭოს პროგრამების დეპარტამენტის მრჩეველს კონფლიქტების საკითხებში, ნილ ბესტს შეხვდა.
შეხვედრის მთავარი თემა ცხინვალში არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალება და საქართველოს ორი მოქალაქის - ლევან ქუტაშვილისა და იოსებ პავლიაშვილის დაკავება იყო. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს მის ხელთ არსებული ინფორმაცია მიაწოდა და ის ნაბიჯები გააცნო, რასაც საქართველოს ხელისუფლება ცხედრის გადმოსაცემად და დაკავებული პირების საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე დაუყოვნებლივ დასაბრუნებლად დგამს.
საუბარი ასევე შეეხო 1 მარტს ერგნეთში ჩატარებულ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრას და ქართველი მონაწილეების მიერ დაფიქსირებულ პოზიციას.
ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, რომ ამ პროცესში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება საერთაშორისო თანამეგობრობის რეაგირებასა და ჩართულობას, ასევე საოკუპაციო რეჟიმზე ზეწოლის განხორციელებას.
ნილ ბესტმა და საქართველოში ბრიტანეთის საელჩოს წარმომადგენლებმა სახელმწიფო მინისტრს ინფორმაცია მიაწოდეს საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში ბრიტანეთის მთავრობის ჩართულობაზე, ამჟამად მიმდინარე და დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა კოორდინირებული მუშაობის, საქართველოს მიერ არჩეული სამშვიდობო პოლიტიკის გააქტიურების და თანმიმდევრული ქმედებების გაგრძელების მნიშვნელობას. ითქვა, რომ არსებულ ვითარებაში აუცილებელია მეტი ძალისხმევის გაწევა მავთულხლართებითა და სხვა ხელოვნური ბარიერებით დაშორებულ, გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენისა და კავშირების მეტად გაძლიერებისათვის.
ქეთევან ციხელაშვილმა მადლიერება გამოხატა ბრიტანული მხარის მიერ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის მხარდაჭერისა და არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით დაფიქსირებული პოზიციისათვის.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с советником департамента по вопросам конфликтов Совета безопасности Великобритании Нилом Бестом.
Главной темой встречи была смерть Арчила Татунашвили в Цхинвали и задержание граждан Грузии Левана Куташвили и Иосеба Павлиашвили. Государственный министр проинформировала советника с существующей ситуацией и ознакомила с шагами, предпринятыми Правительством Грузии для передачи тела семье и немедленном возвращении задержанных лиц на территорию, контролируемую Грузией.
Стороны также обсудили встречу, которая состоялась 1 марта в Эргнети в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты и позицию грузинской стороны.
Кетеван Цихелашвили отметила, что в этом процессе особо значимым является участие и реагирование международного сообщества, а также давление на оккупационный режим.
Нил Бест и представители британского посольства в Грузии ознакомили Государственного министра о вовлечённости Правительства Великобритании в мирном урегулировании конфликта в Грузии, о текущих и запланированных мероприятиях.
На встрече была подчёркнута важность координированной работы, активизации мирной политики Грузии и важности продолжению последовательных действий. Было отмечено, что в данной ситуации необходимо приложить больше усилий для восстановления доверия и укрепления связей между населением, проживающим по обе стороны разделительной линии, которые отдалены заграждениями и другими искусственными барьерами.
Кетеван Цихелашвили поблагодарила британскую сторону за поддержку мирной политики Грузии и позицию по вопросу смерти Арчила Татунашвили.