შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2017 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიშისა და 2018 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გამართა, რომელსაც სახალხო დამცველის აპარატთან არსებული უმცირესობათა საბჭოს და სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის წევრები ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე განიხილეს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ძირითადი მიმართულებების ფარგლებში 2017 წლის განმავლობაში განხორციელებული და 2018 წელს დაგეგმილი პროგრამები, პროექტები და ღონისძიებები.
საუბარი შეეხო სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობის უზრუნველყოფის საკითხების, თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნის, ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების, ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნებისა და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით სახელწმიფო უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გადადგმულ ნაბიჯებსა და სამომავლო გეგმებს.
აგრეთვე განიხილეს მცირერიცხოვან და მოწყვლად ეთნიკურ უმცირესობათა მხარდაჭერის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები, მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობისა და გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის საკითხები.
აღსანიშნავია, რომ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიით და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული ყველა მიმართულებით გაგრძელდა პროგრამებისა და პროექტების განხორციელება და თითოეული მიმართულებით აღინიშნება პროგრესი.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდნენ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი და საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია.
“მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ გვაქვს ასეთი მექანიზმი - მჭიდრო თანამშრომლობა სახალხო დამცველის აპარატთან და მუდმივი კომუნიკაცია მასთან არსებულ უმცირესობათა საბჭოსთან. დღეს მათ გავაცნობთ 2017 წლის საქმიანობის ანგარიშსა და 2018 წლის სამოქმედო გეგმას სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით. სახელმწიფოს აქვს 2015 წელს დამტკიცებული სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა 2015-2020 წლებისათვის, რომლის მთავარი ამოცანა გახლავთ ის, რომ საქართველოს ყველა მოქალაქემ, განურჩევლად მისი ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, საკუთარ სამშობლოში თავი იგრძნოს თანასწორად, იყოს მაქსიმალურად ჩართული და რეალიზებული ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში.
„ჩვენი ყოველწლიური საქმიანობა ეფუძნება არსებული გამოწვევების ანალიზს და ძირითადი აქცენტები წელსაც განსაზღვრულია იმით, თუ რა წარმოადგენს მთავარ ამოცანას. პირველ რიგში, რა თქმა უნდა, ერთ-ერთ მთავარ ამოცანად კვლავ რჩება სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება. განსაკუთრებით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში, სადაც მსურველთა რაოდენობა მაღალია, თანაც არა მხოლოდ სასკოლო ასაკში. ჩვენი ამოცანაა, რომ მათ მაქსიმალურად ხელი შევუწყოთ. არსებობს ენის სახელმწიფო დეპარტამენტი, ჩართული გახლავთ განათლების სამინისტრო და ვფიქრობ, რომ მომდევნო წლების განმავლობაში არაერთი საინტერესო პროექტი იქნება.
„ასევე ძალიან მნიშვნელოვან ამოცანას წარმოადგენს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართვა სხვადასხვა სფეროში. მათ შორის პოლიტიკაში. 2017 წელი ძალიან მნიშვნელოვანი სიახლით აღვნიშნეთ. კერძოდ, ავამოქმედეთ სპეციალური სტაჟირების პროგრამა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის, „1+4 პროგრამის“ წარმატებული სტუდენტებისათვის, რომელთაც მთელი წლის განმავლობაში ჰქონდათ საშუალება გაევლოთ სტაჟირება თითქმის ყველა საჯარო უწყებაში. როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე. ეს მათთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რათა შეიძინონ პროფესიული უნარები, თავი გამოავლინონ, მომავალში დასაქმდნენ და მაქსიმალურად რეალიზებული იყვნენ თავიანთ სფეროში,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ მხარდაჭერით ჩატარდა.

Аппарат Государственного министра представил отчёт Совету национальных меньшинств
Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провел презентацию отчёта о выполнении “Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2017 г.” и Плана действий на 2018 г. На встрече приняли участие представители Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии и члены государственной Межведомственной комиссии.
На встрече рассмотрели программы, проекты и мероприятия осуществленные в 2017 году и запланированные в 2018 году в рамках Государственной стратегии.
Обсудили шаги предпринятые и запланированные в рамках государственной Межведомственной комиссии в направлении равноправного и полноценного участия представителей этнических меньшинств в гражданской и политической жизни; создания равных социальных и экономических условий и возможностей; доступность качественного образования на всех уровней для представителей этнических меньшинств и повышение уровня владения государственного языка; сохранение культуры этнических меньшинств и поощрение толерантной среды.
Также обсудили мероприятия по поддержке малых и уязвимых групп - представителей этнических меньшинств и вопросы доступности к средствам массовой информации.
Следует отметить, что осуществление программ и проектов будет продолжено, отмечается прогресс по всем направлениям “Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 гг.”
На встрече выступили Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и Народный защитник Грузии Нино Ломджария.
«Важно, что у нас есть такой механизм - тесное сотрудничество с Аппаратом Народного защитника, постоянная коммуникация с Советом национальных меньшинств. Сегодня мы представим отчёт о деятельности 2017 года и План действий на 2018 год по гражданской интеграции. У Государства существует Стратегия, утвержденная Правительством Грузии в  2015 году и План действий на 2015-2020 годы, главная задача которой заключается, в том что каждый гражданин Грузии, независимо от своей этнической или религиозной принадлежности на Родине мог чувствовать себя равноправным, быть максимально вовлечён и реализован во всех сферах жизни страны.
«Наша ежегодная деятельность основана на анализе текущих проблем и в этом году основные акценты определены тем, что является основной задачей. Прежде всего, одной из основных задач по-прежнему остается повышение уровня знания государственного языка. Особенно в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств, где число желающих изучить государственный язык велико и не только школьного возраста. Нашей задачей является максимальная поддержка этих людей. Существует Государственный департамент языка, с которым сотрудничает Министерство образования и науки Грузии и я думаю, что в ближайшие несколько лет будут осуществлены интересные проекты.
Также очень важной задачей является вовлечение представителей этнических меньшинств в разные сферы деятельности, включая политику. 2017 год мы отметили важной инновацией. А именно, была задействована специальная программа стажировки для представителей этнических меньшинств - успешных студентов программы «1+4», которые проходили стажировку почти во всех государственных ведомствах в течении года, как на центральном, так и на местном уровне. Для них очень важно приобрести профессиональные навыки, для своего дальнейшего проявления, трудоустройства в будущем и максимальной реализации в своей сфере», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Мероприятие состоялось при поддержке Агенства США по международному развитию (USAID) и Программы «Толерантность, гражданское сознание и интеграционная программа поддержки» (PITA) Ассоциации ООН Грузии (UNAG).