შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოს აზერბაიჯანელ მოქალაქეებს ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაული მარნეულიდან მიულოცა.
„გილოცავთ ნოვრუზ ბაირამს ჩვენო თანამოქალაქეებო. ნოვრუზ ბაირამინიზ მუბარექ! დღეს, ჩემს კოლეგებთან ერთად, აქ იმისთვის ვარ, რომ ეს დღესასწაული მოგილოცოთ. მინდა თითოეულ თქვენგანს, თქვენს ოჯახებს ვუსურვო წარმატება, ხვავი და ბარაქა. ნოვრუზ ბაირამი ოჯახური დღესასწაულია და საქართველო, როგორც ერთიანი ოჯახი, თითოეული ჩვენი მოქალაქე, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, ამ დღესასწაულის თანაზიარია.
„ჩვენ ბევრი რამ გვაერთიანებს, ერთი ქვეყნის შვილები ვართ. პირველ რიგში გვაერთიანებს სურვილი - გვქონდეს მშვიდობა, ქვეყანაში გვქონდეს კეთილდღეობა, რადგან ეს თითოეული ოჯახის კეთილდღეობას ნიშნავს. იმედი მაქვს მალე დასრულდება ის ძალიან მძიმე მდგომარეობა, როდესაც ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიის ნაწილზე, სადაც კონტროლი არ გვაქვს, ოჯახების, ადამიანების უფლებები უხეშად ირღვევა. არ არის დაცული მათი სიცოცხლე და უსაფრთხოება.
„მოგეხსენებათ, ახლა მძიმე წუთები გვიდგას - სწორედ გუშინ გადმოასვენეს ცხინვალიდან არჩილ ტატუნაშვილის ცხედარი. ვიცი, რომ ყველას კარგად აქვს გაცნობიერებული ეს ტრაგიკული ფაქტი. არ მინდა დაგამძიმოთ, მაგრამ მინდა დაგპირდეთ და გითხრათ, რომ ჩვენი სახელმწიფო, თქვენთან ერთად, მთელ საზოგადოებასთან ერთად გააკეთებს ყველაფერს იმისათვის, რომ ამ ქეყანაში თითოეული მოქალაქე, მავთულხლართების იქით თუ აქეთ მცხოვრები, იყოს ამაყი, დაცული, თანასწორი, ჰქონდეს შესაძლებლობა იცხოვროს თავისუფლად, მშვიდად, ღირსეულად, განვითარდეს და გამოავლინოს საკუთარი ნიჭი და შესაძლებლობები. მართლა მგონია, რომ ჩვენი ყველაზე დიდი სიმდიდრე ჩვენი მრავალფეროვნება და მრავალკულტურულობაა, რაც საუკუნეებიდან მოგვდგამს და რასაც მომავალშიც უნდა გავუფრთხილდეთ, რადგან მრავალფეროვნებასთან, ერთად ჩვენი ერთობა ჩვენი ძალაა, " - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრთან ერთად საქართველოს აზერბაიჯანელ მოქალაქეებს დღესასწაული მიულოცა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრმა სოზარ სუბარმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ზურაბ ალავიძემ, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულმა-გუბერნატორმა გრიგოლ ნემსაძემ, მარნეულის მერმა თემურ აბაზოვმა და ა.შ.
21 მარტს აზერბაიჯანული ეროვნული დღესასწაული ნოვრუზ ბაირამი აღინიშნება. იგი ახალი წლის, გაზაფხულის დადგომისა და დღისა და ღამის გათანაბრების მომასწავებელია.
საქართველოში ნოვრუზ ბაირამი 2010 წლიდან საერთო სახალხო დღესასწაულადაა გამოცხადებული. 2009 წლის 28 სექტემბრის იუნესკოს სამიტზე ნოვრუზი ოფიციალურად იქნა შეტანილი კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სიაში, ხოლო 2010 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ ნოვრუზი საერთაშორისო დღედ აღიარა. ჩვენს ქვეყანაში ნოვრუზ ბაირამის აღნიშვნის ხანგრძლიც ტრადიციას „ვეფხისტყაოსანიც“ ადასტურებს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравила граждан Грузии - этнических азербайджанцев - с праздником Новруз Байрам из Марнеули.
«Поздравляю Вас наши сограждане с праздником Новруз Байрам. Новруз Байраминиз мубарек! Сегодня, Я здесь вместе с моими коллегами, чтобы поздравить Вас с этим праздником. Желаю, чтобы этот праздник принёс Вам, вашим семьям изобилие и удачу. Новруз Байрам является семейным праздником и в Грузии, как в единой семье, каждый гражданин независимо от этнической или религиозной принадлежности, является соучастником этого праздника.
«У нас много общего, мы - дети одной страны. Мы хотим мира, благополучия, что означает благосостояние каждой семьи. Я надеюсь, что скоро закончится та сложная ситуация, в которой мы находимся. На территориях, где не осуществляется наш контроль, грубо нарушаются права человека. Жизнь и безопасность этих людей не защищены.
«В эти тяжёлые минуты - вчера нам передали тело Арчила Татунашвили из Цхинвали - мы хорошо осознаем этот трагический факт. Я не хочу Вас обременять, но хочу сказать Вам, что наше государство вместе с вами и со всем обществом в целом сделает все, чтобы каждый гражданин этой страны, проживающий по обе стороны заграждений был бы горд, защищен, равноправен, мог бы жить свободно, спокойно, достоино, а также смог развивать и раскрывать свой талант и возможности. Нашим самым большим богатством является наше культурное многообразие, которое веками с нами и мы должны заботиться о нём и в будущем, т.к. наряду с нашим многообразием наше единство - наша сила», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Вместе с Государственным министром, граждан Грузии - этнических азербайджанцев - поздравили Министр по делам вынужденно перемещенных с оккупированных территорий лиц, беженцев и расселению Грузии Созар Субари, Министр регионального развития и инфраструктуры Грузии Зураб Алавидзе, Государственный поверенный-губернатор региона Квемо-Картли Григол Немсадзе, мэр Марнеули Темур Абазов и т. д.
21 марта отмечается азербайджанский национальный праздник Новруз Байрам. Это праздник нового года, начала весны, когда день уравнивается с ночью.
В Грузии Новруз Байрам в 2010 году объявили общенародным праздником. 28 сентября 2009 года Новруз был включён в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. В 2010 году Генеральная Ассамблея ООН провозгласила Новруз международным днем. В нашей стране празднование Новруз Байрам имеет долгую традицию, которую подтверждает поэма «Витязь в тигровой шкуре» .