შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2017 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიშისა და 2018 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გამართა, რომელსაც სახალხო დამცველის აპარატთან არსებული უმცირესობათა საბჭოს და სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის წევრები ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე განიხილეს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ძირითადი მიმართულებების ფარგლებში 2017 წლის განმავლობაში განხორციელებული და 2018 წელს დაგეგმილი პროგრამები, პროექტები და ღონისძიებები.
საუბარი შეეხო სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობის უზრუნველყოფის საკითხების, თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნის, ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების, ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნებისა და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით სახელწმიფო უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გადადგმულ ნაბიჯებსა და სამომავლო გეგმებს.
აგრეთვე განიხილეს მცირერიცხოვან და მოწყვლად ეთნიკურ უმცირესობათა მხარდაჭერის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები, მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობისა და გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის საკითხები.
აღსანიშნავია, რომ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიით და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული ყველა მიმართულებით გაგრძელდა პროგრამებისა და პროექტების განხორციელება და თითოეული მიმართულებით აღინიშნება პროგრესი.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდნენ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი და საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია.
“მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ გვაქვს ასეთი მექანიზმი - მჭიდრო თანამშრომლობა სახალხო დამცველის აპარატთან და მუდმივი კომუნიკაცია მასთან არსებულ უმცირესობათა საბჭოსთან. დღეს მათ გავაცნობთ 2017 წლის საქმიანობის ანგარიშსა და 2018 წლის სამოქმედო გეგმას სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით. სახელმწიფოს აქვს 2015 წელს დამტკიცებული სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა 2015-2020 წლებისათვის, რომლის მთავარი ამოცანა გახლავთ ის, რომ საქართველოს ყველა მოქალაქემ, განურჩევლად მისი ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, საკუთარ სამშობლოში თავი იგრძნოს თანასწორად, იყოს მაქსიმალურად ჩართული და რეალიზებული ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში.
„ჩვენი ყოველწლიური საქმიანობა ეფუძნება არსებული გამოწვევების ანალიზს და ძირითადი აქცენტები წელსაც განსაზღვრულია იმით, თუ რა წარმოადგენს მთავარ ამოცანას. პირველ რიგში, რა თქმა უნდა, ერთ-ერთ მთავარ ამოცანად კვლავ რჩება სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება. განსაკუთრებით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში, სადაც მსურველთა რაოდენობა მაღალია, თანაც არა მხოლოდ სასკოლო ასაკში. ჩვენი ამოცანაა, რომ მათ მაქსიმალურად ხელი შევუწყოთ. არსებობს ენის სახელმწიფო დეპარტამენტი, ჩართული გახლავთ განათლების სამინისტრო და ვფიქრობ, რომ მომდევნო წლების განმავლობაში არაერთი საინტერესო პროექტი იქნება.
„ასევე ძალიან მნიშვნელოვან ამოცანას წარმოადგენს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართვა სხვადასხვა სფეროში. მათ შორის პოლიტიკაში. 2017 წელი ძალიან მნიშვნელოვანი სიახლით აღვნიშნეთ. კერძოდ, ავამოქმედეთ სპეციალური სტაჟირების პროგრამა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის, „1+4 პროგრამის“ წარმატებული სტუდენტებისათვის, რომელთაც მთელი წლის განმავლობაში ჰქონდათ საშუალება გაევლოთ სტაჟირება თითქმის ყველა საჯარო უწყებაში. როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე. ეს მათთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რათა შეიძინონ პროფესიული უნარები, თავი გამოავლინონ, მომავალში დასაქმდნენ და მაქსიმალურად რეალიზებული იყვნენ თავიანთ სფეროში,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ მხარდაჭერით ჩატარდა.

The Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality introduced the report about implementation of State Strategy and Action Plan for Engagement in 2017 and Action Plan for 2018 to the National Minorities Council under the Public Defender of Georgia and the members of the State Interagency Commission.
During the meeting participants discussed the programs and events, implemented in 2017, and the main directions of work of the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality. They also talked about current projects.
The discussions focused on civil and political life of the ethnic minorities, their equal and full participation in the social and economic life, equal opportunities, quality education and access to knowledge of state language, preservation of the culture of ethnic minorities, on providing of tolerant environment, on the steps and future plans of the State Interagency Commission of the decisions and plans for the future.
They also discussed measures for the support of small and vulnerable ethnic minorities, issues of access to media and gender equality.
It should be mentioned, that implementation of programs and projects in every direction determined by the State Strategy of Civil Equality and Integration and the Action Plan for 2015-2020 will be continued and there is a progress in every direction.
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili and the Public Defender of Georgia Nino Lomjaria delivered a speech at the meeting.
"It is important that we have such mechanism - close cooperation with the Public Defender's Office and permanent communication with the National Minorities Council. Today we will introduce them our report about the implementation of State Strategy and Action Plan for Engagement in 2017 and Action Plan for 2018. In 2015 our Government approves the Strategy and Action Plan for 2015-2020. Its main task is to ensure every citizen of Georgia, regardless of his/her ethnic or religious affiliation, equal opportunities and life in the country.
"Our annual activities are based on the analysis of current challenges and the main accents are determined by what is the main task. First of all, of course, one of the main tasks still remains to raise the level of knowledge of the state language. Particularly in the regions, which are compactly populated by ethnic minorities, where the number of applicants is high and not only at school age. Our task is to support them as much as possible. There is the State Department of the Language, the Ministry of Education is involved and I think that there will be a number of interesting projects over the next few years.
"It is also a very important task to involve ethnic minorities in different spheres, including politics. 2017 was marked by a very important novelty. I mean a special internship program for ethnic minorities, for successful students of "1 + 4" program. They had an opportunity to take internships in almost all public agencies. Both at the central and local level. It is very important for them to acquire professional skills, to identify themselves and to work in their field", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The meeting was held with the support of USAID and United Nations Association of Georgia (UNAG), "Tolerance, Civic Consciousness and Integration Support Program".