ქეთევან ციხელაშვილი ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენელს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენელს საქართველოში, მარიან ივანუშს შეხვდა.
შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ჯანდაცვის მიმართულება, კერძოდ ის სახელმწიფო პროგრამები, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირებისათვის ხორციელდება. საუბარი შეეხო სახელმწიფო რეფერალურ პროგრამას, რომელიც ითვალისწინებს უფასო სამედიცინო მომსახურებას, ც ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამას, აფხაზეთის რეგიონისთვის სხვადასხვა სახის მედიკამენტების მიწოდებას, რუხში მრავალპროფილური კლინიკის მშენებლობას და ა.შ.
აღინიშნა, რომ სახელმწიფო განსაკუთრებული მნიშვნელობას ანიჭებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირებზე ზრუნვას და მათი სამედიცინო მომსახურებისადმი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას. ხაზი გაესვა იმ სერვისებს, რომლითაც ამ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირები სარგებლობენ.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე მიმოიხილა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებული სიტუაცია - ის სირთულეები და გამოწვევები, რომელთან გამკლავებაც გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას უწევს.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ჩართულობის შესაძლებლობები.

Кетеван Цихелашвили встретилась с представителем Всемирной организации здравоохранения
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителем Всемирной организации здравоохранения в Грузии Марьян Иванушем.
На встрече рассмотрели вопросы в области здравоохранения в рамках политики примирения и вовлечения Грузии, в частности те государственные программы, которые осуществляются для лиц, проживающих вдоль оккупированных территорий. Также обсудили государственную реферальную программу, которая предусматривает бесплатную медицинскую помощь, программу по элиминации гепатита С, предоставление разных медикаментов для региона Абхазии, строительство многопрофильной клиники в Рухи и т. д.
На встрече было отмечено, что Государство уделяет особое внимание населению, которое проживает вдоль оккупированных территорий, обеспечивая их доступ к медицинским услугам. Были отмечены те услуги, которыми пользуются люди проживающие на этих территориях.
Государственный министр также рассмотрела существующую ситуацию в Абхазии и Цхинвальском регионе - трудности и вызовы, с которыми справляется население, проживающее по обе стороны разделительной линии.
На встрече стороны обсудили перспективы будущего сотрудничества и возможность деятельности Всемирной организации здравоохранения на оккупированных территориях