შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა წილკანის დევნილთა დასახლებაში არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახი მოინახულა.
მან ოჯახის წევრებს ამ დროისათვის არსებული ვითარება გააცნო და დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა იმ ნაბიჯების შესახებ, რასაც საქართველოს ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან, ერთად არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრის ოჯახისთვის გადმოსაცემად დგამს.
„ჩემი აქ ჩამოსვლით, პირველ რიგში, ოჯახის მიმართ მინდა გამოვხატო თანაგრძნობა და თანადგომა. ჩვენ, ხელისუფლება და მთელი საზოგადოება,  ამ ტრაგედიის თანაზიარი ვართ. მეტსაც გეტყვით - ეს ვითარება ჩვენი ოსური მოსახლეობის დიდ ნაწილსაც აშფოთებს, რომლებიც ცხოვრობენ თბილისშიც, კახეთშიც და სხვა რეგიონებში და მათ შორის, ცხინვალშიც. ისინი მიიჩნევენ, რომ აბსოლუტურად გაუმართლებელი მოქმედებაა, როცა ამხელა ტრაგედიის მერე ოჯახისათვის ცხედრის გადმოცემა ჭიანურდება," - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აქვე მან პრემიერ-მინისტრის განცხადებაზეც გააკეთა კომენტარი და აღნიშნა, რომ ეს დიდი პასუხისმგებლობით გადადგმული ნაბიჯია და არსებული მძიმე ვითარებიდან გამოსავლის მოძებნისაკენ არის მიმართული.
„ეს მძიმე ვითარება არის შექმნილი 2008 წლის აგვისტოდან, სწორედ რუსეთის მოქმედებების გამო, ამის წინაშე დგას ქვეყანა და ჩვენი საზოგადოება და სწორედ ამის ტრაგიკული გამოვლინებაა არჩილ ტატუნაშვილის სიკვდილი გაურკვეველ გარემოებებში და შემდგომ მისი ცხედრის ოჯახისთვის გადაცემის დროში გაჭიანურება. ამიტომ,  ჩვენი მთავარი ამოცანაა რომ მოგვარდეს ეს საკითხი, ამ დროისათვის აბსოლუტურად ყველა ბერკეტია ჩართული და ასევე, მოხერხდეს ამ მძიმე ვითარებიდან გამოსავლის მოძებნა, მთავარი გამოწვევის დაძლევა, ვგულისხმობ, კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებას.
„პრემიერის  განცხადება ფაქტიურად ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის ღია განაცხადი გახლავთ, რომელიც ძალიან კონკრეტულ გზავნილებს შეიცავს.  ერთი მხრივ, ეს გახლავთ ჟენევის ფორმატის არსებითი გააქტიურება, მათ შორის უმაღლეს დონეზე ჩართულობით. მოგეხსენებათ,  პრემიერმა პირადად ჩართვის მზაობა გამოთქვა იმისათვის, რომ ამ ფორმატში მოხერხდეს კონფლიქტის დარეგულირებისაკენ სვლა და გონივრული ნაბიჯების გადადგმა. მეორე მხრივ კი, პირდაპირი დიალოგი აფხაზებთან და ოსებთან, რისი მზაობა ჩვენ ადრეც გაგვიცხადებია და რისი პრეცენდენტებიც არაპოლიტიზირებულ ფორმატში ადრეც გვქონია და ეხლაც გვაქვს საზოგადოებრივ დონეზე. თუმცა მთავარი ის გახლავთ, რომ ამ ყველაფერს ხელი არ შეეშალოს. სამწუხაროდ, ამის გამოცდილებაც ხშირად გვაქვს.
„ეს არის მტკიცე განაცხადი, რომ საქართველო ის ქვეყანაა, რომელსაც არ სურს ომი, დაპირისპირება და დაძაბულობის ესკალაცია. არამედ სურს მშვიდობიანი განვითარება არჩეული კურსით და მისი მოქალაქეების უსაფრთხოებისა და თავისუფლების დაცვა. და ამისთვის ყველა ნაბიჯს დგამს ახლაც და მომავალშიც“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила семью Арчила Татунашвили в поселении беженцев в Цилкани.
Кетеван Цихелашвили ознакомила членов семьи с существующей ситуацией и предоставила детальную информацию о действиях предпринятых Правительством Грузии совместно с международными партнерами для передачи тела Арчила Татунашвили семье.
«Прежде всего, я хочу выразить свое сочувствие и поддержку семье Татунашвили. Мы, Правительство и все общество в этой трагедии едины. Хочу вам сказать, что эта ситуация беспокоит и большую часть нашего осетинского населения, которое проживает в Тбилиси, Кахетии и других регионах Грузии, в том числе Цхинвали. Они считают, что это абсолютно неоправданное действие, когда после такой трагедии затягивается передача тела семье», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр прокомментировала заявление Премьера-министра Грузии и отметила, что это очень ответственный шаг направленный на выход из нынешней сложной ситуации.
«Эта сложная ситуация создана с августа 2008 года, после действий России, страна и наше общество находятся в данном положении, а смерть Арчила Татунашвили при неопределённых обстоятельствах и задержка передачи его тела семье является трагическим проявлением этой ситуации. Именно поэтому нашей основной задачей является решение этого вопроса, в настоящее время подключены абсолютно все механизмы, чтобы найти выход из этой сложной ситуации, преодоление главного вызова - мирное разрешение конфликта.
«Заявление Премьер-министра Грузии является фактическим обьявлением нашей мирной политики, которая содержит конкретные послания. С одной стороны, это существенная активизация Женевского формата, в том числе участием на высоком уровне. Как вы знаете, Премьер-министр Грузии выразил готовность участвовать в этом формате для продвижения процессов урегулирования конфликта и предпринятия разумных шагов. С другой стороны, необходим прямой диалог с абхазами и осетинами, мы и раньше заявляли о своей готовности, а диалог в неполитическом формате у нас и раньше был и сейчас существуют на уровне общества. Но главное заключается в том, чтобы никто не помешал этому процессу. К сожалению, это часто происходит.
«Это является веским заявлением о том, что Грузия - эта страна, которая не хочет войны, конфронтации и эскалации напряженности. Это страна, которая хочет мирного развития по выбранному курсу, а также защиты и безопасности своих граждан. Страна, которая делает всё для достижения этого сейчас и в будущем», - отметила Государственный министр.