ქეთევან ციხელაშვილი „მშვიდობის მშენებელ ქალთა გლობალური ქსელის“ ხელმძღვანელს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი „მშვიდობის მშენებელ ქალთა გლობალური ქსელის“ ხელმძღვანელს მავიკ გაბრერა ბალეზასა და ასოციაცია „თანხმობას“ ხელმძღვანელს, იულია ხარაშვილს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია გააცნო. საუბარი ასევე შეეხო  საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკასა და ამ პოლიტიკის ფარგლებში  დაგეგმილ და განხორციელებულ ღონისძიებებს.
„ჩვენ შევთანხმდით, რომ ხალხთა შორის დიალოგის შენარჩუნება  საჭიროა. მოხარულები ვართ, რომ შევხვდით სახელმწიფო მინისტრს და ამ საკითხის ირგვლივ მისი ღრმა ცოდნისა და ვალდებულებების შესახებ მოვისმინეთ. ასევე გავეცანით მის შეფასებას სამოქალაქო საზოგადოების როლზე მშვიდობის შენარჩუნებასა და წინსვლაში. ამ ქვეყანაში ხალხი მიმართულია განვითარებისა და კეთილდღეობისაკენ“,- განაცხადა შეხვედრის დასრულების შემდეგ მავიკ გაბრერა ბალეზამ.
ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ამის წინააღმდეგ ბრძოლაში ქალებს განსაკუთრებული როლი ენიჭებათ.
„ხაზი გავუსვი, რომ გაცილებით მეტია გასაკეთებელი, რათა ქალებს საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს შესაძლებლობა ჰქონდეთ განახორციელონ ერთობლივი პროექტები. თუნდაც პოლიტიკურ თემებთან შეხების გარეშე ითანამშრომლონ ისეთი ჰუმანიტარული ხასიათის საკითხებზე, რაც ეხება ქალების, ბავშვებისა და ზოგადად ადამიანის უფლებების დაცვას. ეს მიმართულებები გასაძლიერებელია,“ - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с руководителем "Глобальной сети женщин-миротворцев" Мавикой Кабрера-Баллезой и руководителем Ассоциации "Согласие" Юлией Харашвили.
На встрече Государственный министр ознакомила представителей организации с существующей ситуацией на оккупированных территориях Грузии. Также была рассмотрена мирная политика Грузии и мероприятия осуществляемые и запланированные в рамках данной политики.
"Мы едины во мнении, что необходимо поддерживать диалог между людьми. Мы рады, что встретились с Государственным министром и услышали о её глубоком понимании вопроса и обязательствах. А также мы ознакомились с оценкой Государственного министра о роли гражданского общества в сохранении и развитии мира. Люди в Грузии ориентированы на развитие и процветание", - заявила после встречи Мавика Кабрера-Баллеза.
На встрече Государственный министр подчеркнула факты нарушений прав человека и отметила, что женщины играют особую роль в этой борьбе.
"Я подчеркнула, что многое еще предстоит сделать, для того чтобы у женщин была возможность осуществить совместные проекты по обе стороны линии оккупации. Не затрагивая политические темы, они могут сотрудничать по таким гуманитарным вопросам как защита прав женщин, детей и права человека в целом. Необходимо укреплять работу по этим направлениям", - отметила Государственный министр.