ქეთევან ციხელაშვილი „მშვიდობის მშენებელ ქალთა გლობალური ქსელის“ ხელმძღვანელს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი „მშვიდობის მშენებელ ქალთა გლობალური ქსელის“ ხელმძღვანელს მავიკ გაბრერა ბალეზასა და ასოციაცია „თანხმობას“ ხელმძღვანელს, იულია ხარაშვილს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია გააცნო. საუბარი ასევე შეეხო  საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკასა და ამ პოლიტიკის ფარგლებში  დაგეგმილ და განხორციელებულ ღონისძიებებს.
„ჩვენ შევთანხმდით, რომ ხალხთა შორის დიალოგის შენარჩუნება  საჭიროა. მოხარულები ვართ, რომ შევხვდით სახელმწიფო მინისტრს და ამ საკითხის ირგვლივ მისი ღრმა ცოდნისა და ვალდებულებების შესახებ მოვისმინეთ. ასევე გავეცანით მის შეფასებას სამოქალაქო საზოგადოების როლზე მშვიდობის შენარჩუნებასა და წინსვლაში. ამ ქვეყანაში ხალხი მიმართულია განვითარებისა და კეთილდღეობისაკენ“,- განაცხადა შეხვედრის დასრულების შემდეგ მავიკ გაბრერა ბალეზამ.
ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ამის წინააღმდეგ ბრძოლაში ქალებს განსაკუთრებული როლი ენიჭებათ.
„ხაზი გავუსვი, რომ გაცილებით მეტია გასაკეთებელი, რათა ქალებს საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს შესაძლებლობა ჰქონდეთ განახორციელონ ერთობლივი პროექტები. თუნდაც პოლიტიკურ თემებთან შეხების გარეშე ითანამშრომლონ ისეთი ჰუმანიტარული ხასიათის საკითხებზე, რაც ეხება ქალების, ბავშვებისა და ზოგადად ადამიანის უფლებების დაცვას. ეს მიმართულებები გასაძლიერებელია,“ - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.

Ketevan Tsikhelashvili met with the Head of the "Global Network of Women Peace builders"
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with the Head of the "Global Network of Women Peace builders" Mavic Cabrera-Balleza and the Head of Association “Tankhmoba” Yulia Kharashvili.
During the meeting the State Minister informed the guests about the situation in the occupied territories of Georgia. Discussions also focused on Georgia's peacekeeping policy.
"We agreed that the dialogue between the people is necessary. We were happy to meet the State Minister and have heard about his deep knowledge and commitment to this issue. We also reviewed his assessment of the role of civil society in the preservation and advancement of peace. People in this country are directed towards development and prosperity", - said Mavic Cabrera-Balleza after the meeting.
Ketevan Tsikhelashvili drew attention to the facts of human rights violations in the occupied territories and noted that women have a special role in fighting against it.
"I emphasized that much more work is needed to enable women to have joint projects on both sides of the occupation line. They can cooperate in humanitarian issues - that affect women, children and human rights in general - without touching the politics. These directions should be strengthen", - the State Minister added.