„ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ ახალგაზრდებს ვაძლევთ საშუალებას  განივითარონ უნარები, გამოავლინონ საკუთარი  ცოდნა და რაც მთავარია, გადადგან პირველი ნაბიჯი დასაქმებისაკენ, იყვნენ ჩართულნი ქვეყნის ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში და წარმატებულნი თავიანთ პროფესიულ კარიერაში“ - ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო,  "1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის  სტაჟირების განახლებული პროგრამის წარდგენისას განაცხადა.
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის განკუთვნილ პროექტს    შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან და საჯარო სამსახურის ეროვნულ ბიუროსთან ერთად ახორციელებს. მისი  მიზანია ახალგაზრდების დასაქმების წახალისება, მათი ჩართულობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობა.
პროექტი გასულ წელს, სახელმწიფო მინისტრის ქეთევან ციხელაშვილის ინიციატივით, საპილოტე რეჟიმში განხორციელდა.  „1+4 პროგრამით“ მოსარგებლე ახალგაზრდებს შესაძლებლობა მიეცათ სახელმწიფო უწყებებში, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობების დონეზე, სტაჟირება მათთვის საინტერესო მიმართულებით გაევლოთ.
„1+4 საგანმანათლებო პროგრამა“ ითვალისწინებს აფხაზურ, ოსურ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ზოგადი უნარების გამოცდის ჩაბარებასა და უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობას. ახალგაზრდები ერთი წლის განმავლობაში გადიან ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო კურსს, რის  შემდგომაც სწავლას მათთვის სასურველ ფაკულტეტზე აგრძელებენ.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ სტაჟირების საპილოტე პროგრამის მონაწილეები და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდები სხვადასხვა უნივერსიტეტებიდან.
პრეზენტაციაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა, საქართველოს საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსმა ეკატერინე ქარდავამ, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს სოციალური განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელმა თამარ სირბილაძემ და  საქართველოს გაეროს ასოციაციის PITA-ს პროგრამის ხელმძღვანელმა ლაშა ჯუღელმა.
“სახელმწიფომ განახორციელა სპეციალური პროგრამა ეთნიკური უმცირესობების წარომადგენელი ახალგაზრდებისათვის, რომელთაც საშუალება ექნებათ სტაჟირება გაიარონ სხვადასხვა სახელმწიფო საჯარო უწყებაში როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე, ასევე მათ ქვეუწყებებში.
„ეს პროგრამა დამტკიცებული გახლავთ მთავრობის მიერ 2017 წლის დეკემბერში.  საპილოტე პროექტი, პარტნიორებთან და დონორებთან ერთად, შარშან უკვე განვახორციელეთ. იგი წარმატებული აღმოჩნდა და მის ფარგლებში 65-მა ახალგაზრდამ - „1+4 პროგრამის“ კურსდამთავრებულებმა და ასევე, დამამთავრებელი კურსების სტუდენტებმა სტაჟირება ოც სხვადასხვა საჯარო უწყებაში გაიარეს.
„ამ წარმატებული გამოცდილების გათვალისწინებით სახელმწიფომ მოახდინა პროგრამის ინსტიტუციონალიზაცია და დღეს ჩვენ უკვე ვაცხადებთ კონკურსს ყველა დაინტერესებული პირისათვის, რომელიც „1+4 პროგრამაშია“ ჩართული. მათ ექნებათ გაცილებით უფრო ფართო შესაძლებლობა იმისა, რომ კიდევ უფრო მეტ საჯარო უწყებაში, ბევრად მეტ ვაკანსიაზე გაიარონ სტაჟირება.“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
დღეიდან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ექნებათ კონკურსის საფუძველზე სტაჟირების პროცესში ჩაერთონ. დაინტერესებულმა პირებმა განაცხადის ფორმა, 31 მარტამდე, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებ-გვერდზე უნდა შეავსონ.
სპეციალურად შექმნილი კომისია უზრუნველყოფს სტაჟიორების შერჩევას შეფასების დადგენილი კრიტერიუმებით. წარმატებული აპლიკანტები 1-დან 6 თვემდე სტაჟირებას გაივლიან სახელმწიფო უწყებებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში. მიღება წელიწადში ორჯერ გამოცხადდება.

Кетеван Цихелашвили: «У молодых представителей этнических меньшинств появляется возможность сделать первые шаги к трудоустройству»
14 March 2018
«У молодых представителей этнических меньшинств появляется возможность развить навыки, проявить знания и, самое главное, сделать первые шаги к трудоустройству, принять участие в разных сферах общественной жизни страны и быть успешным в профессиональной карьере», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, представляя обнавлённую Программу стажировки для участников «образовательной программы на грузинском языке» (программы 1+4).
Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Бюро государственной службы Грузии и Ассоциацией ООН Грузии осуществляет проект для представителей этнических меньшинств. Целью программы стажировки является улучшение перспектив трудоустройства представителей этнических меньшинств, проживающих в Грузии, а также содействие их вовлечению и процессу гражданской интеграции.
Пилотный проект был реализован в прошлом году по инициативе Государственного министра Грузии Кетеван Цихелашвили. Участникам программы «1+4» даётся возможность пройти стажировку в государственных ведомствах, как на центральном уровне, так и на уровне местного самоуправления.
Образовательная программа «1+4» предусматривает сдачу экзаменов по навыкам на абхазском, осетинском, армянском и азербайджанском языках и получение высшего образования. Студенты обучаются грузинскому языку в течение года, после чего продолжают учиться на желаемом факультете.
В мероприятии приняли участие участники пилотной программы стажировки и студенты - представители этнических меньшинств из разных университетов.
На презентации к аудитории обратились Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, Заместитель министра образования и науки Грузии Лия Гигаури, Руководитель Бюро государственной службы Грузии Екатерина Кардава, Руководитель социального развития Агенства США по международному развитию (USAID) Тамар Сирбиладзе и Руководитель программы PITA Ассоциации ООН Грузии (UNAG) Лаша Джугели.
«Государство осуществляет специальную программу для молодых людей, представителей этнических меньшинств, которые смогут пройти стажировку в разных государственных ведомствах как на центральном так и на местном уровне, а также в агенствах и организациях.
«Эта программа была утверждена Правительством Грузии в декабре 2017 года. Пилотный проект совместно с партнерами и донорами был осуществлён в прошлом году. В рамках проекта 65 молодых людей – выпускников «программы 1+4» и окончивших ВУЗ, прошли стажировку в 20 разных государственных ведомствах.
«Принимая во внимание этот успешный опыт, государство институционализировало программу, и сегодня мы уже объявили конкурс для всех заинтересованных людей, участников «программы 1+4». У них будет гораздо широкая возможность пройти стажировку по разным вакансиям в разных государственных ведомствах», - заявила Кетеван Цихелашвили.
С сегодняшнего дня представители этнических меньшинств смогут участвовать в процессе стажировки на основе конкурса. Заинтересованные лица должны заполнить форму заявки на веб-сайте Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия до 31 марта.
Специально созданная комиссия отберёт стажёров по установленным критериям оценки. Успешные кандидаты пройдут стажировку от 1 до 6 месяцев в государственных ведомствах, в органах местного самоуправления и в организациях юридического лица публичного права. Прием на стажировку  будет объявлен два раза в год.